reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Brigáda načerno  (Přečteno 4707 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Tazatel

  • Host
Brigáda načerno
« kdy: 09. 05. 2015, 09:46:42 »
Dobrý den, zajímalo by mě, co se stane, pokud budu pracovat na stavbě pro OSVČ bez smlouvy a chytí nás kontrola.- Kdo nese zodpovědnost, případně bude platit pokutu?- Případně bude smlouva uzavřena na oko a nebude přihlášena na ÚP.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Návštěvník

  • Host
Re:Brigáda načerno
« Odpověď #1 kdy: 09. 05. 2015, 16:56:45 »
Stačí jen trogu zagooglit  :D a třeba na webu inspekce práce najdete :
Zákon o zaměstnanosti - § 139, § 140
Právnické osobě (firmě) nebo podnikající fyzické osobě (osobě samostatně výdělečně činné), která umožní výkon nelegální práce (tj.zaměstná někoho nelegálně, bez pracovní smlouvy nebo dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce, případně zaměstná cizince bez povolení k pobytu nebo bez povolení k zaměstnání nebo v rozporu s povolením k zaměstnání) se uloží pokuta do 10 000 000 Kč, nejméně však ve výši 50 000 Kč.
Postih čeká i na osobu, která nelegální práci vykonává, tomu lze uložit pokutu do 100 000 Kč.


Takže finanční postih hrozí oběma stranám ...





Offline Ivana Zezulová

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 275
    • Zobrazit profil
Re:Brigáda načerno
« Odpověď #2 kdy: 11. 05. 2015, 06:14:05 »
Návštěvník má pravdu, finanční postih hrozí oběma stranám.
"Zaměstnanci" od 10.000 do 100.000 Kč.

Při práci na černo zaměstnanec není nemocensky pojištěn,
není chráněn ani povinným úrazovým pojištěním zaměstnavatelů
pro případ pracovního úrazu nebo nemoci z povolání.

Odpracovaná doba se mu nezapočte do odpracovaných let
z hlediska nároku na invalidní, starobní a pozůstalostní důchod
ani z hlediska nároku na podporu v nezaměstnanosti.

A aby toho nebylo málo, bude si "zaměstnanec"
muset sám hradit zdravotní pojištění…

Redakční tip

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


 

Platby GoPay

reklama