reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Elektronicky poskytované služby do třetích zemí z hlediska DPH  (Přečteno 3714 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ivana Roubalová

  • Host
Dotaz : DPH-elektronicky poskytované služby do třetích zemí

Dobrý den, vystavujeme  vydané faktury za digitální prodej hudby, odběratel firma z třetí země, USA, Kong Kong …
DPH zaeviduji jako osvobozené s nárokem na odpočet daně, ve výkazu DPH  ř. 26
Pokud budeme prodávat elektronicky poskyt. službu nepodnikateli ve třetí zemi, odvedeme v tuzemsku  DPH. Uvažuji správně.
Jsme plátci DPH

Děkuji za odpověď
S pozdravem Roubalová Ivana

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Elektronicky poskytované služby do třetích zemí z hlediska DPH
« Odpověď #1 kdy: 29. 09. 2016, 11:59:00 »
Vážená paní Roubalová,

v případě, kdy jsou Vašimi odběrateli osoby povinné k dani (podnikatelé), kteří mají sídlo ve třetí zemi, postupujete dle základního pravidla uvedeného v ustanovení § 9 odst. 1 zákona o DPH. Dle tohoto ustanovení je místem plnění sídlo příjemce služby. Vy tedy vystavíte fakturu bez DPH. Jde o plnění, které není předmětem daně v tuzemsku, ale ve státě odběratele (pokud tak stanoví tamní předpisy). Český poskytovatel má povinnost plnění vykázat  na ř. 26 formuláře přiznání k DPH.

Pokud budete elektronické služby poskytovat osobám nepovinným k dani (nepodnikatelům) do zemí Evropské unie (osobám s bydlištěm v EU), je nutné se od roku 2015 řídit mj. ustanovením § 10i zákona o DPH, kde je uvedeno, že místem plnění při poskytnutí elektronické služby osobě nepovinné k dani je místo příjemce služby. Zde, jak zřejmě víte, připadají v úvahu dva postupy:
- buď se český plátce registruje ve všech zemích, kde mají bydliště jejich odběratelé (osoby nepovinné k dani) a tam odvádějí DPH dle místních předpisů
- nebo zvolí zjednodušený postup, tzv. mini one stop shop (MOSS), což prakticky znamená registraci na finančním úřadě v Brně, přes který je administrován odvod DPH do všech cílových zemí.

Pokud ovšem elektronicky poskytované služby míří DO TŘETÍCH ZEMÍ, tedy mimo EU, český plátce DPH de facto žádnou daň neodvádí. Platí, že místo plnění je mimo EU, a tedy není předmětem české DPH, a to jak v případě odběratele, který je osobou povinnou k dani (§ 9 odst. 1 ZDPH), tak i v případě odběratele, který je konečným spotřebitelem (občan - nepodnikatel, místo plnění určeno dle § 10i ZDPH).

Pokud je tedy odběratelem elektronicky poskytovaných služeb osoba se sídlem/bydlištěm ve třetí zemi (podnikatel i nepodnikatel), vystavujete faktury bez DPH a základ daně uvádíte na ř. 26 formuláře přiznání k DPH. Tím Vaše povinnost končí. Místo plnění je sice určeno podle různých ustanovení (§ 9 odst. 1, resp. § 10i), ale výsledek je stejný, jde od plnění, které není v tuzemsku předmětem daně a dodavatel se sídlem v EU nemá ani žádné povinnosti vztahující se k případným odvodům DPH na území třetích zemí (na rozdíl od odběratelů, osob nepovinných k dani s bydlištěm v EU).

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama