reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Faktra na přelomu kalendářního roku - zdaňovací období  (Přečteno 7067 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Jaroslav Ciml

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Dobrý den,

jsem OSVČ, podnikání mám jako hlavní samostatně výdělečnou činnost. Příjmy mám pouze z Česka. Nejsem plátce DPH, nejsem ani identifikovaná osoba podle zákona o DPH. Nevedu daňovou evidenci, výdaje uplatňuji paušálem.

Chci se zeptat, do kterého zdaňovacího období (v přiznání k dani z příjmů fyzické osoby) mám zahrnout příjem dle faktury, kterou jsem vystavil v prosinci 2015, ale která bude uhrazena až v lednu 2016.

Ještě pro úplnost: Za předpokladu, že pro zdaňovací období je rozhodující datum uhrazení částky, měl bych se orientovat podle bankovního výpisu. Na bankovním výpisu jsou u některých položek dvě data - "Provedeno" a "Zaúčtováno" (obvykle o den později). Které z nich je pro výše zmíněný problém směrodatné?

Děkuji.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re: Faktura na přelomu kalendářního roku - zdaňovací období
« Odpověď #1 kdy: 16. 12. 2015, 09:30:48 »
Dobrý den pane Cimle,

z Vašeho dotazu vyplývá, že uplatňujete výdaje dle ustanovení § 7 odst. 7 zákona o daních z příjmů, kde je uvedeno, že poplatník může uplatnit výdaje procentem z příjmů. Pokud tedy příjem z faktury vystavené v prosinci 2015 obdržíte až v lednu 2016, patří tato úhrada až do zdaňovacího období 2016.

Kdybyste ovšem zdanil daný příjem už v daňovém přiznání za rok 2015, finanční úřad po Vás určitě nebude chtít opětovné zdanění v roce přijetí částky, v těchto případech vycházíme z ustanovení § 23 odst. 4 písm. d) zákona o daních z příjmů: do základu daně se nezahrnují "částky, které již byly zdaněny podle tohoto zákona u téhož poplatníka..."

Ohledně bankovních výpisů je důležité datum zaúčtováno, protože až v tuto chvíli odcházejí peníze z Vašeho účtu na účet příjemce a naopak.

S pozdravem a přáním hezkého dne


Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama