reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: nákup fotek ze zahraničních fotobank  (Přečteno 14008 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jirka

• Host
nákup fotek ze zahraničních fotobank
« kdy: 27. 01. 2015, 12:29:04 »
Dobrý den,
byl bych rád, kdyby mi byl někdo ochotný poradit a neodkázal mě jen na google nebo jakpodnikat.cz. Procházel jsem už snad všechno, ale nemám v tom 100% jasno.

V případě přijetí služeb ze zahraničí se musím stát identifikovanou osobou (jsem neplátce dph).

Jak postupovat při nákupu fotek ze zahraničních fotobank (istockphoto, 123rf, dollarclub)? Je to bráno jako služba? Navic ve fotobance se většinou nekupují přímo fotky, ale kredity nebo předplatné, za které je možné fotky pořídit. Proto myslím, že jde spíše o službu.

Musím se stát identifikovanou osobou? Pokud ano, tak předpokládám, že budu muset za ten měsíc podat přiznání d zaplatit DPH.
Z čeho mám potom do dph počítat a jak řešit kurz? Platím pomocí paypalu.

Děkuji moc za radu.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
Re:nákup fotek ze zahraničních fotobank
« Odpověď #1 kdy: 27. 01. 2015, 15:29:15 »
Předpokládám, že jste OSVČ a fotky chcete použít v rámci svého podnikání, protože kdybyste si je koupil jen jako soukromá osoba pro svou osobní potřebu, identifikovanou osobou byste se nestal.

Za (elektronickou) službu se považuje např. nákup fotografií či obrázků v digitální podobě, nákup e-knih, softwaru apod. Nemyslím si, že by na to měla nějaký vliv skutečnost, že za fotografie té fotobance platíte formou kreditů či předplatného. Tedy ano, ve vašem případě jste skutečně přijal službu ze zahraničí a musíte se stát identifikovanou osobou. Tou se ale nestanete jen tak, nejprve je nutné vyřídit příslušné papírování. Měl byste ihned pelášit na Finanční úřad a oficiálně se zaregistrovat coby osoba identifikovaná k DPH, jinak vám s radostí napaří nějakou sankci.

Za leden 2015 pak podáte přiznání k DPH, do kterého uvedete pouze tuto zahraniční službu (případně další přijaté či poskytnuté zahraniční služby), vaše tuzemská plnění DPH nepodléhají a uvádět je tedy nebudete. Přijatou službu dáte do přiznání na řádek 5. Kdybyste byl plátce DPH a ne pouze identifikovaná osoba, tak byste stejnou částku uvedl ještě do řádku 43 a vaše daňová povinnost by pak byla nulová. Jakožto identifikovaná osoba do toho řádku 43 nic psát nemůžete, protože nemáte nárok na odpočet daně. Tím pádem to, co jste zapsal do řádku 5, bude i vaše daňová povinnost, kterou musíte zaplatit finančnímu úřadu.

Základem daně je vámi uhrazená částka (nepředpokládám, že by vám od toho dali nějakou fakturu?), z ní vypočítáte 21% DPH. Kurzy stanovuje pro každý pracovní den Česká národní banka (ČNB) a nalézt je můžete např. i na jejím webu. Použila bych asi kurz ze dne platby.

Jirka

• Host
« Odpověď #2 kdy: 27. 01. 2015, 16:03:15 »
Dobrý den, děkuji za odpověď. Momentálně ještě tu povinnost zaregistrovat se nemám, jelikož jsem fotku zatím nekupoval. Nakupoval jsem sice jednu fotku ve fotobance, ale to bylo ještě v době, kdy jsem nevlastnil ŽL a to by nemělo hrát žádnou roli.
Citace
Základem daně je vámi uhrazená částka
Ok, takže bude stačit to, co je na faktuře? Mám takový dojem, že minule když jsem nakupoval fotku (ještě když jsem nebyl osvč), tak mi byla z účtu stržená větší částka, než kolik stála fotka (po přepočtení na czk). Už jsem se pak nedopátral kde byla chyba. Jestli si bral paypal nějaké poplatky atd. Takže by mi to ve výsledku nemuselo sedět a nevím, jestli bude stačit faktura s cenou fotky? Fakturu jsem minule dostal, ale jen v emailu (žádné pdf atd., nevím, jestli to bude stačit pro případnou kontrolu).
P.S.: Na faktuře je v celkové ceně započítána jak cena fotky, tak ještě VAT v hodně 2,02USD. Co to znamená?

Děkuji

Redakční tip

• Stálý člen

Lada

• Host
« Odpověď #3 kdy: 28. 01. 2015, 08:47:37 »
VAT je anglická zkratka pro DPH. Některé zahraniční mimoevropské firmy (i z USA) se řídí platnou evropskou legislativou (některé na ni zas kašlou, protože EU na ně do USA nedosáhne), podle které musí u služeb tohoto typu účtovat DPH zákazníkům, kteří jsou z některého ze států Evropské Unie a nejsou podnikatelé. Teoreticky vám tehdy měli naúčtovat DPH ve výši, jaká platí ve vašem domovském státě (tedy ČR), ale těžko říci, zda vám opravdu naúčtovali správné %. Pokud se jim prokážete, že jste podnikatel, a dáte jim svoje DIČ (anglicky VAT Number), měli by vám účtovat cenu bez DPH, protože DPH jste pak povinen odvést na FÚ vy. Většinou bývá možnost zadat DIČ během check-outu, ale radši se zkuste v dané databance informovat předem.

Co se týče platby přes PayPal a rozdílu placené částky vůči částce na faktuře, tak PayPal si pokud vím při převádění měny stanovuje své vlastní kurzy, které bývají horší než kurzy ČNB. Možná tedy ten rozdíl vznikl takto. Pokud jste od databanky dostal za nákup fotky fakturu, měl byste se řídit částkou uvedenou na faktuře.

Těžko říct, zda bude finančnímu úřadu při případné kontrole stačit faktura z e-maïlu. Pokud bude mít předepsané náležitosti, tak snad ano. Nic lepšího stejně nedostanete, tak to bude muset FÚ nějak zkousnout. Vytřískat ze zahraniční firmy "normální" fakturu bývá nesnadné ba až nemožné, oni mají jiné předpisy než my a mnohdy nechápou, co po nich vůbec člověk chce a přizpůsobit se nechtějí / nemají důvod.

Jirka

• Host
« Odpověď #4 kdy: 28. 01. 2015, 15:27:16 »
Dobrý den,
Děkuji za informace. Konečně v tom mám snad jasno. I když z toho moc nadšený nejsem (kvůli papírování).

Teď se ke mě ještě dostala informace, že potřeba stát se identifikovanou osobou platí jen pokud poskytuji/přijímám službu do/ze zahraničí, ale jen pokud jde o zemi EU. Většina fotobank je ale asi z Ameriky (istock myslím Kanada). Takže mimo EU a IO bych se tím stát nemusel.

Ale nevím, co je na tom pravdy. Přijde mi, že to platí jen při poskytnutí služby, ale ne při přijetí. Nemůžu se ale dopátrat jak to doopravdy přesně platí?

Děkuji

Reklama

• Stálý člen

reklama

Lada

• Host
« Odpověď #5 kdy: 29. 01. 2015, 08:36:08 »
Máte pravdu, že to platí jen při poskytnutí služby.

Když poskytnete službu podnikateli z EU, stáváte se identifikovanou osobou. Když poskytnete službu podnikateli ze státu mimo EU (např. USA), identifikovanou osobou se nestáváte. Když ale přijmete službu od podnikatele odkudkoli ze zahraničí (z jakéhokoli cizího státu kdekoli na světě, ať už jsou to USA nebo třeba Slovensko), tak se stáváte identifikovanou osobou.

