reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Vrácení daně za půl roku práce  (Přečteno 36517 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Lada

• Host
Re:Vrácení daně za půl roku práce
« Odpověď #15 kdy: 20. 04. 2015, 12:08:06 »
Paní má pravdu. Byla to sleva, nikoli bonus.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Petra

• Host
« Odpověď #16 kdy: 21. 04. 2015, 08:39:12 »
Byla jsem na FÚ a prý mi mělo být vráceno 16 tis. něco.
Jenže účetní mi nechce dát potvrzení o příjmech s vypsanou vratkou.
Bez toho mi FÚ ten doplatek nedá.
Tak to teď řeším.

Lada

• Host
« Odpověď #17 kdy: 21. 04. 2015, 10:30:53 »
Účetní je povinna vám na vaši žádost ten dokument vystavit. Co dělat, když se "šprajcne", to bohužel netuším. Snad jen pohrozit kontrolou z FÚ.

Redakční tip

• Stálý člen

Petra

• Host
« Odpověď #18 kdy: 21. 04. 2015, 12:58:13 »
Byla jsem u účetní a byla dost nepříjemná. Prý jsem si měla daňové přiznání teda podat sama, když v tom prý  šťourám.A prý mi uplatnila jen ten bonus za ten půl rok, co jsem tam dělala, s tím, že si mohl druhou půlku uplatnit manžel.
Tak jsem jí řekla, že on jí podepsal čestné prohlášení, že si slevu neuplatňuje. Že já mám nárok na celou částku 13.404,–
Jo a prý to byla její dobrá vůle, že ona se mě ptala, jestli mi má udělat roční vyúčtování a nebo jestli si podám daňové přiznání sama.
Ano,to se mě ptala a já jí řekla, že nevím jak to funguje, jestli si ho musím podat sama a ona mi řekla, že nemusím, když jsem neměla jiný příjem.
A dneska mi říkala, že já sama jsem měla přijít a požádat o roční vyúčtování.
Já právě myslela, ze ten papír,to prohlášení daně je k tomu, ročnímu vyúčtování.
Jo a prý mi těžko FÚ udělá teď v dubnu daňové přiznání.
Tak jsem jí řekla, že mi na FÚ paní řekla, že to není problém, ale že mi musí účetní do toho potvrzení o příjmech napsat, kolik mi bylo už vyplaceno.
Tak jsem říkala účetní, aby mi teda dala to potvrzení a vypsala tam tu vyplacenou částku a ona mi řekla, že prý mi to teď neudělá, že se na to zeptá a dá mi vědět a když tak to pošle po mojí mamce (ona tam taky pracuje).
Ale že si myslí, že to tak není.Tak se docela děsim toho, co mi řekne až mi bude volat.
Manžel říkal, že mají asi v účetnictví bordel a dělají v tom čachry a já teď do toho začala štourat a jim se to nelíbí.
Jinak prý nevidí problém, proč mi to nechce napsat.
Nevim. Jsem fakt vytočená a bezmocná.
Tak mi to snad mohla dát a říct, že když si myslím že mám na to nárok, tak ať si to přiznání podám.
Nevim proč z toho dělá problém .
Měla mi dneska ráno volat, jak to teda bude a vůbec se zatím neozvala. Tak pokud bude dělat mrtvého brouka, tak jí pošlu písemnou žádost a ona mi to musí do 10 dnů vystavit.
Nechápu to.Ona udělala chybu, jelikož udělala špatně vyúčtování a místo toho aby se omluvila nebo aspoň udělala vše pro nápravu, tak je naštvaná, že já chci ještě skoro 7 tis. na které mám nárok.
Si myslím, že ty peníze chtěla nějakým způsobem ulít a myslela si,že na to nepřídu a teď neví jak z toho ven.

Lada

• Host
« Odpověď #19 kdy: 21. 04. 2015, 15:36:49 »
Paní účetní opravdu nic nebrání, aby vám potvrzení vystavila. Pokud by ho psala rukou, je to práce max. na čtvrt hodiny, jestli to tiskne z počítače, tak ještě méně. Zase bych ji nepodezírala z nějaké nekalosti, ona je nejspíš opravdu přesvědčená o tom, že vám to spočítala dobře. Což samozřejmě neznamená, že se nemýlí. Pokud si nebyla jistá, jestli jste zvýhodnění na dítě po zbylých 6 měsíců uplatňovala vy nebo manžel, měla se vás zeptat.

Ovšem máslo na hlavě máte i vy, pokud je tedy pravda to, co říkala paní účetní, že jste si o roční zúčtování nezažádala sama a že vás musela extra kontaktovat a ptát se, zda ho vůbec chcete. Každý člověk je povinen si o roční zúčtování zažádat u zaměstnavatele sám, a to do 15. února příštího roku (tj. za rok 2014 do 15.2.2015). Pokud to neudělá, má se za to, že ho provést nechce. U lidí, kteří jsou u firmy zaměstnáni i následující rok (tedy v době, kdy se zúčtování provádí), je normální, že jim tuto povinnost účetní připomene. Ale u bývalých zaměstnanců rozhodně není obvyklé, aby je bývalý zaměstnavatel kontaktoval a dotazoval se jich, jestli si u nich nechtějí udělat roční zúčtování, zaměstnavatel žádnou takovou povinnost nemá.

Prohlášení daně (růžový dvojlist) se podepisuje za každý rok dvakrát. Poprvé po nástupu do zaměstnání na straně 2 (a pak každý další rok začátkem roku, pokud zaměstnání trvá), tímto podpisem potvrzujete, které daňové slevy uplatňujete v průběhu roku. Podruhé se prohlášení podepisuje na straně 4 dole právě v případě, že si zaměstnanec za tento rok žádá o provedení ročního zúčtování. Zdůrazňuji, že tento podpis na str. 4 se provádí až ten následující rok (do 15.2.), nelze předem.

Pravdu má paní účetní i v tom, že za dobu, kdy jste neměla žádné zaměstnání, si mohl daňové zvýhodnění na dítě uplatnit váš manžel (pokud tedy na ni měl nárok). Manželé se mohou v průběhu roku prostřídat, pár měsíců může zvýhodnění na dítě uplatňovat manžel, dalších pár měsíců manželka, pak zase manžel... Jenom je zakázáno, aby uplatňovali zvýhodnění oba ve stejném měsíci. Jestli má manžel zaměstnání a zvýhodnění na dítě si dosud neuplatňuje, měl by neprodleně zajít za svým zaměstnavatelem a napravit to. Jen v případě, že by váš manžel byl OSVČ, který uplatňuje v přiznání k dani výdaje paušálem, tak by si zvýhodnění na dítě uplatnit nemohl a jediný, kdo by toto zvýhodnění mohl uplatňovat, byste byla vy.

Reklama

• Stálý člen

vn158

• Host
« Odpověď #20 kdy: 21. 04. 2015, 20:04:08 »
Pokud vím, tak i bývalý zaměstnanec může o zúčtování požádat - http://zakony.centrum.cz/zakon-o-danich-z-prijmu/cast-4-paragraf-38ch

Petra

• Host
« Odpověď #21 kdy: 21. 04. 2015, 21:04:30 »
Paní účetní opravdu nic nebrání, aby vám potvrzení vystavila. Pokud by ho psala rukou, je to práce max. na čtvrt hodiny, jestli to tiskne z počítače, tak ještě méně. Zase bych ji nepodezírala z nějaké nekalosti, ona je nejspíš opravdu přesvědčená o tom, že vám to spočítala dobře. Což samozřejmě neznamená, že se nemýlí. Pokud si nebyla jistá, jestli jste zvýhodnění na dítě po zbylých 6 měsíců uplatňovala vy nebo manžel, měla se vás zeptat.

Ovšem máslo na hlavě máte i vy, pokud je tedy pravda to, co říkala paní účetní, že jste si o roční zúčtování nezažádala sama a že vás musela extra kontaktovat a ptát se, zda ho vůbec chcete. Každý člověk je povinen si o roční zúčtování zažádat u zaměstnavatele sám, a to do 15. února příštího roku (tj. za rok 2014 do 15.2.2015). Pokud to neudělá, má se za to, že ho provést nechce. U lidí, kteří jsou u firmy zaměstnáni i následující rok (tedy v době, kdy se zúčtování provádí), je normální, že jim tuto povinnost účetní připomene. Ale u bývalých zaměstnanců rozhodně není obvyklé, aby je bývalý zaměstnavatel kontaktoval a dotazoval se jich, jestli si u nich nechtějí udělat roční zúčtování, zaměstnavatel žádnou takovou povinnost nemá.

Prohlášení daně (růžový dvojlist) se podepisuje za každý rok dvakrát. Poprvé po nástupu do zaměstnání na straně 2 (a pak každý další rok začátkem roku, pokud zaměstnání trvá), tímto podpisem potvrzujete, které daňové slevy uplatňujete v průběhu roku. Podruhé se prohlášení podepisuje na straně 4 dole právě v případě, že si zaměstnanec za tento rok žádá o provedení ročního zúčtování. Zdůrazňuji, že tento podpis na str. 4 se provádí až ten následující rok (do 15.2.), nelze předem.

Pravdu má paní účetní i v tom, že za dobu, kdy jste neměla žádné zaměstnání, si mohl daňové zvýhodnění na dítě uplatnit váš manžel (pokud tedy na ni měl nárok). Manželé se mohou v průběhu roku prostřídat, pár měsíců může zvýhodnění na dítě uplatňovat manžel, dalších pár měsíců manželka, pak zase manžel... Jenom je zakázáno, aby uplatňovali zvýhodnění oba ve stejném měsíci. Jestli má manžel zaměstnání a zvýhodnění na dítě si dosud neuplatňuje, měl by neprodleně zajít za svým zaměstnavatelem a napravit to. Jen v případě, že by váš manžel byl OSVČ, který uplatňuje v přiznání k dani výdaje paušálem, tak by si zvýhodnění na dítě uplatnit nemohl a jediný, kdo by toto zvýhodnění mohl uplatňovat, byste byla vy.

