reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Sociální a zdravotní při přestupu z VŠ na HPP  (Přečteno 3306 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Adam

• Host
Sociální a zdravotní při přestupu z VŠ na HPP
« kdy: 12. 05. 2015, 09:31:11 »
Dobry den,

Muj dotaz se tyka placeni socialniho a zdravotniho v roce 2014, jakozto zivnostnika tehdy jeste studujiciho a nasledne pracujiciho na HPP.

V roce 2014 jsem byl studentem prezencniho studia na VS. Ukoncil jsem studium a od listopadu pracuji na HPP. Ve zkratce:

VS: leden - srpen 2014, HPP: listopad a prosinec. Z toho vychazeji dva mesice, kdy jsem nebyl ani student, ani zamestnanec na HPP. Nebyl jsem evidovan na pracovnim urade, protoze jsem mel ZL, ktery jsem vyuzival.

Jadro meho dotazu: Existuje nejaka "doba hajenstvi" od ukonceni studia do navazani HPP, jako je tomu napriklad ve fazi ukonceni SS a nastupu na VS, kdy technicky clovek 2-4 mesice neni student ani SS, ani VS a pritom se neresi zadne socialni a zdravotni?

Dekuji za radu.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Nicol

• Host
Re:Sociální a zdravotní při přestupu z VŠ na HPP
« Odpověď #1 kdy: 12. 05. 2015, 10:50:14 »
Nikoliv. Studentem jste při řádném ukončení VŠ (státnicemi) ještě následující měsíc po úspěšném složení zkoušek. Takže pokud jste ukončil řádně někdy v květnu či červnu, nebyl jste studentem až do konce srpna. Pokud jste neukončil řádně, pak záleží, do kdy Vás škola jako studenta vedla, tam je třeba nechat si vystavit potvrzení o studiu od kdy do kdy jste skutečně studentem byl. Pokud by Vás vedli, tak jak uvádíte, do konce srpna, pak jste měl v září buď nastoupit do práce, evidovat se na ÚP, aby za Vás stát platil zdravotní pojištění nebo si platit zdravotní pojištění sám jako osoba bez zdanitelných příjmů. Pokud jste tak neučinil, pravděpodobně vám vznikl dluh na zdravotním pojištění za 9. a 10. měsíc 2014. Doporučuji obrátit se na zdravotní pojišťovnu a neprodleně tuto situaci dořešit, protože z dlužného pojistného se platí nemalé penále, které se samozřejmě s postupující se dobou neustále navyšuje.

Adam

• Host
« Odpověď #2 kdy: 12. 05. 2015, 11:14:30 »
Dobry den,

Dekuji za Vas cas a informace.

Adam L

Redakční tip

• Stálý člen

Polik

• Host
« Odpověď #3 kdy: 13. 05. 2015, 15:00:31 »
Nicméně pokud jste měl ŽL, pak v období mezi studiem a HPP pro vás platily minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, tj. pokud jste neplatil žádné nebo malé (méně než 1752 zdravotní a méně než 1894 sociální), je potřeba doplatit ty, resp. pokud jste už podával přehledy (měl jste) a uvedl jste v těchto měsících, že jste SVČ hlavní, pak byste už měl touhle dobou mít doplaceno. Pokud jste to napsal jako SVČ vedlejší celý rok, tak možná máte dluh nejen na zdravotním, ale i sociálním a měl byste to dořešit s oběma institucemi.

Platby GoPay

reklama