reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Konec MD  (Přečteno 2482 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Pavel

 • Host
Konec MD
« kdy: 22. 01. 2011, 11:40:52 »
Dobrý den,

mám dotaz, který asi zcela nepatří do poradny pro podnikatele, i když se mě to jako OSVČ dotýká.
Manželka je nyní na mateřské dovolené s 1.dítětem, která ji v březnu končí. Vloni v září otěhotněla, avšak se ukázala vrozená vada, a tak byla v prosinci na ukončení. Původně by MD takřka navazovaly. Nyní se můžeme pokusit o další početí až po půl roce. Mělo by tedy nastat to, že manželka se znovu vrátí do práce a případně poté zase na MD. Problém je ale v tom, že jsme se odstěhovali a bydlíme nyní 100km daleko od zaměstnavatele manželky a nedokážeme si představit její každodenní dojíždění. Hledání nové práci v okolí za této situace, kdy plánujeme další dítě, nám připadá mimo jiné neseriózní vůči novému zaměstnavateli.
Dohodli jsme se tedy, že zůstane manželka doma a řešíme nejideálnější situaci, kterou zvolit.
 • Dát výpověď současnému zaměstnavateli a přihlásit se na úřad práce.
  Zde zatím víme jen to, že se snad nyní po změně legislativy při přechodu z UP na MD rovnou uděluje čtyřletá MD s tím nejnižším rodičovským příspěvkem.
 • Domluvit se ze zaměstnavatelem na půlročním či ročním neplaceném volnu.
  Aby aspoň bylo zaplacené pojištění.
 • Požádat o prodloužení MD na 4 roky (manželka má nyní tříletou) s tím, že bychom samozřejmě nedostávali již žádné finance.
  Zde si nejsme jisti, zda vůbec taková možnost ještě je.
 • Další možnost, o které nevíme.
Jde nám o to, která možnost by byla pro nás finančně nejvýhodnější, ale zároveň nám umožnila další možné operativní řešení situací, které by mohly nastat. Podotýkám znovu, že jsem OSVČ a mohl bych si případně manželku uplatnit v rámci daňového přiznání.

Děkuji za odpověď.


Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Dagmar Kučerová

 • redaktorka a odborný poradce
 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 1 554
  • Zobrazit profil
  • Podnikatel.cz
Re: Konec MD
« Odpověď #1 kdy: 23. 01. 2011, 15:41:40 »
Dobrý den,

pokusím se odpovědět přímo v textu.

Dát výpověď současnému zaměstnavateli a přihlásit se na úřad práce. Zde zatím víme jen to, že se snad nyní po změně legislativy při přechodu z UP na MD rovnou uděluje čtyřletá MD s tím nejnižším rodičovským příspěvkem.

Manželka podá výpověď sama, musíte si být vědomi legislativní změny v pobírání podpory. Pokud uchazeč o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, bude jeho procentní sazba podpory v nezaměstnanosti nižší. A to 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. V případě, že mateřská nepřísluší, je možné od narození dítěte čerpat rodičovský příspěvek.

Domluvit se ze zaměstnavatelem na půlročním či ročním neplaceném volnu.
Aby aspoň bylo zaplacené pojištění.

Důchodové a nemocenské pojištění zaplaceno samozřejmě nebude. Manželka nebude důchodově ani nemocensky pojištěna. Z pohledu zdravotního pojištění bude nutné manželku evidovat jako osobu pečující celodenně a řádně alespoň o 1 dítě do 7 let nebo o 2 děti do 15 let. 

Požádat o prodloužení MD na 4 roky (manželka má nyní tříletou) s tím, že bychom samozřejmě nedostávali již žádné finance. Zde si nejsme jisti, zda vůbec taková možnost ještě je.

Domnívám se, že taková možnost není. V podstatě jde o totéž, co neplacené volno. 


Další možnost, o které nevíme.

Najít vhodné zaměstnání na dobu určitou, které založí účast na nemocenském pojištění. Zvažte i nástup do "klasického" zaměstnání. Početí dalšího dítěte připadá v úvahu až po půl roce a je třeba počítat také s variantou, že nemusí nastat okamžitě.

Dagmar Kučerová  ;)
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz 

Platby GoPay

reklama