reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Přeprodej zboží  (Přečteno 10123 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Michaela

 • Host
Přeprodej zboží
« kdy: 06. 12. 2015, 20:22:08 »
Dobrý den,

uvažuju o podnikání, živnostenský list už mám. Zajímá mě, zda je možné nakoupit určité zboží v obchodě (které je např. přímo obchodem patentováno) a posléze ho prodávat za nepatrně vyšší cenu např. při stánkovém prodeji. Je nutné uzavčít určitou smlouvu např. s daným obchodem, že budu prodáváat jeho zboží?

Děkuji za odpověď.

Bartošová

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Roman Vithous

 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 8
  • Zobrazit profil
Re:Přeprodej zboží
« Odpověď #1 kdy: 11. 12. 2015, 16:04:43 »
Co máte na mysli tím, že je zboží "přímo obchodem patentováno"?  ??? Myslíte tím "logo" (ochrannou známku) obchodního řetězce, či něco jiného?

Nakoupit zboží (třeba i v akci) a dále je prodat s nějakou přirážkou je legální, a je to vlastně podstata výdělku obchodníků. Není přitom rozhodné, zda nakupujete u výrobce, ve velkoobchodě, či třeba v nějakém řetězci (tedy obecně můžete nakoupit v jakémkoli obchodě). Viz naši asijští spluobyvatelé ;-). Samozřejmě je ale nutné, mít od nákupu doklady pro případné kontroly. A také počítat s tím, že přebíráte odovědnost za možné vady zboží vůči zákazníkovi, která nemusí být vždy snadno dále uplatnitelná vůči tomu subjektu, od něhož nakoupíte.

Jinak, pokud se týká zboží "patentovaného" či nesoucího ochrannou známku obchodníka, od něhož nakoupíte, lze takové zboží (za předpokladu zachování jeho vlastností) prodávat bez větších problémů dál, neboť uvedením zboží na trh vlastníkem takového průmyslového práva, nebo s jeho souhlasem,  došlo k tzv. vyčerpání práva.

Jiná situace by byla, kdyby došlo ke změně podstaty takového zboží, zejména ke zhoršení jeho vlastností. V takovém případě by mohl vlastník ochranné známky např. požadovat, aby známka byla odstraněna, resp. nebyla v souvislosti se zbožím používána. (Například, kdybyste kvalitně hygienicky zabalený sýr vybalila a prodávala "na váhu", přičemž by vlastník známky seznal, že v důsledku toho dochází ke zhoršení kvality ze špičkové na průměrnou.) Obecně ovšem nemůže prodej takového zboží zakázat. Jen se může dožadovat, aby s takovým zbožím nebyl z důvodu jeho změny jakkoli "spojován".


Nikita

 • Host
Re:Přeprodej zboží
« Odpověď #2 kdy: 06. 06. 2017, 22:13:09 »
Zdravim. Prosim je toto nekde v zakone??

Redakční tip

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


 

Platby GoPay

reklama