reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Zboží na zakázku  (Přečteno 33094 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Kamila Jahodová

• Host
Zboží na zakázku
« kdy: 27. 04. 2015, 23:20:58 »
Dobrý den,

potřebovala bych poradit ohledně vrácení zboží vyrobeného na zakázku. Vyráběla jsem pro jeden aerobicový klub dresy. Původní představu dresu jsem nemohla vyrobit o čemž byly rodiče cvičících dětí informovány. Zakázku dodaly na poslední chvíli, tudíž nebyl dostatek času na sehnání dostatku požadované látky. Rodiče souhlasily, že to nevadí a tak jsem dresy vyrobila. Předala jsem jím oblečení s tím, že pokud nebude něco sedět, tak se mají ozvat. Některé horní díly dresu bylo potřeba zúžit jiným prohloubit průramky. Úpravu jsem provedla a rodiče slíbily, že dresy uhradí převodem. Po měsíci, kdy jsem urgovala neuhrazenou fakturu, mi bylo sděleno, že vlastně dresy neodpovídají původní představě o výsledku a ani s cenou nesouhlasí, přesto, že jim byla cena při zadání zakázky předložena  a že mi je vlastně neuhradí, protože jsou nespokojené. O tomto stavu mne vůbec neinformovaly a s klidným svědomím dresy dále používaly. Požadovaly nereálnou slevu. Nabídla jsem jim slevu 15% s tím nesouhlasí a dresy mi chtějí vrátit a to i přes to, že v nich děti již 3x závodily. Prosím o radu jakým způsobem mám postupovat. Zda pokud dresy přijmu, zda jim mohu naúčtovat poškození... Situace je hodně vyhrocená a vím, že i když je fyzicky nepřijmu, nechají je někde pohozené. Mohu se v tomto případě nějakým způsobem bránit.
Děkuji za radu
Jahodová

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline FABIAN & PARTNERS

• Moderator
    • Zobrazit profil
    • FABIAN & PARTNERS
Re:Zboží na zakázku
« Odpověď #1 kdy: 04. 05. 2015, 16:07:10 »

Dobrý den,
předně je třeba uvést, že v tomto případě jde o smlouvu o dílo, jejíž podstatou je na jedné straně závazek zhotovitele (tedy Váš) provést na svůj náklad a nebezpečí pro objednatele  dílo - dresy, a na druhé straně závazek objednatele (aerobikový klub) dílo převzít a zaplatit za něj cenu.
Podle všeho bylo dílo dokončeno a předáno (s výhradami, které jste opravila - úpravy dresů dle pokynů), a tedy provedeno podle toho, jak bylo ujednáno, a s tímto Vám vzniklo právo na zaplacení díla.
Pokud objednatel namítá, že dílo neodpovídá původní představě, je zde nutné vědět, co bylo mezi stranami ujednáno - zda bylo přesně ujednáno, jaké vlastnosti mají dresy mít, a nebo zda nebyly tyto vlastnosti přímo sjednány - potom je nutné, aby zhotovením bylo dosaženo účelu, pro který byla smlouva sjednána (vyplývá z ust. § 2095 NOZ).
V případě, že vlastnosti byly ujednány a zhotovené dílo těmto vlastnostem neodpovídá, zakládá to právo objednatele (zde aerobikového klubu) z vadného plnění. Rozlišuje se, zda je vadné plnění podstatným či nepodstatným porušením smlouvy, a podle toho má objednatel určitá práva, stanovená v ustanoveních §§ 2106 a 2107, občanského zákoníku.

Z Vámi uvedených informací však vyplývá, že objednatel neoznámil vady díla bez zbytečného odkladu poté, kdy vady díla zjistil nebo zjistit měl, když Vás druhá strana o těchto vadách informovala až v reakci na Vaše urgence na zaplacení ceny. Z toho důvodu by ani soud v případném sporu nepřiznal objednateli právo z vadného plnění.
Není pochyb o tom, že Vy jako zhotovitel, máte právo na zaplacení ceny ze smlouvy o dílo, a v případě, že Vám tato cena nebude zaplacena, máte možnost její zaplacení požadovat v rámci soudního řízení. Naopak z výše uvedeného nevyplývá, že by aerobikovému klubu vzniklo právo na odstoupení od smlouvy a tedy právo dresy Vám vrátit zpět.

FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář
Brno, Marešova 304/12, PSČ 602 00
Praha 1, Revoluční 8, budova B1, 2. patro, PSČ 110 00
ID datové schránky: 4s7unxn

www.fabianpartners.cz
www.pohledavkyonline.cz
www.spravaspolecnosti.cz

Platby GoPay

reklama