Jirka

• Host
« Odpověď #6 kdy: 04. 02. 2015, 18:01:49 »
Ještě bych se rád zeptal. Z toho vyplývá, že při každém využití nějaké služby ze zahraničí se musím stát IO. A to i v případě kdy budu chtít nakupovat aplikace např. na google play, budu si chtít pořídit nějaký zahraniční kurz (video), nebo platit z nějaký program? Musím i při každé takové "prkotině" řešit identifikovanou osobu a DPH? Nebo v případě kdy daná věc neslouží pro účely podnikání, tak to nemusím řešit (i když to se u některých programů, aplikací nebo kurzů bude asi těžko prokazovat)

Děkuji

Lada

• Host
« Odpověď #7 kdy: 05. 02. 2015, 11:01:55 »
Ano, při přijetí jakékoli služby ze zahraničí, pokud je určena pro podnikání, se musíte stát identifikovanou osobou. Pokud by to ale byla služba pro soukromé účely, nikoli pro podnikání, tak se IO stát nemusíte. A kdybyste už IO byl, tak služby pro soukromé účely nemusíte uvádět do přiznání k DPH ani z nich odvádět daň. Prostě firmě, u které tu službu nakupujete, nedávejte svoje DIČ a neříkejte jí, že jste OSVČ, ať vás bere jen jako obyčejného soukromého zákazníka -  nepodnikatele. A samozřejmě si nebudete nakoupenou službu ani dávat do nákladů OSVČ, půjde zkrátka úplně mimo vaše podnikání.

Jirka

• Host
« Odpověď #8 kdy: 12. 02. 2015, 16:31:49 »
Takže podle všeho, by mělo stačit zakoupit fotky jako fyzická osoba a identifikovanou osobou se stávat nemusím? Je fakt, že fotky budu využívat pro podnikání, ale výdaje si budu odvádět paušálně a kdyby ne, tak si prostě tyto výdaje nedám do nákladů.

Jak moc je to ale košer? Může to být problém? (stát přeci i tak dostane DPH zaplacené, jelikož to zaplatí dodavatel - ta fotobanka) Nebo na tom nezáleží a i když si je nepotřebuji dávat do výdajů, tak se musím stát IO?

Lada

• Host
« Odpověď #9 kdy: 18. 02. 2015, 15:52:51 »
Moc košer to asi není, ale když vás nechytí... Kde není žalobce, tam není soudce.

Ovšem předpoklad, že náš stát to DPH stejně dostane, protože ho zaplatí fotobanka, je chybný. Fotobanka, jak píšete, je zahraniční firma ze státu, který není členem Evropské unie. Povinnost odvést DPH se sice na ni teoreticky také vztahuje (viz letos zavedený Mini One Stop Shop), ale kdo ji k tomu přinutí? Pokud vím, tak mnohé takové firmy evropské DPH ignorují a nic neplatí. EU na ně přes oceán nedosáhne, tak se tím netrápí.

Jirka

• Host
« Odpověď #10 kdy: 20. 02. 2015, 08:26:38 »
Aha ok, díky.

Jinak v přiznání ten řádek 5 by platil jen pro fotobanku v EU ne? Pokud jde o fotobanku mimo EU, napr. Amerika, tak to mám dát na ř. 12?

Lada

• Host
« Odpověď #11 kdy: 20. 02. 2015, 09:09:43 »
Správně.

Karli

• Host
« Odpověď #12 kdy: 20. 02. 2015, 09:13:35 »
Díky. Já si právě původně nevšiml, že ten ř.5 platí jen pro EU.  A snad poslední otázka pro jistotu. Při registraci kde vyplňuji proč se registruji a podle jakého paragrafu, tak pro mě platí § 6h?

Díky

Karli

• Host
« Odpověď #13 kdy: 20. 02. 2015, 20:13:55 »
Omlouvám se za změnu jména. Tím, že jsem tady byl z jednoho zařízení pod jménem a z jiného pod přezdívkou, tak se to trošku popletlo. :-[

Platby GoPay

reklama