reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Konkurenční doložka  (Přečteno 9303 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Míša

 • Host
Konkurenční doložka
« kdy: 07. 07. 2015, 16:29:35 »
Dobrý den,
Mám podepsanou franšízovou smlouvu, ale vzhledem k neúspěchu v podnikaní ji neprodloužím, avšak smlouva obsahuje něco, jako konkurenční doložku - je platná a musím se jí řídit? Protože v tom případě se mi spíše vyplatí vyhlásit bankrot.
Pro zajištění anonymity uvádím firmy pod názvem A (jsem já), B a C.
X.1 Po dobu platnosti této smlouvy se A nepovoluje, osobně nebo prostřednictvím třetích stran, bez předchozího písemného souhlasu B nebo C, provozovat jakoukoliv konkurenční obchodní činnost, přímo či nepřímo, a obchodovat, přímo či nepřímo, s podobnými nebo konkurenčními produkty a metodami.
X.2 A se zavazuje, že po dobu 12 měsíců od data ukončení této smlouvy jakýmkoliv způsobem nebude bez předchozího souhlasu B žádným způsobem, ať již přímo nebo nepřímo, podílet na podnikání v oblasti výuky angličtiny dětí, včetně prodeje, zprostředkování prodeje produktů pro výuku, ani nebude vyvíjet jakékoliv pracovní nebo jiné aktivity v tomto oboru, ať už jako zaměstnanec, člen statutárního či dozorčího orgánu, prokurista či konzultant.
X.3 V případě, že A poruší výše uvedená ustanovení, B nebo C je oprávněna bezodkladně podniknout kroky nezbytné pro ochranu svých práv duševního vlastnictví.
X.4 A se zakazuje usilovat o, nabízet nebo jakýmkoliv jiným způsobem zaměstnávat jakékoliv zaměstnance B nebo jakéhokoliv franšízanta, pokud taková osoba neopustila své zaměstnání nejméně 6 měsíců před takovým okamžikem, nebo k tomu B, C nebo takový franšízant nedal předchozí písemný souhlas.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline FABIAN & PARTNERS

 • Moderator
 • *****
 • Příspěvků: 124
  • Zobrazit profil
  • FABIAN & PARTNERS
Re:Konkurenční doložka
« Odpověď #1 kdy: 10. 07. 2015, 14:57:11 »
Jestliže franšízová smlouva byla uzavřena za účinného občanského zákoníku, tj. zákona č. 89/2012 Sb., ten nevylučuje sjednání konkurenční doložky u kteréhokoli smluvního typu, pokud se na ní strany dobrovolně dohodnou. Konkurenční doložku je tedy možné sjednat i pro účely franšízové smlouvy. Další otázkou je však znění konkurenční doložky, kde často dochází k chybám při jejím sjednávání. Konkurenční doložka je druh závazku označovaný jako synallagmatický, což znamená, že práva a povinnosti plynou oběma stranám, přičemž konkurenční doložka musí být sjednána spravedlivě, přiměřeně a vzájemně vyváženě. Z Vámi zaslaných ustanovení, zejména odst. X. 2, vyplývá, že se jedná o neplatně sjednanou konkurenční doložku, jelikož není současně sjednán závazek B a C poskytnout Vám za řádně plnění Vašeho závazku ve smyslu zdržení se konkurenčního jednání po dobu 12 měsíců od ukončení franšízové smlouvy, přiměřené peněžité vyrovnání. S ohledem na tuto skutečnost a na ustálenou judikaturu soudů nelze takto sjednanou konkurenční doložku považovat za platnou. Z takto uzavřené konkurenční doložky Vám neplynou žádná práva ani povinnosti a řídit se jí proto nemusíte.
FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář
Brno, Marešova 304/12, PSČ 602 00
Praha 1, Revoluční 8, budova B1, 2. patro, PSČ 110 00
ID datové schránky: 4s7unxn

www.fabianpartners.cz
www.pohledavkyonline.cz
www.spravaspolecnosti.cz 

Platby GoPay

reklama