reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Přerušení živnosti a DPH  (Přečteno 16669 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Martin T

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Přerušení živnosti a DPH
« kdy: 10. 04. 2016, 14:03:28 »
Jsem OSVČ, plátce DPH, vedu DE.
Ze dne na den jsem z rodinných důvodů přerušil od 1.2. podnikání, tedy v 1. čtvrtletí jsem podnikal pouze v lednu. 
To ale ještě byly na cestě k zákazníkovi zásilky (již předem zaplacené ale i na dobírku), dopravce je dodal v únoru.
Platby za dobírky byly připsány v únoru, faktury dopravců za dodání vystaveny (a jejich UZP) únor a březen (měsíční faktura za únorovou služby).
Jak správně evidovat odvod a odpočet DPH a příjmy a výdaje u faktur za leden (UZP/doručení únor) a za únor a březen?
Navíc se mě týká i první kontrolní hlášení, nezvnikne nějaký následný problém?
Děkuji.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Jan Molín

• Profík
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Přerušení živnosti a DPH
« Odpověď #1 kdy: 14. 04. 2016, 20:07:39 »
Dobrý den,

pokud jste nepodal žádost o zrušení registrace k DPH, dojde ke zrušení registrace dle § 106 zákona o dani z přidané hodnoty až v okamžiku, kdy přestanete uskutečňovat ekonomické činnosti. Z dotazu není zřejmé, jaké úkony vůči kterým institucím jsem v souvislosti s přerušením podnikání učinil.
V případě záměru přerušit živnost je možné na živnostenském úřadě vyplnit tam jednotný registrační formulář. Oznámení přerušení provozování živnosti nelze učinit zpětně. Podle § 31 odst. 11 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, musí podnikatel toto oznámení nahlásit předem.

Každopádně přerušení živnosti, tj. jedné z potenciálních činností, které "osoba povinná k dani" (pojem ze zákona o DPH) může vykonávat coby "ekonomickou činnost", ještě automaticky neznamená, že přestáváte být plátcem! Toto je nutno řešit přímo s finančním úřadem.

Pokud tedy neexistuje rozhodnutí FÚ o zrušení registrace plátce, je nutné podat přiznání k DPH a kontrolní hlášení nejen za leden, ale také za únor a březen 2016.

Přiznání k DPH  a kontrolní hlášení za měsíc březen 2016 ještě stíháte řádně a včas podat. U přiznání za únor 2016 Vám zřejmě vznikne pokuta dle § 250 daňového řádu a úrok z prodlení dle § 252 daňového řádu. Pokuta činí 0,05 % stanovené daně nebo stanoveného daňového odpočtu za každý den prodlení, počínaje pátým pracovním dnem (nejvýše však 5 %). Úrok z prodlení vzniká také pátým pracovním dnem prodlení a odpovídá repo sazbě ČNB platné pro první den příslušného pololetí zvýšené o 14 procentních bodů. Pokuta ani úrok z prodlení se nepředepíší v případě, kdy činí méně než 200,- Kč.

Co se týká kontrolního hlášení za únor 2016 - pokud toto kontrolní hlášení podáte nyní po stanovené lhůtě bez vyzvání správce daně, vznikne Vám pravděpodobně zákonná povinnost uhradit pokutu za pozdní podání ve výši 1 000,- Kč. V případě podání na výzvu správce je pokuta vyšší, doporučujeme tedy jednat neprodleně.

U daně z příjmů fyzických osob bude nutné příjmy a výdaje za leden až březen 2016 uvést v daňovém přiznání za rok 2016. Tyto příjmy a výdaje patří do období, ve kterém byly přijaty či uhrazeny. Za rok 2016 budete podávat i přehledy na zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.

S pozdravem a přáním hezkého dne
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/

Platby GoPay

reklama