reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Živnostenské oprávnění - Umělec  (Přečteno 35680 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

JakubD

 • Host
Živnostenské oprávnění - Umělec
« kdy: 04. 02. 2015, 19:51:35 »
Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně živnostenského oprávnění pro umělce. Chtěl bych začít prodávat vlastní obrazy a nevím jestli musím mýt ŽL. Jak je to s daněmi, soc. a zdrav. pojíštěním...apod. Předem děkují za odpověď.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaLada

 • Host
Re:Živnostenské oprávnění - Umělec
« Odpověď #1 kdy: 05. 02. 2015, 11:14:57 »
Myslím, že toto bude podnikání podle autorského zákona. Ovšem jen za předpokladu, že prodáváte pouze obrazy, které jste sám namaloval.
 
Pak nemusíte mít živnostenský list. Musíte se zaregistrovat na finančním úřadu k dani z příjmu (případně k dalším daním, jestli bude potřeba). Dále se registrovat jako OSVČ u své zdravotní pojišťovny a na České správě sociálního zabezpečení.
 
Každý rok do konce března budete podávat na finanční úřad přiznání k dani z příjmu, a ještě na zdravotní pojišťovnu a na sociálku roční přehledy OSVČ. V závislosti na výši výdělku budete mít povinnost platit měsíčně sociální a zdravotní pojištění. Pokud to budete dělat při zaměstnání (nebo při studiu, důchodu, mateřské), budete z pohledu zdrav. pojišťovny a sociálky brán jako OSVČ vedlejší (budete pak platit nižší pojistné), pokud to ale bude váš jediný příjem, budete OSVČ hlavní.


Petr

 • Host
Re:Živnostenské oprávnění - Umělec
« Odpověď #2 kdy: 05. 02. 2015, 16:24:31 »
Je otazka jakym zpusobem je budete prodavat. Pokud si napriklad zridite k tomu ucelu webove stranky, dalo by se ti jiz povazovat za "graficke prace" nebo "reklamni cinnost" a na to jiz ZL potreba je. Presne vam to asi nikdo nerekne, presne vam da urad jen pokutu (v pripade nedovoleneho podnikani to muze skoncit i trestnym cinem).

Redakční tip

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


Lada

 • Host
Re:Živnostenské oprávnění - Umělec
« Odpověď #3 kdy: 06. 02. 2015, 10:12:09 »
On rozdíl mezi podnikáním jako OSVČ a podnikáním na základě autorského zákona je vlastně jen v tom, že ve druhém případě nemáte živnostenský list ani IČO a nejste veden v živnostenském rejstříku. Jinak máte všechny povinnosti vůči různým institucím (finanční úřad, sociálka, zdrav. pojišťovna) naprosto stejné jako byste OSVČ byl. Takže když si čistě pro jistotu zaskočíte na živnostenský úřad a necháte si vystavit živnostenský list na činnosti uvedené výše, budete mít klid, nemusíte se bát žádného postihu za nepovolené podnikání, a kromě vynaložení poplatku za živnosťák to pro vás nebude žádná podstatná změna.


Petr

 • Host
Re:Živnostenské oprávnění - Umělec
« Odpověď #4 kdy: 06. 02. 2015, 10:58:11 »
ICO prideli CSU. Kdyby to "pro jistotu" bylo tak snadne ... Pokud si zridi ZL, musi tu cinnost ovsem take vykonavat. Takze jen prodavat obrazy a "pro jistotu" k tomu mit ZL nejde. To by bylo moc snadne a malo postizitelne. A o postihy jde tomuto statu predevsim.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0


Lada

 • Host
Re:Živnostenské oprávnění - Umělec
« Odpověď #5 kdy: 09. 02. 2015, 12:37:11 »
To je přece nesmysl. Když si někdo zřídí živnostenský list na určitou činnost, nevyplývá mu z toho žádná povinnost, že by ji MUSEL vykonávat. Pouze má právo, že ji MŮŽE (ale nemusí) vykonávat. Klidně může mít aktivní živnostenský list a přitom se celý rok válet na pláži u moře a nehnout ani prstem. Akorát má i za takové situace povinnost platit za sebe sociální a zdravotní pojištění a do konce března každý rok podat na finanční úřad přiznání k dani a patřičné roční přehledy na zdrav. pojišťovnu a OSSZ, ale to je vše. Rozhodně žádná instituce nebude podnikatele trestat za to, že aktivně nevykonává živnost, na kterou si zřídil živnostenský list.


Petr

 • Host
Re:Živnostenské oprávnění - Umělec
« Odpověď #6 kdy: 09. 02. 2015, 15:13:44 »
http://www.podnikatel.cz/zakony/zakon-c-455-1991-sb-o-zivnostenskem-podnikani-zivnostensky-zakon/uplne/#f1376478

(3) ...  Živnostenský úřad může zrušit podnikateli živnostenské oprávnění, jestliže podnikatel neprovozuje živnost po dobu delší než 4 roky; to neplatí, pokud podnikatel oznámil přerušení provozování živnosti


Lada

 • Host
Re:Živnostenské oprávnění - Umělec
« Odpověď #7 kdy: 10. 02. 2015, 11:02:38 »
No, a jak živnostenský úřad dokáže, že dotyčný člověk tu živnost nevykonává? Nijak. Tak toho chudáka nestrašte, prosím.
 
Živnostenský úřad nechodí provádět kontroly podnikatelů, jestli opravdu podnikají. Kontroluje se lecos, ale tohle ne. Úřady leda kontrolují, jestli podnikatel má na činnost, kterou provozuje, vystavený živnosťák (protože kdyby neměl, můžou mu pěkně zatopit), ale naopak se to nekontroluje. Přece podnikateli nebude stát úředník za zadkem a nutit ho, aby každý den minimálně 8 hodin denně vykonával činnost, na kterou si pořídil živnosťák. Taky může mít např. člověk několik živnostenských listů na různé činnosti, ale přitom vykonávat pouze některé z nich, a nikdo to neřeší. Jiný podnikatel zase může podnikat (např. při zaměstnání) tím stylem, že poskytne službu či prodá zboží jenom párkrát do roka a zbytek roku nic nedělá. Úřady mají opravdu jiné věci na práci, než chodit kontrolovat, kolik hodin měsíčně se který podnikatel věnuje svému podnikání, a zda opravdu vykonává všechny činnosti, na které má vystavené živnostenské listy.
 
Mimo jiné znám i chlapíka, který měl vystavený živnostenský list, přitom dlouhou řadu let žádnou živnost neprovozoval a pracoval normálně jako zaměstnanec, dlužil vysoké pojistné na sociálce i na zdravotní pojišťovně, nepodával roční přehledy ani přiznání k dani, a stejně mu úřady živnostenský list nezrušily, ani ho (kromě zcela pochopitelných exekucí na dlužné částky) nijak jinak nepopotahovaly. Teprve na mé dlouhodobé naléhání ten pán svůj živnosťák konečně sám zrušil, a to bez jakýchkoli sankcí.


Petr

 • Host
Re:Živnostenské oprávnění - Umělec
« Odpověď #8 kdy: 10. 02. 2015, 11:17:10 »
No, a jak živnostenský úřad dokáže, že dotyčný člověk tu živnost nevykonává? Nijak.
Spravne, uradu staci ze si to mysli. Dokazovat musi vzdy chudak zivnostnik.


Lada

 • Host
Re:Živnostenské oprávnění - Umělec
« Odpověď #9 kdy: 10. 02. 2015, 16:11:05 »
Člověk může být potrestán za nepovolené podnikání, ale ještě jsem neslyšela o nikom, koho by potrestali za nepovolené NEpodnikání... :)
 
Pro pana Jakuba bude podle mě nejlepší řešení zajít si na místně příslušný živnostenský úřad, vše jim vysvětlit a požádat je o radu. Případně pak totéž probrat ještě i na finančním úřadě, pod který spadá, a kde se v každém případě bude muset též zaregistrovat, ať už bude podnikat na živnosťák či podle autorského zákona. Tyto dva úřady jsou ty, které by ho eventuelně mohly kontrolovat a popotahovat, takže bude nejlépe, když si přímo u nich zjistí, jaký na to oni mají názor a zda na to podle nich je potřeba živnost či ne.
 
Kdyby si to chtěl pojistit, může si zřídit živnostenský list, aby se po něm nemohla žádná instituce vozit, že ho nemá. Tím, že by mu eventuelně úřad mohl za čtyři roky živnostenský list zrušit, se může zabývat až za ty čtyři roky, rozhodně si tím nemusí lámat hlavu teď, když ještě ani podnikat nezačal. Ostatně, kdyby mu ho zrušili, jen by tím vlastně potvrdili, že žádný živnosťák nepotřebuje a může podnikat jen na základě autorského zákona - tím lépe pro něj, ne?


Offline Monika Sindelkova

 • Stálý člen
 • ***
 • Příspěvků: 114
  • Zobrazit profil
Re:Živnostenské oprávnění - Umělec
« Odpověď #10 kdy: 11. 02. 2015, 12:52:29 »
ŽÚ to pozná z doložených faktur. Živnostenský zákon zná jen jedny malíře, a to malíře pokojů.  ;)

§ 3 odst. 1 písm b) jasně říká, že "podnikání" podle autorského zákona není živnost (ale je to podnikání na základě jiných právních předpisů).

Živnostenské úřady neruší po 4 letech živnosti automaticky. Většinou je neruší vůbec, protože by se pak podnikatel mohl odvolat ke správnímu soudu nebo k jinému soudu, a protože je toto ustanovení zákone lehce v rozporu s ústavou, tak to úřad projede. A hlavně je tam slovíčko "může" ne "musí"!


jirka

 • Host
živnost bez vzdělání
« Odpověď #11 kdy: 08. 05. 2016, 21:25:40 »
Zdravím,můžete mi prosím poradit?? :-)
Od roku 2008 pracuji na smlouvu jako pomocný dělník(pokrývač),ale vyučený jsem kuchař-číšník,příští rok bych chtěl začít dělat pokrývače na živnost,je to vůbec možné když nemám potřebné vzdělání?nestačí praxe?nebo je nejjednodušší způsob sehnat garanta?díky za každou radu :-)


Alena

 • Host
Re:Živnostenské oprávnění - Umělec
« Odpověď #12 kdy: 11. 07. 2016, 12:14:34 »
Dobrý den,
profesionálně tancuji a rozhoduji se zda se reistrovat na finančním úřadě jako umělec nebo jít na živnostenský list. Dělám to hlavně kvůli hypotéce, kterou bych si chtěla vzít, ale nejsem si jistá, zda mě ji jako umělkyni registrovanou na finančním úřadě vůbec dají. Děkuji za odpověď.


Petr Šinagl - AAC&S

 • Host
Re:Živnostenské oprávnění - Umělec
« Odpověď #13 kdy: 11. 07. 2016, 13:13:06 »
Není o čem se rozhodovat.
Výkon umělecké činnosti NENÍ živností, tedy na ní nelze vystavit živnostenské oprávnění. Na finančním úřadě (a také na ČSSZ a zdravotní pojišťovně) se neregistrujete jako "umělec", ale jsko OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná), což je pojem svorně zahrnující jak živnostníky-podnikatele s živnostenským oprávněním, tak i další osoby živící se samostatnou činností která není živností (autoři, umělci, sportovci, projektanti, advokáti, daňoví poradci, ..., ...). Takže daňově, odvodově a i při posuzování hypotéky jste s živnostníky "v jednom pytli".


Mikuláš

 • Host
Re:Živnostenské oprávnění - Umělec
« Odpověď #14 kdy: 12. 06. 2017, 13:25:26 »
Jak je to v případě chci-li své autorské dílo inzerovat na vlastních webových stránkách? Není nutné mít živnost na internetový obchod?
Předem děkuji za odpovědi.


 

Platby GoPay

reklama