reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Daňový odpis  (Přečteno 8810 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Lucie

  • Host
Daňový odpis
« kdy: 19. 01. 2016, 12:12:14 »
Dobrý den, řeším následující situaci: Manželé Novákovi mají v SJM pozemek. Pan Novák vlastní s.r.o. - je jediný společník a jednatel. S.r.o. se zabývá opravami aut. A toto s.r.o. staví na části pozemku Novákových právě nový autoservis. Se stavbou se začalo někdy v roce 2011-2012. Stavební rozhodnutí bylo poskytnuto spol. s.r.o. V katastru nemovitostí je zatím zapsaná jen rozestavěná stavba. V roce 2016 dojde k dokončení této stavby a tedy i ke kolaudaci. Můj dotaz zní, zda k této nové stavbě musí být zřízeno právo stavby (podle NOZ od roku 2014) nebo zda se na tuto situaci NOZ nevztahuje, abych mohla zahrnout daňové odpisy do nákladů s.r.o.? Děkuji za odpověď.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline FABIAN & PARTNERS

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 124
    • Zobrazit profil
    • FABIAN & PARTNERS
Re:Daňový odpis
« Odpověď #1 kdy: 26. 01. 2016, 17:37:21 »
Dobrý den,

odpověď na Vaši otázku řeší přechodné ustanovení § 3055, zákona č. 89/2012 Sb.,  občanského zákoníku, který výslovně uvádí, že stavba spojená se zemí pevným základem, která není dle dosavadních právních předpisů součástí pozemku, na němž je zřízena, a je ke dni 1.1.2014 ve vlastnictví osoby odlišné od vlastníka pozemku, se dnem nabytí účinnosti nového občanského zákoníku (tj. ke dni 1.1.2014) nestává součástí pozemku a je nemovitou věcí. Totéž platí obdobně pro stavbu, která má být zřízena na pozemku jiného vlastníka na základě věcného práva vzniklého stavebníku přede dnem nabytí účinnosti nového občanského zákoníku, tj. přede dnem 1.1.2014 nebo na základě smlouvy uzavřené přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona. Právo stavby tak není třeba zřizovat, jelikož pro stavbu i pozemek platí jiný právní režim, který určuje právě výše uvedené přechodné ustanovení. S uplatněním daňových odpisů tedy není problém.
FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář
Brno, Marešova 304/12, PSČ 602 00
Praha 1, Revoluční 8, budova B1, 2. patro, PSČ 110 00
ID datové schránky: 4s7unxn

www.fabianpartners.cz
www.pohledavkyonline.cz
www.spravaspolecnosti.cz



 

Platby GoPay

reklama