reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Dílna  (Přečteno 5477 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Alexandra

  • Host
Dílna
« kdy: 16. 04. 2016, 23:45:28 »
Dobrý večer pane Čížku,

poprosila by som radu ohľadne založenia malej kreatívnej dielne so samostatnou časťou vyhradenou pre občerstvenie. Nešlo by o klasickú kaviarenskú časť, len o podávanie niečoho v štýle domácich dortov a nápojov. Pokiaľ som to správne pochopila, k dieľni mi stačí živnosť (tú už mám) a k spomínanému občerstveniu by bol potrebný garant, keďže nemám potrebnú prax ani vzdelanie v tejto oblasti, je to tak? Stačí teda kontaktovať kohokoľvek, kto sa v tejto oblasti pohybuje a dohodnúť sa? Vyplývajú z toho pre mňa nejaké povinnosti?

Aké povinnosti by boli v tomto prípade vzhľadom k stavebnému úradu, hygiene a HZS? Je nutné kontaktovať stavebný úrad aj v prípade, keď by sa nerobili žiadne úpravy? Priestory zrovna hľadám, no rada by som vedela dopredu, na čo si dať pozor.


Vopred ďakujem!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamapetr.cizek2

  • Host
Re:Dílna
« Odpověď #1 kdy: 25. 04. 2016, 11:58:54 »
Dobrý den,

z hlediska živnostenských předpisů je nutné mít k uvedené činnosti živnostenská oprávnění v oborech "Provozování kulturních, kulturně-vzdělávacích a zábavních zařízení, pořádání kulturních produkcí, zábav, výstav, veletrhů, přehlídek, prodejních a obdobných akcí" a "Hostinská činnost". První je živností volnou, k jejímuž provozování není nutné dokládat žádnou zvláštní kvalifikaci. Druhá je živností řemeslnou, kdy je nutné splňovat určitou kvalifikaci, případně jmenovat odpovědnou osobu, která tyto podmínky splňuje. Požadovanou kvalifikací je:
a) střední vzdělání s výučním listem v oboru nebo střední vzdělání s výučním listem v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo
b) střední vzdělání s maturitou v oboru nebo střední vzdělání s maturitou v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo
c) vyšší odborné vzdělání v oboru nebo vyšší odborné vzdělání v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo
d) vysokoškolské vzdělání v příslušném nebo příbuzném oboru, nebo
e) uznání odborné kvalifikace podle zákona 18/2004 Sb. nebo ověření/uznání úplné kvalifikace podle zákona 179/2006 Sb., nebo
f) osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci v oboru vydaný akreditovaným zařízením a 1 rok praxe v oboru, nebo
g) vykonání šestileté praxe v oboru, nebo
h) v případě kvalifikace získané činností v jiném státě EU doklady podle § 7 živnostenského zákona.

Pokud požadovanou praxi nesplňujete, je možné činnost zabezpečit prostřednictvím tzv. odpovědného zástupce (garanta). Výkon funkce odpovědného zástupce je prováděn ve smluvním vztahu, přičemž není předepsáno, jakou formu má tento smluvní vztah mít. Může tak být např. v pracovním poměru nebo na základě jiné smlouvy, která může být i ústní. Dle živnostenského zákona ustanovený odpovědný zástupce odpovídá za řádný provoz živnosti a za dodržování živnostenskoprávních předpisů. Tuto odpovědnost má odpovědný zástupce vůči podnikateli a nelze ji nijak vyloučit. V případě neplnění podmínek nevzniká sice odpovědnému zástupci možnost přímého postihu ze strany živnostenského úřadu, avšak v případě zanedbání svých povinností, ze kterých bude příslušnými úřady sankciován podnikatel, se podnikatel může následně vůči odpovědnému zástupci moci domáhat eventuální náhrady škody.

Živnostenské oprávnění vám zřídí na kterémkoliv živnostenském úřadě nebo online zde.

Z hlediska stavebního povolení k prostorám, v případě, že prostory, ve kterých budete činnost provozovat, nejsou pro daný účel stavebně schváleny (zkolaudovány), bude nutné provést na stavebním úřadě změnu užívání prostor (rekolaudaci). Pro tuto se vyžaduje mimo jiné stanovisko hygienické stanice pro provoz potravinářské provozovny. Informace k žádosti naleznete např. zde.

Provozovna, kde bude činnost vykonávána, dále vyžaduje schválení ze strany hasičského záchranného sboru příslušného kraje. Tomu se odesílá schválený provozní řád spolu s plánkem prostor, HZS následně provede kontrolu prostor za účelem jejich schválení z hlediska požární bezpečnosti.

Po získání živnostenského oprávnění se musíte přihlásit jako plátce daně z příjmu na finančním úřadě a k odvodům sociálního a zdravotního pojištění na správě sociálního zabezpečení, resp. zdravotní pojišťovně.
 
Z dalších povinností lze zmínit např. nutnost nahlášení a odvodu koncesionářských poplatků za umístění televizního nebo rozhlasového přijímače v provozovně kadeřnictví a povinnost plateb poplatků organizacím na ochranu autorských práv (např. OSA) v případech, kdy při provozu budete pouštět hudební kulisu, rádio apod.

S pozdravem


Petr Čížek
www.ZalozFirmu.cz


 

Platby GoPay

reklama