reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Názvy u stávajíci firmy  (Přečteno 8193 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jakub

 • Host
Názvy u stávajíci firmy
« kdy: 01. 05. 2016, 22:55:33 »
Dobrý den,


Mám firmu s.r.o. Řekněme s názvem Autoopravna. Manželka by teď také chtěla zkusit podnikat a přijde mi zbytečné zakládat další firmu. Jakým způsobem by bylo možné ji nechat podnikat pod mým IČ? A jakým způsobem by bylo možné použít i jiný název, řekněme třeba Květiny (fakturační adresa by ale klidně dál byla na firmu Autoopravna). Jde mi o to, že když jí založím web kvetiny.cz adresu @kvetiny.cz, jestli je to problém nebo ne a co udělat, aby si někdo nemohl zaregistrovat Květiny s.r.o.? Je možné si k mému názvu Autoopravna "doregistrovat" nebo něco podobného i další název?


Díky,
Jakub

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaLada

 • Host
Re:Jaké názvy mohu používat u stávajíci firmy
« Odpověď #1 kdy: 02. 05. 2016, 12:18:11 »
Aby vaše žena mohla vystupovat za vaše s.r.o., musí se v něm stát buďto zaměstnankyní nebo jednatelkou. Na činnost, kterou manželka chce provozovat, si vaše s.r.o. musí pořídit patřičné živnostenské oprávnění.

Ale není možné, aby vaše firma vystupovala pod jiným názvem, než jak se skutečně jmenuje. Nelze ani "doregistrovat" k původnímu názvu ještě nějaké další názvy. Můžete firmu pouze přejmenovat, takže by se už nejmenovala Autoopravna s.r.o., ale Květiny s.r.o. Tento nový název byste ale pak musel používat i vy ve své opravně aut. Název si nemůžete nijak zamluvit a nemůžete tím pádem nikomu jinému zabránit, aby si založil firmu Květiny s.r.o.

Ale samozřejmě můžete mít webovou stránku s názvem kvetiny.cz. Jenom na ní musíte mít někde v kontaktech jasně uvedeno, že vaše firma se jmenuje Autodoprava s.r.o.


Jakub

 • Host
Re:Názvy u stávajíci firmy
« Odpověď #2 kdy: 02. 05. 2016, 19:21:02 »
Dobrý den,


díky za info. Je mi jasné, že potřebujeme doregistrovat živnosti, které by chtěla, to není problém, ale nevěděl jsem, jak je to s těmi jmény.
Ještě bych se zeptal, jak to funguje ve velkých firmách, kde je více "divizí"? To jsou prostě jen nějak pojmenované divize, jejich názvy nikde nejsou registrovány?
Řekněme třeba firma Siemens, ta má třeba divizi Siemens Heating nebo Siemens Technology atd. Ale vždy je to teda jen Siemens. Mohl bych si tak já registrovat třeba právě firmu Siemes Technology nebo to už bych nemohl?

Redakční tip

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


jezevec

 • Host
Re:Názvy u stávajíci firmy
« Odpověď #3 kdy: 02. 05. 2016, 23:29:01 »
siemens technology asi mít nemůžete - jednak název nesmí být zaměnitelný již s existující firmou, navíc asi narazíte na ochrannou známku "siemens".
můžete ovšem mít firmu "jakub sro holding" a v ní dceřinné s.r.o.  jakub-autoopravna sro a jakub-květiny sro - - - a nebo neformálně nazvané pobočky (prodejny) jakub-autoopravna a jakub-květiny, obě vlastněné firmou jakub.sro.
neboť samozřejmě prodejen typu a názvu "květiny" je v česku desetitísíce, a pokud to nemáte registrované na živnostenském úřadě jako název firmy, na ceduli nad vrata si (s vyjímkou tech patentově chráněných názvů) můžete nakonec napsat co chcete.


Jakub

 • Host
Re:Názvy u stávajíci firmy
« Odpověď #4 kdy: 03. 05. 2016, 06:14:17 »
Super, dík za info. Zkusíme to rozjet tak, že zaměstnám ženu a pokud by to vyšlo, tak by byla asi nejlepší varianta s tím holdingem (nebo něčím podobným).
Díky!
Jakub

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaLada

 • Host
Re:Názvy u stávajíci firmy
« Odpověď #5 kdy: 03. 05. 2016, 09:07:43 »
Ježišmarjá chlape, vždyť on to s tím holdingem nemyslel na vás! Holding je vhodný pro velkou firmu s několika stovkami, či spíše tisícovkami zaměstnanců (jako je ten váš Siemens). Ne pro malou firmičku o dvou lidech.

Nic vám nebrání, abyste měli webovky s adresou kvetiny.cz a aby byl na kamenné prodejně nad vchodem nápis Květiny. Jenom musí jak na webovkách, tak na dveřích kamenné prodejny být uveden i skutečný název vaší firmy, tedy Autoopravna s.r.o. a na fakturách taktéž. Je to celkem běžná věc.

Samozřejmě, že v případě, kdy jedna firma chce podnikat v různých, navzájem spolu nesouvisejících oborech, je lepší, pokud ta firma má spíše neutrální, nespecifický název. Například se jmenujete Pepa Novák a svou firmu pojmenujete PENO s.r.o. nebo P. N. trading s.r.o. apod. Taková firma pak může prodávat prakticky cokoli a nikdo se tomu nediví.  Zato u firmy s názvem Motorové oleje Novák s.r.o. budou lidi trochu zmatení, když zjistí, že provozuje třeba obchod se zeleninou nebo prodejnu oděvů.


 

Platby GoPay

reklama