reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Odpočet DPH  (Přečteno 23489 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Michal Janků

  • Host
Odpočet DPH
« kdy: 20. 05. 2016, 14:10:19 »
Dobrý den,
Jsem OSVČ, plátce DPH a daň z příjmu uplatňuji "paušálem" 80% řemeslo, automobil používám soukromí. Uvažuji o koupi staršího vozu s možností odpočtu DPH jako firemní zhruba okolo 310 000Kč včetně DPH. Chci se zeptat, co vše musím udělat, jak se postupuje. Musím vést knihu jízd, když uplatňuji paušálem? Mohu si odečítat DPH z paliva? Jak je to s roční zůstatkovou hodnotou (nebo tak něco)? Prosím o podrobnější vysvětlení, možná sem i na něco zapomněl.
Děkuji Michal

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Odpočet DPH
« Odpověď #1 kdy: 27. 05. 2016, 10:15:45 »
Dobrý den pane Janků,

jelikož jste již plátcem DPH, je možné při pořízení automobilu uplatnit nárok na odpočet DPH. Je při tom ale nutné respektovat ustanovení § 72 a následujících zákona o dani z přidané hodnoty. Dle § 75 ZDPH je možné uplatnit nárok na odpočet pouze poměrně k ujetým kilometrům pro potřeby podnikání. To znamená, pokud budete automobil používat pouze pro podnikání, uplatníte si celkovou výši – 100 % nároku na odpočet, pokud plánujete užívat automobil například napůl pro podnikání a napůl k soukromým účelům, uplatníte pouze poloviční nárok na odpočet – 50 % apod. Tento "účel použití", resp. jeho změny se sledují v průběhu 5 let od roku pořízení majetku. V případě, kdy ke změně účelu použití vozidla, je nutné v posledním (prosincovém) přiznání k DPH za daný rok, upravit 1/5 původně uplatněného nároku na odpočet, tak, aby část nároku připadající na tento rok odpovídala poměru využití vozidla pro podnikání. Tato úprava se pak projeví v přiznání k DPH na řádku 60. Povinnost této úpravy a další související podrobnosti upravuje § 78 ZDPH.

Aby bylo prokázáno, že vozidlo bylo používáno skutečně pro podnikání, je nutné vést knihu jízd. V knize jízd musí být uveden minimálně datum jízdy, cíl jízdy, účel jízdy, ujeté kilometry. Dále údaje o typu vozidla, registrační značce, stavu ujetých kilometrů k 1. lednu a k 31. prosinci kalendářního roku. Podrobnosti ke knize jízd jsou uvedeny v pokynu Generálního finančního ředitelství D-22 (viz komentář k § 24).

Pokud povedete knihu jízd, je možné dále odečítat také výdaje vynaložené v souvislosti s užíváním vozidla, tzn. pohonné hmoty, parkovné, opravy apod. Všechny výdaje potom musí být také kráceny dle poměru použití automobilu pro podnikání a soukromé účely.

V případě, že uplatňujete paušální výdaje, tak samozřejmě skutečné výdaje neuplatňujete, pouze si z daňových dokladů (například za PHM) nárokujete vracení DPH (v poměru, v jakém používáte auto pro podnikání). Roční zůstatková cena, přesně řečeno zůstatková cena majetku ve smyslu zákona o daních z příjmů se Vás v případě uplatňování paušálních výdajů rovněž netýká. O té bychom hovořili, kdybyste si uplatňovat skutečné výdaje, a tedy i daňové odpisy automobilu. Zůstatková cena je rozdílem mezi cenou vstupní (pořizovací cena v úrovni bez DPH, uplatňujete-li odpočet DPH) a daňovými odpisy. Odpisy se uplatňují postupně dle ustanovení § 26 a následujících zákona o daních z příjmů. Osobní automobily se odpisují (= jejich vstupní cena se postupně uplatňuje jako daňový výdaj) 5 let (patří do II. odpisové skupiny, rozdělení majetku do odpisových skupin uvádí příloha zákona o daních z příjmů). V souvislosti s pořízením vozidla je tedy možné, že přehodnotíte výhodnost uplatňování paušálních výdajů, protože při stávajícím způsobu uplatňování výdajů odpisy uplatnit nemůžete.

V případě používání automobilů pro účely podnikání existuje mnoho variant uplatňování výdajů. Vidíte, že jde o širokou problematiku, takže by bylo zřejmě lepší probrat to s daňovým poradcem, který bude znát všechny okolnosti Vašeho podnikání.

Dovolujeme si uvést ještě jednu možnost: pokud jsou uplatňovány skutečné výdaje (nikoliv paušální), můžete variantně uplatnit ke každému automobilu "paušální výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem" ve výši 5 000 Kč/rok. Tuto možnost, vyplývající z § 24 odst. 2 písm. zt) zákona o daních z příjmů, též doporučujeme vzít v úvahu. Uplatňování tohoto "paušálního výdaje" (neplést prosím s uplatňováním výdajových paušálů dle § 7 zákona o daních z příjmů) nebrání nárokování DPH z veškerých výdajů souvisejících s podnikatelským užitím vozu.

S pozdravem a přáním hezkého dne
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama