reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Podnikání vs. sociální a zdravotní pojištění  (Přečteno 4074 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Simona

• Host
Podnikání vs. sociální a zdravotní pojištění
« kdy: 21. 09. 2016, 08:56:36 »
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na váš názor. Jsem zaměstnaná a mám dítě, kterému jsou 2 roky. Dala jsem výpověď od zaměstnavalele a chci být živnostníkem. Klasicky má matka nárok být na rodičovské dovolené 4 roky a zaměstnavatel ( potažmo stát, pokud podniká ) jí hradí sociální a zdravotní. Mám i já, přes to, že jsem byla zaměstnaná, nárok na to, aby mi ještě do 4 let dcery ZP a SP hradil stát, pokud bych někam nahlásila, že mám takto malé dítě nebo při počátku podnikání i přes toto budu hradit zálohy? Vím, že se první rok hradit nemusí, ale raději bych to dělala už od začátku.
Děkuji za názor.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Jitka

• Host
Re:Podnikání vs. sociální a zdravotní pojištění
« Odpověď #1 kdy: 22. 09. 2016, 14:58:08 »
Pokud začnete podnikat na mateřské, bude to považováno za vedlejší činnost. Během prvního roku nemusíte platit zálohy na ZP a SP. Ty Vám budou vyměřeny až podle toho, kolik si za rok skutečně vyděláte (až budete podávat daňové přiznání).

Offline Ivana Zezulová

• Závislák
    • Zobrazit profil
Re:Podnikání vs. sociální a zdravotní pojištění
« Odpověď #2 kdy: 27. 09. 2016, 03:16:10 »
Jsem zaměstnaná a mám dítě, kterému jsou 2 roky. Dala jsem výpověď od zaměstnavalele a chci být živnostníkem. Klasicky má matka nárok být na rodičovské dovolené 4 roky a zaměstnavatel ( potažmo stát, pokud podniká ) jí hradí sociální a zdravotní. Mám i já, přes to, že jsem byla zaměstnaná, nárok na to, aby mi ještě do 4 let dcery ZP a SP hradil stát, pokud bych někam nahlásila, že mám takto malé dítě nebo při počátku podnikání i přes toto budu hradit zálohy? Vím, že se první rok hradit nemusí, ale raději bych to dělala už od začátku.

Chtělo by to přesnější formulaci:
Dala jste výpověď zaměstnavateli, nebo jste obdržela výpověď od zaměstnavatele?

Mýlíte se hned ve dvou věcech:
Na rodičovskou dovolenou (RD, volno na péči o dítě od zaměstnavatele) mají nárok pouze zaměstnaní rodiče.
Po skončení zaměstnání už Vám nebude mít kdo RD poskytnout.

Stát za nikoho nehradí sociální pojištění. Budete-li rodičem pečujím celodenně o dítě (budete se
tak muset přihlásit u své zdravotní pojišťovny), bude za Vás stát hradit jenom zdravotní pojištění.

Půjde-li o SVČ vedlejší, nemusela byste  v prvním roce platit zálohy,
ale po skončení kalendářního roku budete muset podat povinné přehledy a pojistné doplatit.

Redakční tip

• Stálý člen

Platby GoPay

reklama