reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Spoluúčast při dopravní nehodě  (Přečteno 7985 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline pavelandel

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Spoluúčast při dopravní nehodě
« kdy: 12. 07. 2016, 22:51:04 »
Dobrý den,
mám dotaz ohledně výše spoluúčasti při dopravní nehodě.
Pokud mám ve smlouvě "zaměstnanec je povinen při škodě na vozidle uhradit spoluúčast ve výši 5000 Kč", může být po mě tato částka vyžadována i pokud na autě způsobím např. jen škrábanec, jehož oprava bude zaměstnavatele stát 1000 Kč?
Logicky by po mě nemělo být požadováno více peněz, než byla výše způsobené škody, ale spoluúčast ve výši mi zní jako, že budu muset zaplatit 5000 Kč za každý prd.
Pokud je potřeba k posouzení typ smlouvy, jedná se o DPP.
S pozdravem.
Pavel

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:Spoluúčast při dopravní nehodě
« Odpověď #1 kdy: 13. 07. 2016, 09:03:00 »
My v naší firmě v dohodách o provedení práce nic takového nemáme. Obecně má ze zákona zaměstnavatel právo požadovat po zaměstnanci, který mu způsobil škodu, náhradu škody ve výši maximálně 4,5 násobku jeho průměrného výdělku.

Slovo "spoluúčast" značí, že se někdo spolu-účastní na něčem. Tj. kdybyste způsobil škodu 12.000 Kč, tak byste se na její úhradě spoluúčastnil těmi 5.000 Kč. Že by po vás zaměstnavatel chtěl víc, než kolik činí celková výše škody, je nesmysl. To by pak nebyla žádná spoluúčast, ale paušální pokuta a smluvně by to mělo být specifikováno slovy typu "pokaždé, když zaměstnanec způsobí zaměstnavateli škodu v jakékoli výši, zaplatí pokutu 5.000 Kč".

A380

• Host
« Odpověď #2 kdy: 13. 07. 2016, 13:05:20 »
Zdravím, jestli to opravdu není myšleno paušálně - tzn. způsobí-li škodu 1000 CZK, platí 5000 CZK, pokud způsobí škodu 100 000 CZK, platí opět 5000 CZK. Pak by to hlavu a patu mělo, ale záleží, jak je to specifikováno přesně.

Redakční tip

• Stálý člen

šárka

• Host
« Odpověď #3 kdy: 13. 07. 2016, 15:31:36 »
Z toho, co píšete, máte zřejmě u havarijního pojištění sjednanou spoluúčast, 5%, minimálně však 5.000,--. Takto se to běžně ve smlouvách formuluje (1%, minimálně však 1.000 nebo 10%, minimálně však 10.000). Tak bych tuto větu přenesla i do smlouvy, takže ne, že na způsobené škodě má spoluúčast 5tis, ale 5% a min. 5tis.
Tento konkrétní případ - pokud se bude jednat o škrábanec za 1.000, nevyplatí se takovouto škodu vůbec hlásit. Pojišťovna by vám vyplatila škodu, která by převyšovala zmíněných 5tis. Do této částky nemá co plnit, jelikož všechno pokryje vaše spoluúčast.
Dále pozor, pokud je firma plátce DPH - pojišťovny plní pouze do výše základu. Takže když máte škodu na autě např. 20.000 +  4.200(21%DPH) = celkem 24.200,--, pojišťovna vám vyplatí pouze  15.000, protože 5.000 bude vaše spoluúčast a 4.200,-- si budete nárokovat zpět po státu.

Platby GoPay

reklama