reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Ztráta hmotnosti při stánkovém prodeji jahod  (Přečteno 8633128 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Zdeněk

• Host
Ztráta hmotnosti při stánkovém prodeji jahod
« kdy: 22. 06. 2015, 04:14:00 »
Dobrý den,
Může mi prosím někdo poradit,jestli existuje norma na denní ztrátu hmotnosti u čerstvých jahod? Pracuji jako prodavač na stánku s čerstvými jahodami. Můj zaměstnavatel každé ráno přiveze určité množství jahod, např.300KG.Jahody jsou většinu dne na slunci. Vzhledem k tomu,že nepodvádím při vážení, každý den mám v pokladně manko, i přesto,že vím,že se žádné zboží neztratilo.Jsem přesvědčený o tom,že za jeden den jahody vlivem slunečního záření nebo tepla v takovém množství ztrácí na váze,ale zaměstnavatel mi tvrdí,že to je nesmysl,a každý den mi nějaký ten rozdíl ztrhne ze mzdy.Existuje nějaká norma pro ztrátu hmotnosti v takovémto případě,nebo má zaměstnavatel pravdu,když tvrdí že je to nesmysl a chybu bych měl hledat v sobě? Předem děkuji za radu či odpověď.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Inkvizitor

• Host
Re:Ztráta hmotnosti při stánkovém prodeji jahod
« Odpověď #1 kdy: 22. 06. 2015, 07:54:26 »
Dobrý den, o normě nevím, ale za sebe bych ve spolupráci se zaměstnavatelem udělal malý test: Kupte si kilo jahod a dejte jej do misky na stánek. Udělejte foto, aby bylo průkazné, že se s obsahem nemanipulovalo. Večer misku opět společně zvažte a uvidíte. Z fyzikálního hlediska je hmotnostní úbytek vlivem odpařování vody jasný a nezpochybnitelný.

Petr Šinagl - AAC&S

• Host
« Odpověď #2 kdy: 22. 06. 2015, 22:43:17 »
Žádná taková obecně platná norma neexistuje - ba ani nemůže, neb přirozený úbytek váhy závisí na teplotě, vlhkosti, ...
Ovšem je-li Váš zaměstnavatel takový hlupák jak popisujete (spíše však zloděj, který Vás zcela vědomě okrádá když se necháte), bude lepší jít pracovat k někomu jinému, solidnějšímu.

Redakční tip

• Stálý člen

Lol Phirae

• Host
« Odpověď #3 kdy: 23. 06. 2015, 10:24:00 »
No, pokud se dobrovolně necháte okrádat, tak k tomu těžko něco říct. Ovoce (vyjma např. banánů) se skladuje při teplotách těsně nad 0°C a při relativní vlhkosti kolem 90%, nejen proto, aby se nekazilo, ale v neposlední řadě proto, aby neztrácelo příliš hmotnost. To, že ve stánku v 30°C a více stupních někde na ulici ovoce vysychá, pochopí každý debil, zjevně krom vašeho zaměstnavatele.

Namátkou rychlým hledáním na Googlu: http://zahradaweb.cz/trendy-ve-skladovani-ovoce/

"Po sklizni ztrácí 1kg ovoce na hmotnosti dýcháním a ztrátou vlhkosti při teplotě +15°C a rel. vlhkosti 50 % přibližně 2,00 g / den. Při teplotě +3°C a rel. vlhkosti 92 % už pouze 0,35 g / den."

(Samozřejmě to nevydávám za autoritativní zdroj, ale dotyčný pán má rozhodně lepší představu než ten blb, pro kterého pracujete. Jinak viz experimentální ověření navrhované, které navrhoval Inkvizitor o kousek výše.)

Lol Phirae

• Host
« Odpověď #4 kdy: 23. 06. 2015, 10:25:51 »
(Samozřejmě to nevydávám za autoritativní zdroj, ale dotyčný pán má rozhodně lepší představu než ten blb, pro kterého pracujete. Jinak viz experimentální ověření navrhované, které navrhoval Inkvizitor o kousek výše.)

Reklama

• Stálý člen

reklama

Zdeněk

• Host
« Odpověď #5 kdy: 26. 06. 2015, 05:55:02 »
Děkuji vám všem,kteří jste mému dotazu ohledně ztráty hmotnosti při prodeji jahod věnovali sůj čas, obzvláště pak těm, kdo přispěl svým názorem, či radou. Pomohli jste mi udržet sebevědomí a zdravý úsudek. 'Jahodový zaměstnavatel' je již minulost. Ještě jednou díky. Zdeněk.

Platby GoPay

reklama