reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Fakturace služby do UK (oba neplátci DPH)  (Přečteno 16132 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Petr

  • Host
Fakturace služby do UK (oba neplátci DPH)
« kdy: 23. 11. 2015, 16:25:00 »
Vím že podobný dotaz už tu byl mnohokrát, ale stále se to mění.

OSVČ neplátce DPH by fakturoval "konzultace software" (tedy služby) firmě v UK, která taktéž není plátcem DPH. Vyplývá z toho, že je třeba se stát "identifikovanou osobou" plus všechny ty další šílenosti jako pravidelná kontrolní hlášení a podobně, nebo ne ? Nešlo by o pravidelné fakturace, pouze jeden případ a částka rozhodně nezpůsobí povinnost se stát plátcem DPH.

(vím že lze použít "přefakturaci" přes další SRO, ale chci aby to bylo čisté)

Děkuji.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Petr Šinagl - AAC&S

  • Host
Re:Fakturace služby do UK (oba neplátci DPH)
« Odpověď #1 kdy: 24. 11. 2015, 03:22:22 »
Poskytnutím služby osobě povinné k dani v jiné zemi EU se stanete "identifikovanou osobou" dle §6i ZDPH, taktéž příjemce Vaší služby se ve svém státě stane buď analogií identifikované osoby nebo rovnou plátcem (neb zákony jednotlivých zemí EU se v tomto liší). Přitom vůbec není podstatné, že ani jeden z Vás zatím není plátcem DPH, protože zákon v §9 odst. 1 (určení místa zdanitelného plnění do země sídla příjemce služby) operuje s pojmem "osoba povinná k dani", nikoli "plátce daně".
Přičemž várku byrokratické tuposti si užijete dosytosti, neboť Vás berňák nejdřív nechá týden-dva-tři projít registrací (jako by snad o výsledku rozhodoval), pak budete muset doložit své přidělené DIČ druhé straně, totéž si na oplátku vyžádat od ní a pak zase úřadu vysvětlovat, jak to že oba tato DIČ používáte (neb zákon stanoví, že se vykazují už při poskytnutí služby) dříve, než je úřední datum jejich přidělení  :-[

Přefakturací přes tuzemského plátce DPH se Vy této šarádě úspěšně vyhnete, leč Vašeho zákazníka v UK stejně nemine.


Petr

  • Host
Re:Fakturace služby do UK (oba neplátci DPH)
« Odpověď #2 kdy: 24. 11. 2015, 11:46:49 »
Děkuji za vyčerpávájící odpověď.

Ještě si vzpomínám na ty propagandistické plakáty před referendem o vstupu do EU, kde byl rozjásaný instalatér poskytující své služby v jiné zemi EU a k tomu nápis "volný pohyb služeb v rámci EU"  >:(

Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr Šinagl - AAC&S

  • Host
Re:Fakturace služby do UK (oba neplátci DPH)
« Odpověď #3 kdy: 24. 11. 2015, 13:32:55 »
Inu, rozjásaný daňový poradce, objímající se s nejméně třemi berními úředníky by byl pro bilboard příliš reálný  ;)


OB

  • Host
Re:Fakturace služby do UK (oba neplátci DPH)
« Odpověď #4 kdy: 27. 11. 2015, 17:13:50 »
Zdravím, Británie má vyjednanou výjimku, tedy britský podnikající subjekt (právnická či fyzická osoba, v Británii nemají živnostníky) se opravdu stane plátcem jejich DPH (VAT) až dosažením povinného obratu, což je tuším cca 90 tisíc liber. Dokonce britský berňák (HMRC) je při registraci k VAT přísnější než náš FÚ a případného zájemce dost tvrdohlavě odmítají k VAT registrovat, dokud prostě nedosáhne obratu, takže stát se dobrovolným plátcem je docela těžké, musíte dokládat smlouvy, faktury, že třeba obchodujete mimo UK a že plátcovství potřebujete a stejně nemáte 100% jistotu, že vás zaregistrují. Čili Čech by se stal identifikovanou osobou (fuj, kdo vymýšlel ten název?), ale Brita se to netýká, dokud nedosáhne obratu. Něco jiného je MOSS, u něho se Británii nepodařilo výjimku vyjednat, i když se o to dle informací z UK tisku zpětně pokouší, protože britští freelanceři začali šít do vlády, že tu buzeraci nehodlajší snášet. Vtipný je, že většina freelancerů, co znám a co s nimi spolupracuji, tak na nějaký MOSS z vysoka kašle a evidentně se nic neděje.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Petr Šinagl - AAC&S

  • Host
Re:Fakturace služby do UK (oba neplátci DPH)
« Odpověď #5 kdy: 29. 11. 2015, 00:37:53 »
Však celý MOSS je zatím jen divadlo - jednotlivé státy si takto vybrané DPH místo teoterického přerozdělování nechávají celé pro sebe, neb skvěle vymyšlenou přerozdělovací teorii nedokážou v realitě zvládat.
Takže v rozumnějších státech zatím pro své poplatníky z MOSS nedělají žádnou modlu, neb MOSS x ne-MOSS, daně si vyberou stejné.
U nás si samozřejmě i tuhle "eurokoblihu" iniciativně balíme rovnou do dvojitého celofánu.


