reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Dopad do účtování při prodeji auta  (Přečteno 19655 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Milan Čermák

  • Host
Dopad do účtování při prodeji auta
« kdy: 01. 03. 2016, 05:33:00 »
Dobrý den, potřeboval bych poradit, jak správně zaúčtovat a odvést daň při prodeji vozidla typu M1 - osobní. Vozidlo bylo zakoupeno společností s.r.o. v roce 2014 a zařazeno do majetku společnosti, která NEbyla v roce 2014 plátcem DPH a tedy nebyl uplatněn odpočet DPH. 100% výkonu vozidla je k podnikatelské činnosti. Od 1.1.2016 je společnost nově registrována jako plátce DPH. 25.2.2016 bylo staré vozidlo prodáno při nákupu nového vozidla na protiúčet. Dodavatel nového vozu požaduje vystavit fakturu na vozidlo nabídnuté protiúčtem, jenže nevím jak. Bude na faktuře vyznačena DPH? Musí se odvést DPH z prodeje tohoto vozu? Odpisy vozidla byly prováděny jen 2 roky, účetní zůstaková hodnota je tedy nenulová, jak se zaúčtuje? Prosím nejlépe o komplexní odpověď na celý proces prodeje vozidla, moje účetní si s tím neví rady. Děkuji, čermák

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Dopad do účtování při prodeji auta
« Odpověď #1 kdy: 16. 03. 2016, 16:46:48 »
Dobrý den pane Čermáku,

při dodání vozidla půjde o zdanitelné plnění a Vy musíte odvést daň na výstupu. Skutečnost, že jste si neuplatnil nárok na odpočet (byť to bylo proto, že jste nemohl, protože jste byl v té době neplátcem), na tom nic nemění.

Jedinou výjimkou by byl případ ojetého automobilu, který by byl některým z předchozích vlastníků pořízen již před 1. dubnem 2009. U těchto OA zákon zakazoval uplatnit nárok na odpočet, ovšem následná novela umožňující tento nárok uplatnit zároveň stanovila (§ 62 zákona o DPH a přechodná ustanovení k novele účinné od 1.4.2009), že dodání takového automobilu bude osvobozeno od DPH. Toto osvobození platí pro všechny následné vlastníky. Totéž platí pro OA pořízené před 1.4.2009 od neplátců (následné prodeje jsou osvobozeny).
Případy těchto OA byly projednávány i na Koordinačním výboru Komory daňových poradců a Ministerstva financí (viz zde: http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/KVKDP16092009.pdf).

Pokud nejde o výše uvedený specifický případ, budete muset při dodání OA odvést DPH na výstupu.

Účetní zůstatková cena (ZC) prodaného vozu bude zaúčtována na účet 541, ale pro účely daňového přiznání je nutno ji porovnat s daňovou zůstatkovou cenou. Modelově: bude-li účetní ZC 100 a daňová 80, musíte v daňovém přiznání zvýšit základ daně o 20. Bude-li účetní ZC 100 a daňová 110, v daňovém přiznání snížíte základ daně o 10. Tyto operace jsou pouze za účelem stanovit správný základ daně a samotné účetnictví nijak neovlivňují.
Vycházíme zde z § 24 odst. 2 písm. b) bod 2. zákona o daních z příjmů: daňovým nákladem je DAŇOVÁ zůstatková cena prodaného majetku.

Pokud jde o odpisy v roce prodeje, zde platí, že si variantně můžete uplatnit polovinu daňového odpisu připadajícího na dané zdaňovací období (čímž se sníží daňová zůstatková cena) nebo daňové odpisy neuplatníte vůbec (je to Vaše právo, nikoliv povinnost), a potom je o to vyšší daňová zůstatková cena.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama