reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Poskytnutý automobil - 1% ve mzdách  (Přečteno 8167 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Alena Vlková

  • Host
Poskytnutý automobil - 1% ve mzdách
« kdy: 11. 05. 2015, 08:36:20 »
Dobrý den paní Kučerová,
u jednoho pracovníka, který má k dispozici auto, přidaňuji 1% (daň, SP, ZP). Dávám to jako nepeněžní plnění. Můj nový program PERM situaci řeší následovně. Přičte částku 1% pořizovací ceny k hrubé mzdě (což je správně), ovšem čistou mzdu vypočítá ne z hrubé mzdy, ale ze zdanitelných příjmů. Pak musím udělat "srážku - kompenzaci 1%", aby dobírka byla ve správné částce. Tak to vyplývá dokumentace PERMu. Takže v důsledku mi vychází jak na pásce, tak ve mzdovém listu čistá mzda navýšená o částku 1% pořizovací ceny auta a teprve po srážce - kompenzaci 1% se dostanu k částce dobírky. Chtěla jsem se zeptat, je-li to vůbec možné takto zádávat srážku, o které vlastně pracovník ani neví, a vůbec je-li tento výpočet zadán správně. Ve většině mzdových programů se to takto neřeší, čistá mzda je spočítána a uvedena ve správné výši bez jakékoliv srážky.
Děkuji za váš názor

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Poskytnutý automobil - 1% ve mzdách
« Odpověď #1 kdy: 11. 05. 2015, 19:45:47 »
Dobrý den,

jestliže zaměstnavatel poskytne zaměstnanci bezplatně vozidlo k používání pro služební i soukromé účely, je nepeněžním příjmem částka ve výši 1 % vstupní ceny vozidla za každý (i započatý) kalendářní měsíc jeho poskytnutí. Vstupní cenou se rozumí cena dle ustanovení § 29 zákona o daních z příjmů (v případě plátců DPH zvýšená o DPH), případně dále navýšená o technické zhodnocení vozidla.

Postup takzvaného dodanění závisí od nastavení mzdového software. Nepeněžní příjem v podobě použití vozidla (1 % vstupní ceny) zvyšuje příjem zaměstnance, je tedy nutné hodnotu vozidla k jeho mzdě připočítat. Některé programy skutečně vyžadují následnou kompenzaci nepeněžního příjmu odečtem původně navýšené částky (po zdanění a odvodech pojištění).

Podle mého názoru není tento postup v rozporu se zákonem. Rozhodně se nejedná se o srážku ze mzdy, ale o způsob výpočtu. Nepeněžní příjem není nákladem zaměstnavatele a o této částce se nijak neúčtuje. Jde jen o částku, která zvýší "základnu" pro výpočet daně a pojištění. A tu je třeba následně odpočítat (vymínusovat), aby nezvyšovala čistou mzdu zaměstnance. 

S přáním příjemného dne   Dagmar Kučerová  ::)
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama