reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Doklad o výši ročního příjmu  (Přečteno 27241 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Dita F.

  • Host
Doklad o výši ročního příjmu
« kdy: 13. 01. 2015, 15:48:33 »
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jak postupovat v případě vyplňování "Dokladu o výši ročního příjmu", který slouží jako příloha k žádosti o přídavek na dítě. Údaje, které potvrzuje zaměstnavatel (část D1), se má v řádku a1 vyplnit čistý příjem zaměstnance za rozhodné období. Započítávají se do čistého příjmu daňové bonusy nebo nezapočítávají. Jeden říká že ano, druhý tvrdí, že ne. Jak to tedy je? Jakým předpisem se v tomto případě řídit?

Děkuji za odpověď.
Dita F.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Doklad o výši ročního příjmu
« Odpověď #1 kdy: 19. 01. 2015, 07:36:44 »
Dobrý den,

daňový bonus není součástí mzdy a nezahrnuje se do potvrzení pro účely potvrzování příjmů pro účely státní sociální podpory. Jedná se o dávku, která je závislá od čistého peněžního příjmu společně posuzovaných osob.

V zákoně bohužel nikde není explicitně popsáno, že daňový bonus do čistého příjmu nepatří. Obecně se při zjišťování průměrného čistého výdělku pro pracovněprávní účely vychází z definice čistého měsíčního výdělku: Při zjišťování průměrného měsíčního čistého výdělku pro pracovněprávní účely podle ustanovení§ 356 odst. 3 zákoníku práce se do zálohy na daň z příjmu fyzických osob započítávají slevy na daních poskytované zaměstnanci (poplatníkovi) podle výše uvedených ustanovení zákona o daních z příjmů, nikoliv však daňový bonus. Což před časem potvrdil pro server Podnikatel.cz i mluvčí MPSV: Patří do potvrzení o příjmech pro úřad práce daňový bonus?

V případě přídavku na dítě se jedná o dávku, která může být poskytována, pokud příjem osoby či rodiny nedosahuje určité úrovně životního minima. Příjmy, které ovlivňují nárok a výši přídavku na dítě, upravuje § 5 zákona o státní sociální podpoře. Daňový bonus zde není výslovně uveden, do rozhodného příjmu se nezahrnuje. Příjem přijatý v podobě daňového bonusu proto výši přídavku na dítě neovlivní a nezapočítával by se ani v případě zjišťování příjmu pro sociální příplatek a příspěvek na bydlení.

Dalším vodítkem mohou být započitatelné příjmy uvedené na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí, které se pro účely porovnání všech čistých peněžních příjmů jednotlivce nebo společně posuzovaných osob posuzují, s určitými výjimkami zde vyjmenovanými a tady už daňový bonus výslovně uveden je. Viz. internetové stránky MPSV.


Hezký den přeje   Dagmar Kučerová
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama