reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Faktura ze zahraničí včetně DPH  (Přečteno 16091 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jana Matoušová

 • Host
Faktura ze zahraničí včetně DPH
« kdy: 22. 04. 2015, 23:59:14 »
Dobrý den,
nejsem si jistá, jestli to nechápu blbě, proto se zkusím zeptat. Dodavatel z Polska vystavil fakturu VAT českému neplátci DPH (s.r.o.čku), v níž uvedl cenu bez daně, sazbu 23 % (??) a vyčíslenou daň, k úhradě je součet cen bez daně + DPH. Je to takto správně?? Dosud jsem měla za to, že by na zahraniční faktuře daň být neměla a že by český odběratel měl jako identifikovaná osoba daň odvést českému finančáku. Nebo to tak není??
Pokud by byla faktura nesprávně, nemá někdo nápad, co s tím provést??
Ještě dodám, že je to faktura za dodávku oken.
Děkuji za názory,
JM

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaPetr Šinagl - AAC&S

 • Host
Re:Faktura ze zahraničí včetně DPH
« Odpověď #1 kdy: 23. 04. 2015, 14:46:59 »
Jel-li to dodávka oken coby zboží bez montáže, pak se český příjemce narozdíl od přijetí služby nestává automaticky identifikovanou osobou a tedy nákup pobíhá s polskou DPH, která činí 23%. Polský dodavatel jí dovádí v Polsku, u českého příjemce se z tohoto nákupu česká DPH nevyměřuje ani neodvádí - nákupní cenou je pro něj to, co skutečně zaplatil, tedy včetně polské DPH.
Jinak by tomu bylo, pokud by český příjemce tímto nákupem překročil roční limit 326 tis. Kč pro nákupy zboží ze zemí EÚ (či by jej měl překročen v předchozím roce) - pak by musel polskému dodavateli oznámit své v ČR přidělené DIČ, na základě čehož by polský dodavatel měl (= možná to z něj bude třeba vydolovat i soudně) vystavit opravný daňový doklad kterým zruší původně naúčtovanou polskou DPH a vrátit tuto částku českému odběrateli. Český odběratel by pak bez čekání na vyřízení polským dodavatelem musel z tohoto nákupu vypočíst, přiznat a odvést českou DPH (ze základu daně daného polskou cenou bez polské DPH plus vedlejšími nákaldy pořízení).


Jana Matoušová

 • Host
Re:Faktura ze zahraničí včetně DPH
« Odpověď #2 kdy: 24. 04. 2015, 13:56:43 »
Děkuju moc, tak přesně tohle byl ten moment, kterej mi unikal.
Přeju krásný víkend.
JM

Redakční tip

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


Petr Šinagl - AAC&S

 • Host
Re:Faktura ze zahraničí včetně DPH
« Odpověď #3 kdy: 24. 04. 2015, 14:33:41 »
Ještě dodatek z praxe - kvůli nemalému množství daňových úniků při přeshraničním prodeji zboží se v Polsku a v Německu může i "cizí" plátce DPH či identifikovaná osoba setkat s postupem, kdy dodavatel bez ohledu na sdělené DIČ nejdříve vystaví fakturu včetně tamní DPH, trvá na jejím plném uhrazení a teprve až po doložení, že prodané zboží skutečně opustilo zemi prodávajícího vystaví na částku DPH opravný doklad a tuto částku vrátí na bankovní účet kupujícího. Na takový postup je tam nyní tlak ze strany jejich berních úřadů.


Petr

 • Host
Re:Faktura ze zahraničí včetně DPH
« Odpověď #4 kdy: 08. 01. 2018, 12:14:34 »
Právě jsem se setkal s Vaším dodatkem z praxe. Mohu se zeptat, jak se má správně doložit, že prodané zboží skutečně opustilo zemi prodávajícího? Na moje žádosti o vystavení opravného dokladu a vrácení DPH prodávající nereaguje. Nevíte, na základě jakého nařízení toto dělají? Přece není možné si vystavovat faktury jak se jim zachce.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklama 

Platby GoPay

reklama