reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Automat s občerstvením  (Přečteno 7501 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jaroslava

  • Host
Automat s občerstvením
« kdy: 09. 11. 2015, 11:01:44 »
Dobrý den,
prosím o info k provozování automatu s občerstvením (pouze jídlem veganského typu). Co vše musí toto jídlo splnovat a co musím splnovat já jako provozovatel automatu? Jídlo bude vyráběno a baleno v restauraci či provozu pro toto zkolaudovaném, je to v ČR vůbec možné? Pro představu, chtěla bych takto prodávát mnou vyráběnou a balenou veganskou pizzu, či závin, mafiny.....a ty distribuovat do mých automatu. jak tedy postupat aby to bylo po hyg a právní stránce v pořádku? (povinosti osvč znám, toto tedy neřeším).
Děkuji za užitečné informace.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklamapetr.cizek2

  • Host
Re:Automat s občerstvením
« Odpověď #1 kdy: 16. 11. 2015, 12:49:56 »
Dobrý den,

pro uvedený obor podnikání se vyžadují živnostenská oprávnění pro činnost "Výroba potravinářských a škrobárenských výrobků" a "Hostinská činnost". První z nich je živnost volná, pro jejíž udělení se nevyžaduje splnění žádné zvláštní kvalifikace, druhá je živnost řemeslná, pro jejíž udělení je nutné prokázání následující kvalifikace:
a) střední vzdělání s výučním listem v oboru nebo střední vzdělání s výučním listem v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo
 b) střední vzdělání s maturitou v oboru nebo střední vzdělání s maturitou v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo
 c) vyšší odborné vzdělání v oboru nebo vyšší odborné vzdělání v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo
 d) vysokoškolské vzdělání v příslušném nebo příbuzném oboru, nebo
 e) uznání odborné kvalifikace podle zákona 18/2004 Sb. nebo ověření/uznání úplné kvalifikace podle zákona 179/2006 Sb., nebo
 f) osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci v oboru vydaný akreditovaným zařízením a 1 rok praxe v oboru, nebo
 g) vykonání šestileté praxe v oboru, nebo
 h) v případě kvalifikace získané činností v jiném státě EU doklady podle § 7 živnostenského zákona

Pokud požadovanou kvalifikaci nemáte, lze ustanovit odpovědného zástupce (garanta) pro dohled nad řádným výkonem živnosti.

Před zahájením vlastní výroby je třeba dále provést oznámení na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Oznámení se provádí na předepsaném formuláři dostupném zde.

Samotná výroba nepodléhá schvalovacímu procesu ze strany státní správy, máte však povinnost dodržovat veškeré právní předpisy týkající se výroby potravin. Mezi nejdůležitější předpisy patří:
- nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 852/2004, o hygieně potravin (jedná se o předpis EU, který je přímo závazný i na území ČR);
- zákon č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a jejich prováděcími předpisy; a
- vyhláška č. 113/2005 Sb., o způsobu označování potravin a tabákových výrobků (stanoví, jakým způsobem musíte výrobky označovat při uvádění na trh); a
- vyhláška č. 450/2004 Sb., o označování výživové hodnoty potravin (stanoví, jakým způsobem musíte označovat výrobky z hlediska jejich výživové hodnoty).

Ministerstvo zemědělství zpracovalo v této souvislosti určitý souhrn pravidel, kterým by se měli výrobci jednotlivých typů potravin řídit. Informace naleznete zde.

Prodejní automat se považuje za provozovnu, je proto nutné provést ohlášení jeho provozu na příslušném živnostenském úřadě. Umístění prodejního automatu může také podléhat místním podmínkám obce, ve kterém bude provozován.

S pozdravem


Petr Čížek
www.ZalozFirmu.cz


 

Platby GoPay

reklama