Petr

  • Host
Re:Fakturace služby do UK (oba neplátci DPH)
« Odpověď #6 kdy: 29. 11. 2015, 11:38:48 »
Zdravím, Británie má vyjednanou výjimku, tedy britský podnikající subjekt (právnická či fyzická osoba, v Británii nemají živnostníky) se opravdu stane plátcem jejich DPH (VAT) až dosažením povinného obratu, což je tuším cca 90 tisíc liber.

Aha. Pokud je toto pravda, tak jsme opět na začátku  :( A vznikají dva dotazy:

1. Proč je pak v případě dodání služby do UK OSVČ neplátcem DPH vůbec nutná ta estráda s registrací "identifikované osoby" v ČR, když protistranu (UK) to nezajímá a příjem se tak stejně nakonec zahrne do základu daně za celý rok ?

2. Pokud by se šlo cestou přefakturace přes SRO (které je plátcem DPH), nestane se pak, že služba bude pro UK odběratele (který není a dle výše uvedeného ani nemůže být plátcem tamní DPH) o české DPH dražší, protože to SRO z toho musí odvést DPH ?

Děkuji.


Petr

  • Host
Re:Fakturace služby do UK (oba neplátci DPH)
« Odpověď #7 kdy: 29. 11. 2015, 12:31:46 »
taktéž příjemce Vaší služby se ve Přičemž várku byrokratické tuposti si užijete dosytosti, neboť Vás berňák nejdřív nechá týden-dva-tři projít registrací (jako by snad o výsledku rozhodoval), pak budete muset doložit své přidělené DIČ druhé straně, totéž si na oplátku vyžádat od ní

Viz můj dotaz 1 v předchozí odpovědi. Pokud to chápu, tak odběratel v UK se nemusí a dle výše uvedeného ani nemůže registrovat k DPH (či ekvivalentu naší "identifikované osoby"), takže tu podmínku vlastně nelze splnit, protože odběratel žádné DIČ (VAT) ani v případě nákupu služby z jiné země EU nemá a nedostane. Takže si není co vyžádat. Pak to zdá se nemá v tomto režimu řešení  ???


Petr

  • Host
Re:Fakturace služby do UK (oba neplátci DPH)
« Odpověď #8 kdy: 30. 11. 2015, 11:38:40 »
Má někdo praktickou zkušenost jak to tedy udělat ?

Děkuji.


Tomáš

  • Host
Re:Fakturace služby do UK (oba neplátci DPH)
« Odpověď #9 kdy: 08. 06. 2016, 14:20:12 »


Navazuji tímto na předchozí dotaz, který dosud nebyl zodpovězen. Situace je velmi podobná.

Jedná se o poskytnutí služby (vývoj software, konzultace apod.) do UK mezi 2 neplátci DPH.


poskytovatel služby: české OSVČ, neplátce DPH - osoba identifikovaná k dani
odběratel služby: britské Ltd., neplátce DPH

Jako neplátce k DPH (osoba identifikovaná k dani) má poskytovatel povinnost vystavit fakturu v reverse charge modu a na finanční úřad zaslat "souhrnné hlášení" (nikoliv kontrolní hlášení). Do souhrného hlášení je ale třeba uvést DIČ odběratele. Oběrateli (Ltd. v UK, neplátce DPH) nevzniká povinnost registrovat se jako osoba identifikovaná ani jako plátce DPH (narozdíl od zbytku EU), odběratel tedy nemá a nebude mít DIČ (a nemůže se ani dobrovolně registrovat jako plátce DPH). Finanční úřad ale nechce souhrnné hlášení bez DIČ odběratele akceptovat.

1) Jakým způsobem má poskytovatel správně postupovat? Splnil takto všechny povinnosti, které mu ukládá zákon?

- - - -

Finanční úřad poskytovateli navrhl vystavit Daňové doklady (tzn. ne reverse-charge), DPH od odběratele vybral a zaplatit. A samozřejmě zaplatit penále z prodlení (1. faktura byla vystavena 3 měsíce nazpět).

2) Může neplátce DPH (osoba identifikovaná k dani) vystavit regulérní daňový doklad, vybrat a odvést DPH?

Moc děkuji za odpovědi.


Jana

  • Host
Re:Fakturace služby do UK (oba neplátci DPH)
« Odpověď #10 kdy: 24. 03. 2017, 18:15:08 »
Řeším stejný problém. Nejsem plátce DPH a britská neziskovka také ne a ani se registrovat k DPH nemusí/nemohou.


Co mám tedy dělat? Jak to mám fakturovat? Plus nejsem registrovaná jako identifikovaná osoba k DIČ, takže finančák očekává, že jim tam doložím tuhle první fakturu, aby mě zaregistrovali DIČ - vydají mi ho, jenže já ho z té britské společnosti nikdy nedostanu, protože oni ho mít nemusí.
Což se asi zase finančáku nebude líbit. A hlavně nevím, jaké číslo by pak člověk vyplňoval do té kolonky na souhrnném hlášení.


Někdo nějaké řešení? Jak se dají takovým britským subjektům vůbec poskytovat služby?


 

Platby GoPay

reklama