reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Vyřazení auta - protihodnota  (Přečteno 76323 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Petr Šinagl - AAC&S

 • Host
Re:Vyřazení auta - protihodnota
« Odpověď #15 kdy: 23. 11. 2015, 09:27:38 »
pane M.M.,

račte konečně pochopit, že pokud ve skutečnosti neproběhla peněžní transakce (zaplacení penězi), tak o peněžní transakci nemůžete ani účtovat v účetnictví, ani jí zapisovat do daňové evidence jako platbu zfalšovaným pokladním dokladem tak, že si jí vymyslíte.
Takové situace se v účetnictví řeší přímým účtováním mezi účty pohledávek a závazků (tedy bez fiktivního použití účtů pokladny či banky) a v daňové evidenci jako nepeněžní operace (tedy opět bez fiktivních pokladních dokladů).

Že takové základní věci neznáte je sice smutné, ale že kvůli tomu tady matete lidi smyšlenými konstrukcemi účtování/evidování falešných dokladů a ještě osočujete ty, kdo Vámi prezentované smyšlenky vyvrací, to už je hnus.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaM.M.

 • Host
Re:Vyřazení auta - protihodnota
« Odpověď #16 kdy: 23. 11. 2015, 09:46:43 »
A co je toto ?????

Prodej starého vozu ( protiplněním )
315 / 641 ( 10 000,- )

Nové vozidlo :
nákup 042 / 321 ( cena včetně protiplnění )
zařazení v PC 022/042

Interní zápočet ( snížení úhrady PC za nové vozidlo o protiplnění )

321/315 ( o 10 000,-)

321/211,221 doplatek za nové OA  ( PC bez zápočtu za protiplnění )


V DE si tedy podle Vás nemám li PPD , a nechci li jak tvrdíte falšovat příjem v pokladně - který ale nesporně mám, tak si tedy vytvořím podle Vás fiktivní pohledávku, tedy v dokladové řadě vystavené FA vystavím podle Vás FV za prodej vozu a a protože ji mám zaplacenou, tak jí příkazem účtovat, proúčtuji do peněžního deníku.

A ta vystavená pohledávka ( FV )  v DE není fiktivní ???? ale, ale,

Víte co hlásí účetní SW v DE při pokusu proúčtovat FV bez návaznosti na úhradu ?  :  FV nelze zaúčtovat přímo, protože není plně uhrazena, zaúčtujte doklad úhrady. Pro vaši info naše SW jsou přesně nastavitelné pro účetnictví, DE, účtetnicví neziskovek, BD a SVJ

nejen že můžete účtovat příjem / výdej - musíte pane. pane v DE nejste v účetnictví, kde účtujete o předpisech.


Petr Šinagl - AAC&S

 • Host
Re:Vyřazení auta - protihodnota
« Odpověď #17 kdy: 23. 11. 2015, 10:50:44 »
pane M.M.,
asi Vám to opravdu ve škole zatajili, ale v DE existují také nepeněžní příjmy a výdaje, která se řádně evidují bez vystavování fiktivních pokladních dokladů na předmětné částky (mmch, patří mezi ně i daňové odpisy hmotného majetku - překvápko, co?). Ba ani žádné fiktivní pohledávky či závazky se kvuli tomu fabulovat nemusí (mmch, předáním auta na protiúčet vzniká nikoli fiktivní, ale skutečná pohledávka ve výši sjednané výkupní ceny, která je vyrovnána započtením proti části závazku z kupní ceny nového vozu - peněžní platbou je pak vyrovnán jen zbytek tohoto závazku).

Takže opravdu naposledy Vás žádám - přestaňte už mást čtenáře těchto diskusí svými scestnými doměnkami, nahrazujícími Vaší neznalost základních faktů. Dřív, než tím někoho dostanete do maléru.
Zároveň zasílám oznámení moderátorům.

Redakční tip

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


M.M.

 • Host
Re:Vyřazení auta - protihodnota
« Odpověď #18 kdy: 23. 11. 2015, 11:01:09 »
Prosím vás proboha, žádný zápočet pohledávky / závazku v DE( daňová evidence) neexistuje, v DE neexistují konta, v DE neexistuje účetní rozvrh a v DE neexistuje modul Interní doklady - kde v ÚČTU provádíte zápočty. Zápočet v DE uděláte podle metodiky tak, že si založíte tzv. pomocnou pokladnu, metodika přímo hovoří o tzv. technické pokladně, kde proplatíte doklady z předpisů vzájemně se započítávající, se shodným nominálem + /- příjem / výdej .

Ale to by jste musel umět účtovat. 


Petr Šinagl - AAC&S

 • Host
Re:Vyřazení auta - protihodnota
« Odpověď #19 kdy: 23. 11. 2015, 11:31:08 »
žádný zápočet pohledávky / závazku v DE( daňová evidence) neexistuj

Zápočet v DE uděláte podle metodiky tak, že si založíte tzv. pomocnou pokladnu, metodika přímo hovoří o tzv. technické pokladně, kde proplatíte doklady z předpisů vzájemně se započítávající, se shodným nominálem + /- příjem / výdej


Probůh, čí/jaká "metodika" ???
Nějakého zfušovaného rádobysoftu, do kterého kdesi cosi rutinně tlučete bez byť jen základních znalostí legislativy?

PS: zápočty pohledávek a závazků v DE samozřejmě existují (už jen proto, že jsou to právní vztahy objektivně existující nezávisle na způsobu evidence /účetnictví, DE, evidence příjmů/), stejně jako v DE existují nepeněžní příjmy a výdaje - že o nich Vy nic nevíte na tom nic nezmění.

PSS: legislativou není příručka k nějakému SW, který se kdosi pokusil "přeroubovat" z účetnictví i na daňovou evidenci aniž by pochopil, že to druhé není nějak funkčně osekané první.


Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaM.M.

 • Host
Re:Vyřazení auta - protihodnota
« Odpověď #20 kdy: 23. 11. 2015, 11:46:31 »
http://poradna.podnikatel.cz/Smileys/akyhne/cool.gif

Kupte si knihu o DE..

dobrý, sorry ale já pracuji, vím že tu budete mít vždy poslední příspěvek, užijte si to.


Petr Šinagl - AAC&S

 • Host
Re:Vyřazení auta - protihodnota
« Odpověď #21 kdy: 23. 11. 2015, 11:52:08 »
sorry ale já pracuji

Tato slova by měla Vašeho zaměstnavatele (či klienty) vyděsit k smrti  ;D


M.M.

 • Host
Re:Vyřazení auta - protihodnota
« Odpověď #22 kdy: 23. 11. 2015, 11:58:21 »
Jsme společnost a na rozdíl od vás sem nikdy neuvedu její název, protože považuji za neetické dělat si zde reklamu pane z AAC a S nebo jak se to jmenujete, nikoli však vlastníku s.r.o. ale jednateli dle OR, ( máte tam dost změn ) kterou vedou daňoví poradci a auditoři a to beze změny od roku 1998, zpracováváme účto a daně pro více jak 100 subjektům.

bylo by ale jistě zajímavé, porovnat mou odbornost a dosažené vzdělání s tím vaším, asi by jste se divil.


Petr Šinagl - AAC&S

 • Host
Re:Vyřazení auta - protihodnota
« Odpověď #23 kdy: 23. 11. 2015, 12:40:59 »
Tož ukažte svá zdejší tvrzení o neexistenci nepeněžních příjmů/výdajů či zápočtů pohledávek/závazků v DE některému z daňových poradců, vedoucích vaší společnost. Budou hodně vděční, že zde neuvádíte její název.

PS: pod své příspěvky se podepisuji bez schovávání za anonymní nicky, aby bylo jasné, kdo za jejich obsahem stojí a nese za ně zodpovědnost.


M.M.

 • Host
Re:Vyřazení auta - protihodnota
« Odpověď #24 kdy: 23. 11. 2015, 13:48:37 »
Pane opravdu ale naposledy,

víte co vám řekne daňový poradce, toto je výklad :
Daňová evidence je upravena zákonem o daních z příjmů a vedou ji fyzické osoby, které dosahují příjmů z podnikání a z jiné samostatně výdělečné činnosti. Daňová evidence slouží zejména ke zjištění správné výše základu daně z příjmů. Hospodářský výsledek (základ daně) se v daňové evidenci určí jako rozdíl mezi příjmy a výdaji.

Máte li příjem ( z prodeje podnikatelova vozu ) který vstupuje do ZD, musíte jej vykázat, jak jej vykážete, pro účely daně z příjmu, je čistě v režii podnikatele.

Příjmy – přijaté peníze v pokladně nebo na bankovním účtu, rozhodující je okamžik zaplacení

Výdaje – úbytek peněz v pokladně nebo na bankovním účtu, rozhodující je okamžik zaplacení

Jinak řečeno vykažte si to jak chcete, pokladnou jako PPD, nějakým účtováním pohledávky- interně , to je irelevantní, hlavně ale vykažte příjem z prodeje majetku.

Účetnictví, je upraveno zákonem o účetnictví a vedou jej právnické osoby (například obchodní společnosti) a fyzické osoby, které se staly účetní jednotkou.
Účetnictví naproti tomu poskytuje mnohem komplexnější pohled na hospodaření firmy. Hospodářský výsledek tj. základ daně se v účetnictví zjišťuje jako rozdíl mezi výnosy a náklady.

Výnosy – výkony vyjádřené v Kč, není rozhodující okamžik zaplacení, ale okamžik provedení výkonu

Náklady – spotřeba hospodářských prostředků, cizích výkonů nebo práce pracovníků podniku, není rozhodující okamžik zaplacení, ale okamžik provedení výkonu
 


Petr Šinagl - AAC&S

 • Host
Re:Vyřazení auta - protihodnota
« Odpověď #25 kdy: 23. 11. 2015, 14:46:59 »
Příjmy – přijaté peníze v pokladně nebo na bankovním účtu, rozhodující je okamžik zaplacení
Výdaje – úbytek peněz v pokladně nebo na bankovním účtu, rozhodující je okamžik zaplacení


NIKOLI - toto je v daňové evidenci jen část příjmů a výdajů, zvaná peněžní příjmy a výdaje.
Kromě nich ovšem i v daňové evidenci existují také nepeněžní příjmy a výdaje, které jsou příjmy a výdaji aniž by se jimi měnil stav peněz v pokladně nebo na bankovním účtu (příkladem takového příjmu či výdaje jsou například naturální plnění, zápočty, daňové odpisy, ...).

Že něco neznáte (a tuto neznalost "kreativně" nahrazujete vytvářením fiktivních pokladních dokladů na vymyšlené platby) neznamená, že to neexistuje.
Odvádění pozornosti zamotáním vět/odstavců o účetnictví pak svědčí buď o demagogii (snaze "zašmodrchat/schovat" provalené nesmysly do nesouvisející "vaty") nebo spíše o naprostém nepochopení úplného základu daňové evidence - totoiž že to není nějaké "vykuchané účetnictví", ale úplně jiný systém.


M.M.

 • Host
Re:Vyřazení auta - protihodnota
« Odpověď #26 kdy: 23. 11. 2015, 15:16:30 »
to je přímo do daňového poradce,

naturální plnění - pokud chcete" plnit  naturálně ČR", tak to musíte ocenit, pokud to oceníte a něco obdržíte, vykážete to v DE jako příjem pane, když za vaší práci dostanete zaplaceno pytlem brambor ( proč ne ) tak jste ten pytel brambor ocenil cenou vaší práce a máte příjem a to si vykážete pro účely daně z příjmu pane.

Nikoho nezajímá zda si onen příjem vykážete ve vaší DE jako úhradu za vaší FA " poradenství" , nebo nevykážete a pak ale, si musíte přímo v DP kde ten oceněný pytel brambor, uvedete do kolonky, položek zvyšujících ZD, příjmu FO
 
odpisy v DE si spočítáte a uplatníte v DP, FO


zápočty si v DE klidně dělejte, stejně tak si můžete odpočítat zálohu na faktuře, ale do příjmů a výdajů to dostanete až v momentě zaplacení ZF/ FD / FV

když totiž pane uděláte pouze zápočet  FD / DBP  na stejnou částku ( bez úhrad ) tak vám ten doklad vypadne pouze z dokladové řady, ale peněžním deníkem vůbec neprojde

a proč taky, víme  že DE je o stanovení ZD, podle daně z příjmu,  máte pohledávku na +100 a závazek na -100 od jednoho subjektu, který se započtete,  ZD z příjmu FO je 0 , tak vám do ZD nevstupuje ( v tomto případě ) nic

to ve věda, co ?

M.M.

 • Host
Re:Vyřazení auta - protihodnota
« Odpověď #27 kdy: 23. 11. 2015, 15:36:50 »
jo a ty odpisy majetku v DE,  pane

víte jak pořídíte majetek - zaplatíte za něj ( máte výdaj pane ) ale protože náš legislativec má rozum, tak vám o  ten zaplacený majetek umožní snížit ZD odpisem postupně ve vašem DP
 

to nic ale nemění na tom že jste za to ( auto, dům, výrobní linku )  zaplatil ( vydal jste své peníze ) a již jistě víme co je to výdaj v DEPetr Šinagl - AAC&S

 • Host
Re:Vyřazení auta - protihodnota
« Odpověď #28 kdy: 23. 11. 2015, 16:02:20 »

naturální plnění - pokud chcete" plnit  naturálně ČR", tak to musíte ocenit, pokud to oceníte a něco obdržíte, vykážete to v DE jako příjem pane, když za vaší práci dostanete zaplaceno pytlem brambor ( proč ne ) tak jste ten pytel brambor ocenil cenou vaší práce a máte příjem a to si vykážete pro účely daně z příjmu pane.

Ano, nepeněžní příjem se oceňuje peněžní částkou, ale to neznamená že se na tuto částku vystavuje nějaký fiktivní pokladní doklad s předstíráním, že tyto peníze byly jako přijaty do pokladny.


Nikoho nezajímá zda si onen příjem vykážete ve vaší DE jako úhradu za vaší FA "poradenství", nebo nevykážete a pak ale, si musíte přímo v DP kde ten oceněný pytel brambor, uvedete do kolonky, položek zvyšujících ZD, příjmu FO.

Ale kdeže - tento příjem musí být zahrnut do příjmů vykázaných v DE (ovšem nikoli formou fiktivního pokladního dokladu, nýbrž v nepeněžních příjmech), úpravy zákaldu daně v daňovém přiznání jsou totiž o úplně něčem jiném (o čem, zjevně netušíte).


odpisy v DE si spočítáte a uplatníte v DP, FO

Opět nikoli - odpisy jsou nepeněžním výdajem v DE, nikoli úpravou zákaldu daně v daňovém přiznání.


zápočty si v DE klidně dělejte, stejně tak si můžete odpočítat zálohu na faktuře, ale do příjmů a výdajů to dostanete až v momentě zaplacení ZF/ FD / FV

Přesně naopak - zápočet je v DE nepeněžním příjmem/výdajem v okamžiku započtení (tedy setkání pohledávek - viz Občanský zákoník) bez ohledu na to, kdy je či není zaplacen zbytek závazku/pohledávky.


když totiž pane uděláte pouze zápočet  FD / DBP  na stejnou částku ( bez úhrad ) tak vám ten doklad vypadne pouze z dokladové řady, ale peněžním deníkem vůbec neprojde
a proč taky, víme  že DE je o stanovení ZD, podle daně z příjmu,  máte pohledávku na +100 a závazek na -100 od jednoho subjektu, který se započtete,  ZD z příjmu FO je 0 , tak vám do ZD nevstupuje ( v tomto případě ) nicNo to už snad není neznalost, ale úmyslná lež. Do DE to samozřejmě musíte zaevidovat jak na straně příjmů, tak na straně výdajů (neb jejich vzájemné kompenzace zákon zakazuje), nulový je maximálně výsledný vliv na základ daně a to ještě né vždy.
Že vy neznáte, jak se v DE zachází s nepeněžními příjmy a výdaji, na tom nic nemění.


to nic ale nemění na tom že jste za to (auto, dům, výrobní linku)  zaplatil (vydal jste své peníze) a již jistě víme co je to výdaj v DE

No právě že to je příklad, kdy peněžní výdaj není výdajem daňovým.


M.M

 • Host
Re:Vyřazení auta - protihodnota
« Odpověď #29 kdy: 23. 11. 2015, 23:21:04 »
DE
Příjmy a výdaje zapisujeme do toho kalendářního roku, kdy byly skutečně uhrazeny, ať už hotově nebo bankou, např.
Provedeme službu a vydáme na ní fakturu v prosinci, peníze nám přijdou na účet 2. ledna (i když zákazník je odeslal v prosinci). Příjem zaevidujeme až do ledna.
Koupíme zboží na fakturu s prosincovým datem, zaplatíme ji až v lednu. Bude to výdaj ledna.
Zákazník nám dá v prosinci zálohu na práci, kterou provedeme až v lednu. Tento příjem zaevidujeme ještě do prosince.

Evidovat můžeme i hromadně a přeházeně, důležitý je správný kalendářní rok.

znovu opakuji DE je evidencí příjmů a výdajů, ať již peněžních či nepeněžních, já nikde neuvádím něco o fiktivní pokladně, já vám říkám že na základě kupní smlouvy za prodej vozu mate příjem - to je celé, který vstupuje do ZD. Pokud nahradíte, jak tu neustále píšete příjem pohledávkou ( který nazýváte nepeněžním příjmem )musíte si ve své DE evidovat tento příjem., Jestli si evidujete pohledávku ( pravděpodobne vydanou FA za prodej vozu, který vám byl zaplacen) v účetním SW, musíte jí vyrovnat, protože nevyrovnané pohledávky / závazky nevstupují v DE do ZD - to je celé.
základní členění v DE :

Daňové příjmy :
všechny tržby
náhrady od pojišťoven
přijaté zálohy

Nedaňové příjmy
osobní vklady
přijaté dotace
úvěry

Daňové výdaje :

nákup materiálu
úroky z úvěru
bankovní poplatky
zaplacené zálohy
mzdy
zdravotní a sociální pojištění placené za zaměstnance
provozní režie (nákup kancelářských potřeb, cestovné, nájem, .. )

Nedaňové výdaje
splátky úvěru
výběry pro osobní spotřebu
nákup dlouhodobého majetku
odvod DPH
reprezentace
dary


Zápočty, zápočet není a nikdy nebyl zaplacením.zápočet je zánik závazku pohledávky. V DE platí stale a pořád dokola, to budu uvádět, že vyrovnání závazku / pohledávky je dáno výší skutečné úhrady.

Petr Šinagl :
Přesně naopak - zápočet je v DE nepeněžním příjmem/výdajem v okamžiku započtení (tedy setkání pohledávek - viz Občanský zákoník) bez ohledu na to, kdy je či není zaplacen zbytek závazku/pohledávky.

a skutečnost ?

Dále k zápočtu
Zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ObčZ“), vymezuje možnosti vzájemného zápočtu pohledávek poměrně stručně v § 580 a § 581.

Říká se zde, že v situaci, kdy mají věřitel a dlužník vzájemné pohledávky, jejichž plnění je stejného druhu, tak zaniknou započtením, pokud se vzájemně kryjí, jestliže některý z účastníků učiní vůči druhému projev směřující k započtení. Zánik nastane okamžikem, kdy se setkaly pohledávky způsobilé k započtení.

 Z tohoto vymezení nám plyne několik „poučení“:
•k započtení postačí i jednostranný úkon („učinění projevu vůle k započtení vůči druhému účastníku“),
•musíme zkoumat, zda jde o plnění „stejného druhu“ a
•zda se pohledávky vzájemně kryjí.

Přitom zákon blíže nerozvádí, co rozumí plněním stejného druhu a co znamená, že se vzájemně kryjí.

Jistá omezení však ObčZ pro zápočet dává. V ustanovení § 581 odst. 1 a 2 ObčZ se totiž říká, že započtení není přípustné:
•proti pohledávce na náhradu škody způsobené na zdraví, ledaže by šlo o vzájemnou pohledávku na náhradu škody téhož druhu,
•proti pohledávkám, které nelze postihnout výkonem rozhodnutí,
•nelze započíst pohledávky promlčené, pohledávky, kterých se nelze domáhat u soudu, ani pohledávky z vkladů, a
•proti splatné pohledávce nelze započíst pohledávku, která ještě není splatná.

a jdeme do finale :

Petr Šinagl :
odpisy v DE si spočítáte a uplatníte v DP, FO

Opět nikoli - odpisy jsou nepeněžním výdajem v DE, nikoli úpravou zákaldu daně v daňovém přiznání.

a skutečnost ?

Odpisy v daňové evidenci

V daňové evidenci se dlouhodobý majetek eviduje stejně jako v účetnictví na „Kartách dlouhodobého majetku“ nebo též „inventárních kartách“. Pro účely daňové evidence jsou potřeba pouze daňové odpisy. Souhrn daňových odpisů za zdaňovací období např. r. 2007 se uvádí přímo do daňového přiznání k dani z příjmů.

Konkrétně v Příloze 1 – část E. Úpravy podle § 5, § 23 zákona. Daňové odpisy dlouhodobého majetku se uvedou do 2. tabulky jako položka snižující výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji. Součet všech položek uvedených v této tabulce se pak přenese do části 1 přílohy – řádek 106.

Starší metodika nabádala k tomu, aby se odpisy zapisovaly do peněžního deníku jako tzv. fiktivní položka. Z výše uvedeného vyplývá, že je tento způsob zastaralý a nevhodný.

 čerpám přímo ze zdejšího zdroje,  :
http://www.podnikatel.cz/clanky/odpisy-hmotneho-majetku-v-uce-a-dan-evidenci/

 

Platby GoPay

reklama