Já jí ale ten růžový formulář podepsala.Po nástupu a pak začátkem roku.
A ptala se mě, zda si nebude uplatňovat slevu manžel a já jí řekla že ne, je on jako OSVČ jede paušálem.
Tak mi dala papír, čestné prohlášení, že on si dítě neuplatňuje.
Chtěla ho od manžela podepsat, že ho k tomu vyúčtování potřebuje. To jsem jí dodala a zároveň jí podepsala čestné prohlášení, že já nemám žádný jiný příjem.
Tak já nevim, zda jsem měla to vyúčtování žádat ještě jinak.

Ale dneska mi navečer volala a to potvrzení s vyplněnou vratkou mi poslala po mojí mamce.

Lada

• Host
« Odpověď #22 kdy: 22. 04. 2015, 15:35:26 »
Podle toho, jak to píšete, jste jí před provedením ročního zúčtování dodala všechny potřebné podklady. Že to účetní špatně spočítala, je její chyba, ne vaše.

Akorát si pro příště pamatujte, že o provedení ročního zúčtování si musíte u zaměstnavatele zažádat vy sama a nečekat až vás zaměstnavatel osloví. Není povinností zaměstnavatele vás ohledně toho kontaktovat a mnohý zaměstnavatel by byl naopak rád, že jste si nepožádala a on tím pádem vaše roční zúčtování nemusí řešit. Takže si to musíte pohlídat a do 15.2. následujícího roku nahlásit na účtárně všechny potřebné údaje a dodat všechny požadované doklady (jako je např. to čestné prohlášení). O provedení zúčtování se žádá právě tím podpisem dole na straně 4 růžového Prohlášení poplatníka.

PetrS

• Host
« Odpověď #23 kdy: 22. 04. 2015, 15:37:10 »
Chtěla jsem se zeptat na jednu věc. V roce 2014 mám odpracováno 6 měsíců(smlouva na dobu určitou). Dalších 6 měsíců jsem vedená jako žena v domácnosti. Daňové přiznání za mě podává zaměstnavatel.Teda to roční zúčtování.
Volala mi účetní, že mi vznikla vratka a že se mi příští týden ozve a domluvíme se. Bylo mi blbé se ptát kolik, ale teď nás čekají výdaje, tak by se mi hodilo vědět kolik to cca může být. Uplatňovala jsem slevu na sebe a na jedno dítě.Za těch 6 měsíců dělá daň z příjmu zálohová 22.590,–
Hrubá mzda celkem 112.239,–
Sleva na dani základní dělá 12.420,–
Sleva na dani dítě 6.702,–
Tak nevím jak to spočítat .
Manžel si žádnou slevu na mě ani na dítě neuplatňoval.

Daň před slevami 22.590 je nižší nez základní roční sleva, takže vám vrátí všechny zaplacené daně. (cca 3.500)
Částky na dítě za dobu zaměstnání už v ročním pohledu nebudou jako sleva, protože už žádná daň nezbyla. Tím pádem je to stejné, jako kdyby děti nebyly v zaměstnání vůbec uplatňované.
Příjem máte dostatečný, takže nárok na bonus za děti je. Výše bonusu bude za celý rok - závisí na situaci v rodině (manžel neuplatnil, dítě není moc staré, neodešlo ze školy, ...)

Závěr: 12.000 roční bonus na 1 dítě + 3.500 vratka daně = cca 15.500 čekejte od zamětnavatele. Na koruny to počítat jsem líný...

PetrS

• Host
« Odpověď #24 kdy: 22. 04. 2015, 15:52:04 »
4

Já jí ale ten růžový formulář podepsala.Po nástupu a pak začátkem roku.
A ptala se mě, zda si nebude uplatňovat slevu manžel a já jí řekla že ne, je on jako OSVČ jede paušálem.
Tak mi dala papír, čestné prohlášení, že on si dítě neuplatňuje.
Chtěla ho od manžela podepsat, že ho k tomu vyúčtování potřebuje. To jsem jí dodala a zároveň jí podepsala čestné prohlášení, že já nemám žádný jiný příjem.
Tak já nevim, zda jsem měla to vyúčtování žádat ještě jinak.

Ale dneska mi navečer volala a to potvrzení s vyplněnou vratkou mi poslala po mojí mamce.

Jestli vám účetní poslala potvrzení, tak bez ohledu na chyby zajděte na finančák a podejte si přiznání. Budete sice chvíli čekat, ale zbytek vám stát doplatí.

Petra

• Host
« Odpověď #25 kdy: 22. 04. 2015, 16:48:37 »
Příště si to už ohlídám.
Dneska jsem byla na FÚ a ten mi ten zbytek doplatí  :)
Děkuji moc za rady a pomoc! Moc si toho vážím  :)

Platby GoPay

reklama