reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Smlouva o dílo  (Přečteno 6460 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Pavel

• Host
Smlouva o dílo
« kdy: 11. 07. 2016, 11:02:12 »
Dobrý den,
měl bych dotaz. Jsem OSVČ mám dva zaměstnance na DPP sezonní. Našel jsem nabídku pěstitele chmele, který shání lidi na sklizeň. Můžu sepsat smlouvu o dílo a dát tam svoje lidi jako traktoristy obsluhu česaček atd. aby se nejednalo o schwarz .Díky za odpověď

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:Smlouva o dílo
« Odpověď #1 kdy: 11. 07. 2016, 11:54:15 »
Švarc systém je trochu něco jiného. Je to když zaměstnavatel nezaměstnává lidi jako zaměstnance (ačkoli vykonávají takovou práci, jako by u něj byli v pracovním poměru), ale nechá je pořídit si živnostenský list a oni mu svou práci fakturují. Tj. aby to byl švarc, tak ti vaši zaměstnanci by oba museli být OSVČ a fakturovat svou práci tomu pěstiteli chmele, přičemž vy byste v tom nijak nefiguroval.

Máte na mysli, že byste tomu pěstiteli chmele pronajal svoje zaměstnance, a ti by pro něj pracovali za použití jeho strojů a nástrojů, na jeho příkaz atd.? To by myslím mohla udělat leda nějaká agentura práce, takže pokud jí nejste (nemáte patřičné živnostenské oprávnění), tak to podle mě udělat nemůžete. Ovšem vašim zaměstnancům nic nebrání v tom, aby pro toho pěstitele chmele pracovali na dohodu, jenže z toho vy nic nebudete mít, protože by to byl pracovní vztah mezi nimi dvěma a vy byste s tím neměl nic společného.

Pavel

• Host
« Odpověď #2 kdy: 11. 07. 2016, 11:58:54 »
Dobrý den,

spíš jsem měl na mysli to, že bych s ním uzavřel smlouvu o dílo. On by mi řekl, co je potřeba udělat. Já bych mým zaměstnancům práci rozdal, kontroloval jejich práci, docházku a na konci sklizně bych vyfakturoval částku za hodiny odpracované mými zaměstnanci a jim já vyplatit mzdu podle DPP, kterou s nimi mám uzavřenou.
Děkuji za odpověď.

Redakční tip

• Stálý člen

Hana

• Host
« Odpověď #3 kdy: 11. 07. 2016, 12:54:05 »
Zkuste si ještě pročíst ZP §43a - dočasné přidělení

Pavel

• Host
« Odpověď #4 kdy: 11. 07. 2016, 13:36:19 »
No spíš se mi jedná o to , že to bude smlouva o dílo na sklizeň chmele, ve které je více prací, nepravidelné a my bychom tam dojížděli jen podle potřeby tak, abychom splnili to, co mám ve smlouvě během té sklizně. Během těch dnů, co bychom nebyli tam, bychom pokračovali na tom, co teď. Jen se mi jedná o to, když zrovna v tu chvíli, co tam budeme, přijede kontrola IP, aby to nebylo brané jako shwarz.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Hana

• Host
« Odpověď #5 kdy: 11. 07. 2016, 14:33:30 »
Tak to si myslím by ta Smlouva o dílo stačila, pokud byste měl rozpis které dny a kolik hodin tam Vaši zaměstnanci byli. S Vašimi zaměstnanci uzavřete ještě dohodu o změně pracoviště a práce, protože se ty práce tam budou asi od  původní DPP lišit. Ale myslím, že bybylo lepší, aby si tam uzavřeli sami novou DPP, oni by se řídili pokyny tamtoho zaměstnavatele a on by jim vyplatil peníze. Pokud z toho nechcete mít nějakou provizi i sám pro sebe, tak byste si tou smlouvou o dílo přidělával práci.

Hana

• Host
« Odpověď #6 kdy: 12. 07. 2016, 14:08:51 »
Ještě jsem si uvědomila, že pokud budou VAši zaměstnanci konat práci pro jiného zaměstnavatele na základě stávajících DPP u Vás, tak si musíte hlídat, aby nepřesáhli 300 hodin za rok. Jestli by potom nebylo lepší, aby si uzavřeli DPP s druhým zaměstnavatelem tak, jak se tu už psalo, protože ten hodinový limit se vztahuje vždycky jen na jednoho daného zaměstnavatele a člověk může mít dohod několik souběžně

M.M.

• Host
« Odpověď #7 kdy: 12. 07. 2016, 15:38:43 »
Dobrý den,

DPP neuzavíráte, jak bylo popsáno, toto mohou pouze Vaši zaměstnanci, jako další 2. práci ( např. ve svém volném čase ) . Agenturní zaměstnávání je něco zcela jiného, lze to popsat jako pronájem pracovní síly zaměstnanců agenturou práce jiným zaměstnavatelům, kteří tuto pracovní sílu využívají. Schwarz je také zcela jinde, Vaši zaměstnanci nejsou OSVČ a neobchází prací na své vlastní IČ Zákoník práce ( odvody pojistného ).

Popisujete klasickou Smlouvu o dílo ( popisujete v podstatě sub dodávku na sezónní práce ) kdy poskytnete službu, to že tam budou pracovat Vaši zaměstnanci,  je takto vždycky a může jít o jakoukoli stavbu, dílo či službu ( přece to nebudete dělat sám od toho je zaměstnanec zaměstnancem ).

Spíše si pohlídejte smlouvu o dílo, pokud budou pracovat s cizím vybavení a obsluhou strojů, což mohou proč ne, stejně tak jim můžete kdekoliv ono vybavení pronajmout či nakoupit,  ohlídejte si zejména:  ( proškolení, pojištění, odpovědnost za případnou škodu, atd.  ) Myslete na to že jde o Vaše podnikání na Vaší odpovědnost ve smyslu škody. 

Pavel

• Host
« Odpověď #8 kdy: 12. 07. 2016, 20:23:51 »
Dobrý den,

děkuji za odpovědi. Poslední od hosta M.M. byla přesně ta, kterou jsem hledal. Zároveň děkuji všem, co mi odpověděli.

Přeji krásný den.

Platby GoPay

reklama