reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: DPH - přeprava osob z ČR do Maďarska  (Přečteno 7134 krát)

0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.

Lišková M.

  • Host
DPH - přeprava osob z ČR do Maďarska
« kdy: 08. 09. 2016, 18:54:00 »
Dobrý den,
naše společnost (plátce DPH) provozuje osobní dopravu a bude přepravovat zaměstnance pro objednavatele (plátce DPH) do Maďarska a zpět (v pátek tam a v neděli zpět). Chtěla bych si ověřit informaci, jak postupovat v případě odvodu DPH, a to nejen naše společnost, ale i náš obchodní partner. Místem plnění je země, na jejíž území se přeprava uskutečňuje, tj. v tomto případě ČR, Slovensko a Maďarsko. V ČR je přeprava osob do jiných členských států osvobozena s nárokem na odpočet. Dle dostupných informací se zdá, že totéž platí i pro Slovensko a Maďarsko. Tj. chápu to správně, že naše společnost vystaví fakturu bez DPH? Na řádek 26 DP pak se uvede částka, ale nevím, jestli celková nebo je potřeba částku dle ujetých km rozpočítat a uvede jen podíl připadající na ČR? A co se týče Slovenska a Maďarska, když je osvobozeno, nic nepodniká? A druhý dotaz je na postup pro našeho zákazníka. Uplatní si v DP v ČR ř. 40 částku jako odpočet? A může uplatňovat též na Slovensku a v Maďarsku, a pokud ne, je nutné se zde registrovat?

Děkuji za radu,
S přáním hezkého dne.
M. Lišková

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:DPH - přeprava osob z ČR do Maďarska
« Odpověď #1 kdy: 21. 09. 2016, 11:04:04 »
Dobrý den paní Lišková,

přeprava osob patří do kategorie služeb uvedených ve výjimkách ze základního pravidla určení místa plnění pro účely uplatnění DPH. Jak jste již správně uvedla, místo plnění při poskytování přepravy osob se řídí § 10a zákona o dani z přidané hodnoty (dále jen ZDPH). Místem plnění je místo, kde se příslušný úsek přepravy uskutečňuje. Proto český zákon o DPH lze aplikovat jen na úsek přepravy uskutečněný na území ČR. Dle § 70 ZDPH je přeprava osob, pokud se jedná o přepravu osob mezi členskými státy nebo členskými státy a třetími zeměmi, na území ČR osvobozena od daně s nárokem na odpočet daně.

Pro účely uplatnění osvobození dle § 70 nerozlišujeme, zda se jedná o přepravu osob pravidelnou, či nepravidelnou.

Je nutno ověřit skutečnost, zda i na Slovensku a v Maďarsku je osobní přeprava osvobozena od daně s nárokem na odpočet. Osvobození přepravy osob uskutečňované mezi jednotlivými členskými státy není sjednoceno pro celou EU, to znamená, že se řídí vnitrostátními předpisy, ve Vašem případě tedy též slovenským, resp. maďarským zákonem o DPH.

V členských státech EU, např. v Rakousku nebo Německu, je přeprava osob zdaňována, DPH závisí na počtu ujetých kilometrů. V tom případě musí český přepravce postupovat podle předpisů platných v zemi, na jejímž území je přeprava osob uskutečňována.

Slovenský zákon o DPH je k nahlédnutí např. zde: https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Legislativa/2015.02.19_Zak_DPH_2.pdf

Dle § 46 uvedeného zákona je přeprava osob mezi Slovenskem o ostatními čl. státu EU osvobozena od DPH:

„2) Oslobodená od dane je doprava osôb na území tuzemska, ak ide o dopravu
a) z tuzemska do zahraničia,
b) zo zahraničia do tuzemska,
c) z miesta v zahraničí do miesta v zahraničí cez tuzemsko,
d) medzi dvoma miestami v tuzemsku, ktorá tvorí súčasť medzinárodnej leteckej alebo vodnej dopravy.

3) Doprava batožiny a motorového vozidla, ktoré sprevádzajú dopravované osoby, a dodanie služieb vzťahujúcich sa na dopravu osôb sú oslobodené od dane, ak je samotná doprava osôb oslobodená od dane podľa odseku 2.“

Ze sdělení Ministerstva financí dostupného zde http://www.financnisprava.cz/cs/dane-a-pojistne/dane/dan-z-pridane-hodnoty/informace-stanoviska-a-sdeleni/preprava-zbozi-a-osob/uplatnovani-dph-u-prepravy-a-sluzeb-2038, vyplývá, že osobní přeprava je osvobozena i v Maďarsku, ale vzhledem ke stáří této informace je nutno zjistit aktuální stav uplatňování DPH na území tohoto členského státu.

Pokud by byla přeprava osob uskutečněna na území některého ze států, kde přeprava osob není osvobozena od daně, vznikla by Vám, jako poskytovateli služby, povinnost se v tomto státě registrovat, přiznat (poměrně dle počtu ujetých kilometrů) a zaplatit v tomto konkrétním členském státě daň na určený finanční úřad. V tom případě budete vždy postupovat podle tamějších vnitrostátních přepisů.

Pokud jde o zobrazení služby v českém daňovém přiznání, vystavíte daňový doklad bez DPH a uvedete celkovou hodnotu přepravy v daňovém přiznání na řádek 26. Skutečnost, že se do daňového přiznání uvádí i část služby, která není předmětem české DPH (přeprava uskutečněná na území jiných členských států), vyplývá jednak z pokynů k vyplnění daňového přiznání k DPH a dále z dikce § 24a ZDPH.

Přeprava osob, ať už je uskutečněna kdekoliv, se neuvádí do souhrnného hlášení, jelikož jde o službu s jiným než základním určením místa plnění (místo plnění dle § 10a ZDPH, nikoliv dle § 9 ZDPH, viz též § 102 odst. 1 písm. d) ZDPH).

Jelikož je pro Vás přeprava osob v rámci EU osvobozena s nárokem na odpočet (resp. část plnění není tuzemským plněním), DPH na výstupu neuplatňujete, a potom tedy Váš odběratel nemá nárok na odpočet a tuto transakci nebude v daňovém přiznání k DPH uvádět.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama