reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Vypořádání se zaměstnanci  (Přečteno 9534 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Pavel Peroutka

  • Host
Vypořádání se zaměstnanci
« kdy: 13. 10. 2015, 11:26:33 »
Dobrý den,


chtěl bych se zeptat na následující problém.


Dva z bývalých zaměstnanců (manželé), kteří ukončili působení ve firmě, jsou v insolvenci a mají již rozhodnutí o Insolvenci. Jelikož jako firma přispíváme na stravenky, a těmto bývalých zaměstnancům se nesmí strhávat vlastní podíl na stravném, musí je doplatit do pokladny. Za srpen se tak nestalo a září to také z nich páčíme. Pracovní poměr ukončili cca. 10.9.2015. Jeden z těchto býv. zaměstnanců dostal příspěvek na pracovní obuv ve výši 2000,- Kč a navíc měl škodnou událost, kdy bychom na základě pojistné události měli odečíst 1000 Kč z platu.
Standardně posíláme peníze na účet.
Pokud jim pošlu peníze na účet, tak z nich již stravné, škodnou událost a zálohu 2000 Kč nedostanu.
Navrhl jsem jim, že jim peníze z výplaty předám hotově. To však odmítli. Dle prac. smlouvy je výplatní termín do 15.10. Nechci nic porušit.


Můžu v tomto případě jim poslat na účet peníze odečtené (stravné, záloha, pojistná událost) nebo jim můžu nařídit, že si peníze musí vyzvednout v hotovosti, popř. jim peníze přivézt (zároveň při předání jim ihned odečíst stravné, záloha, pojistná událost).[size=78%]  [/size]

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline FABIAN & PARTNERS

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 124
    • Zobrazit profil
    • FABIAN & PARTNERS
Re:Vypořádání se zaměstnanci
« Odpověď #1 kdy: 16. 10. 2015, 16:23:58 »

Dobrý den,
předně je nutné vědět, jakým způsobem je v tomto případě úpadek dlužníků řešen, zda bylo dlužníkům schváleno oddlužení či na ně byl prohlášen konkurs. Dále je otázkou, kdy bylo o úpadku rozhodnuto a v jakém stadiu se řízení nachází. Stav a průběh insolvenčního řízení je možné si ověřit a sledovat v insolvenčním rejstříku.
V případě, že Vám vznikly za Vašimi zaměstnanci pohledávky ještě předtím, než o úpadku bylo rozhodnuto, je nutné pohledávku do insolvenčního řízení přihlásit - uplatnit nárok přihláškou podle § 165 a násl. zákona č. 182/2006 Sb., insolvenčního zákona (formulář přihlášky pohledávky je volně dostupný ke stažení na portálu justice.cz), a to ve lhůtě, kterou insolvenční soud stanovil pro podávání přihlášek věřiteli.
Dále upozorňujeme, že pokud bylo schváleno oddlužení plněním splátkového kalendáře v rámci řízení, příjmy zaměstnance náleží insolvenčnímu správci – z nich jsou uspokojováni přihlášení věřitelé, z této části tedy Vámi nelze srazit žádná část. Případná dohoda se zaměstnancem, na základě které by byla stržena částka ze mzdy, by nebyla vůči insolvenčnímu správci a věřitelům účinná.
Dlužníkovi (tedy Vašemu zaměstnanci) však náleží tzv. nezabavitelná část z příjmu, k níž má dlužník dispoziční oprávnění a může s ní naložit dle svého uvážení. Částku však nelze zaměstnanci zadržovat bez dalšího. Je nutné uzavřít s dlužníkem (zaměstnancem) dohodu, v níž se dlužník zaváže, že požadovanou částku uhradí.
K předmětu Vaší pohledávky také doplňujeme, že co se týče výše náhrady škody, která byla způsobena zaměstnancem, máte jako zaměstnavatel povinnost požadovanou výši náhrady škody se zaměstnancem projednat a písemně oznámit zaměstnanci, kdy bylo zjištěno, že škoda vznikla a že za ni zaměstnanec odpovídá, a poté uzavřít písemnou dohodu o způsobu náhrady škody, v níž zaměstnanec svůj závazek nahradit škodu uzná.
K příspěvku na pracovní obuv uvádíme, že tento zaměstnanci přísluší s ohledem na prostředí, v němž je práce vykonávána v souladu s ustanovením § 104 odst 2. zákoníku práce, neboť pracovní obuv můžeme považovat za ochranný pracovní prostředek (záleží na prostředí, v němž je práce vykonávána).
S ohledem na to, že nejsme seznámeni s tím, v jaké fázi se insolvenční řízení právě nachází, doporučujeme Vám předně provést kontrolu insolvenčního rejstříku, aby Vám případně marně neuplynula lhůta pro podávání přihlášek do insolvenčního řízení a v případě, že se tak již stalo pokusit se se zaměstnancem domluvit, aby vzniklý dluh dobrovolně uhradil z příjmů, k nimž má dispoziční oprávnění.
I přesto, že nejste bez dalšího oprávněn zadržovat příjmy zaměstnance, můžete na zaměstnanci požadovat řádnou úhradu závazku vůči Vám v souladu s ustanovením § 412 odst. 1, písm. g), insolvenčního zákona, jelikož dlužník má ve schváleném oddlužení určitý režim a neplnění povinností by bylo důvodem pro zrušení oddlužení a následné nařízení konkursu.
FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář
Brno, Marešova 304/12, PSČ 602 00
Praha 1, Revoluční 8, budova B1, 2. patro, PSČ 110 00
ID datové schránky: 4s7unxn

www.fabianpartners.cz
www.pohledavkyonline.cz
www.spravaspolecnosti.cz



 

Platby GoPay

reklama