reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Konkurenční doložka - smlouva o obchodním zastoupení  (Přečteno 6986 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Radek K.

 • Host
Dobrý den,

četl jsem tento příspěvek (http://poradna.podnikatel.cz/index.php/topic,9828.msg19348.html#msg19348), respektive odpověď a měl bych upřesňující dotaz. Pokud jsem správně pochopil rozsudek Nejvyššího soudu ČR sp.zn. 21 Cdo 1276/2001, tak tam se jedná o vztah zaměstnavatel-zaměstnanec, kde je POVINNOST (dle zákoníku práce, Hlava VI,, §310) uzavřít konkurenční doložku s právy a povinnostmi pro obě strany.

Platí to opravdu (že konkurenční doložku nelze platně sjednat bez současného závazku poskytnout přiměřené peněžité vyrovnání), kdy bych jako obchodní zástupce pracoval na ŽL - tedy uzevření konkurenční doložky dle občanského zákoníku §2518 u smlouvy o obchodním zastoupení?

Děkuji za odpověď
S pozdravem
Radek K.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline FABIAN & PARTNERS

 • Moderator
 • *****
 • Příspěvků: 124
  • Zobrazit profil
  • FABIAN & PARTNERS
Re:Konkurenční doložka - smlouva o obchodním zastoupení
« Odpověď #1 kdy: 07. 07. 2016, 14:56:14 »
Konkurenční doložku opravdu upravuje § 310 a 311 zákoníku práce. Primárně se její pravidla aplikují na pracovně právní vztahy, tj. na vztahy plynoucí z pracovní smlouvy. Nicméně právní praxe tato ustanovení aplikuje rovněž na kterékoli jiné smlouvy plynoucí z občanského zákoníku, jakož i na obchodně právní vztahy, tj. vztahy s OSVČ a podnikateli. Smlouva o obchodním zastoupení má své vlastní ustanovení § 2518 upravující konkurenční doložku, což však neznamená, že se jí netýkají obecná ustanovení uvedená v zákoníku práce nebo obecná pravidla plynoucí z povahy konkurenční doložky. Konkurenční doložka obsažená v jakékoli smlouvě je vždy vztahem vzájemnosti a dle tohoto pravidla je třeba určit její obsah. Jedině tak lze konkurenční doložku považovat za platnou. Z výše uvedených důvodů je nutné i ve smlouvě o obchodním zastoupení uvést, že kromě závazku obchodního zástupce zaplatit pro případ porušení pokutu, je zastoupený povinen poskytnout obchodnímu zástupci přiměřené peněžité vyrovnání za dodržování či plnění konkurenční doložky, tj. určité protiplnění. V opačném případě se nejedná o vztah vzájemnosti a konkurenční doložka není platná.
FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář
Brno, Marešova 304/12, PSČ 602 00
Praha 1, Revoluční 8, budova B1, 2. patro, PSČ 110 00
ID datové schránky: 4s7unxn

www.fabianpartners.cz
www.pohledavkyonline.cz
www.spravaspolecnosti.cz 

Platby GoPay

reklama