reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Práce pro vlastní s.r.o.  (Přečteno 16301 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Petr Skokan

 • Host
Práce pro vlastní s.r.o.
« kdy: 01. 02. 2016, 11:04:29 »
Dobrý den,
jsem OSVČ, od ledna plátce DPH, využívám paušální náklady. Z důvodu daňové optimalizace bych rád rozložil své příjmy mezi stávající živnost a nově založenou (jednočlennou) společnost s.r.o. Funkci jednatele bych vykonával bezplatně, žádné zaměstnance by společnost neměla, zakázky společnosti bych ve skutečnosti odpracovával sám.
Existuje nějaký způsob, jak může OSVČ pracovat pro vlastní společnost? Např. na základě nějaké dohody o pracovní činnosti za symbolickou sumu (třeba 1 hodina měsíčně za 55 kč)? Nebo se fakt, že společnost nemá žádné zaměstnance vůbec neřeší?
 Díky, P.S.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaPan X

 • Host
Re:Práce pro vlastní s.r.o.
« Odpověď #1 kdy: 01. 02. 2016, 12:31:00 »
Můžete mít s. r. o. bez zaměstnanců, žádný problém. Problémem je, že to, co vy chcete, je práce na černo, jestli jsem dobře pochopil vaši optimalizaci. Asi nejjednoduší normální postup by byl, fakturovat jako OSVČ tomu s. r. o.


Lada

 • Host
Re:Práce pro vlastní s.r.o.
« Odpověď #2 kdy: 01. 02. 2016, 12:55:44 »
Řekla bych, že tak trochu pletete jablka s hruškami. Majitel/jednatel s.r.o. může ve svém s.r.o. pracovat a je jedno, jestli je zároveň i OSVČ nebo ne. Práci jednatele může vykonávat za peníze nebo bezplatně. Taky může být zaměstnancem toho s.r.o. (nejen na dohodu, ale i na standardní pracovní smlouvu), ale nemůže vykonávat zaměstnání s takovou pracovní náplní, jakou by vykonával coby jednatel (tj. pracovní pozice "ředitel" - ne, ale pracovní pozice "dělník" - ano).

Pokud byste chtěl coby OSVČ vykonávat práci pro s.r.o., tak by OSVČ měl svou práci tomu s.r.o. fakturovat. Ale představovala bych si to asi tak, že OSVČ dělá pro s.r.o. takovou práci, kterou si s.r.o. nedokáže udělat samo nebo by s.r.o. k tomu potřebovalo nástroje či přístroje, které vlastní OSVČ. Např. OSVČ vlastní soustruh, ale s.r.o. ne, takže soustružnické práce si firma objedná u OSVČ, který je pak s.r.o. nafakturuje. Cena práce nemůže být "symbolická", ale měla by odpovídat tomu, kolik by za to zaplatil jinde (jinak se po vás finančák bude vozit).

Redakční tip

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


Petr Skokan

 • Host
Re:Práce pro vlastní s.r.o.
« Odpověď #3 kdy: 01. 02. 2016, 13:02:48 »
Jde mi o to, že bych občas fakturoval "grafické práce" jako OSVČ a občas jako s.r.o. Zda je legální postup, že práci vykonává jeden člověk, ale prodává ji střídavě přes dva subjekty.


Offline Monika Sindelkova

 • Stálý člen
 • ***
 • Příspěvků: 114
  • Zobrazit profil
Re:Práce pro vlastní s.r.o.
« Odpověď #4 kdy: 01. 02. 2016, 14:30:27 »
A institut "péče správného hospodáře" vám nic neříká? Coby jednatel byste neměl podnikat ve stejných činnostech jako podnikatel.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaPetr Skokan

 • Host
Re:Práce pro vlastní s.r.o.
« Odpověď #5 kdy: 01. 02. 2016, 14:49:36 »
Chápu kam tím míříte - případná insolvence s.r.o. - ale zajímá mě skutečně pouze to, zda je podobný scénář legální či nikoli.


Lada

 • Host
Re:Práce pro vlastní s.r.o.
« Odpověď #6 kdy: 01. 02. 2016, 16:02:18 »
Na zdejším webu je starší článek z roku 2011 "Jak podnikat jako společník, jednatel a OSVČ ve stejném oboru?". Podle něj je tu "zákaz konkurence", kdy jednatel nesmí podnikat coby OSVČ ve stejném oboru jako s.r.o., v němž je jednatelem. Tento zákaz konkurence prý ale neplatí, pokud jednatel je zároveň i společníkem (majitelem) onoho s.r.o. Aktuálnější info viz Zákon o korporacích, § 199.

Nejsem odborník, ale myslím, že abyste si to případně mohl uhájit před institucemi, tak by minimálně bylo vhodné, aby každá firma měla "své" zákazníky a navzájem si je neprohazovali. Tj. OSVČ bude dělat grafické práce pro firmy Zvonek, Vopička a Čermáček, zatímco s.r.o. bude dělat grafické práce pro firmy Sojka, Lavička a Novák. Protože jakožto jednatel máte konat "s péči řádného hospodáře" a kdyby OSVČ "vyfoukla" s.r.o. nějaké zakázky, mohl byste tím coby jednatel vlastně porušit tu péči řádného hospodáře. Nejde jen o to, že byste s.r.o. přivedl do insolvence, ale že byste jí jakožto OSVČ připravil o výnosy, které mohla mít ze zakázek, které místo ní dostal OSVČ.Petr Skokan

 • Host
Re:Práce pro vlastní s.r.o.
« Odpověď #7 kdy: 01. 02. 2016, 17:05:34 »
Díky za tip na článek! Pokusím se svůj dotaz úplně maximálně zjednodušit: Je OK, pokud nějakou zakázku (např. uvedené "grafické práce") vykoná a vyfakturuje společnost, která má pouze jednoho společníka a jednatele v jedné osobě a žádné zaměstnance?


Petr Šinagl - AAC&S

 • Host
Re:Práce pro vlastní s.r.o.
« Odpověď #8 kdy: 01. 03. 2016, 00:17:41 »
Ano.


 

Platby GoPay

reklama