reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Slevy na daních neuvolnění zastupitelé a důchodci  (Přečteno 63588 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Petra Weberová

  • Host
Slevy na daních neuvolnění zastupitelé a důchodci
« kdy: 13. 01. 2015, 09:58:33 »
 1. Neuvolnění zastupitelé, kteří chodí ještě do svého zaměstnání – musí si „povinně“ podat daňové přiznání za rok 2014 ?  Nebo mohou předat potvrzení o příjmech zastupitelů, které jim vyhotovím na obecním úřadě,  do své mzdové účtárny, a bude jim provedeno zúčtování ?
2. Může si  neuvolněný zastupitel – důchodce, požádat o slevu na dani pro důchodce z odměny pro zastupitele – tj. podepsat na obecním úřadě „růžové prohlášení“ pro rok 2015 ? Tj. týká se tato nová sleva na dani i důchodců-neuvolněných zastupitelů ?
3. Pokud bude odpověď na předchozí otázku ANO, tj. neuvolněný zastupitel-důchodce si uplatní v roce 2015 slevu na dani, a současně má s obcí dohodu o provedení práce – bude se tato sleva týkat i dohody o provedení práce ? Budou se v tomto případě oba pracovní poměry zdaňovat společně zálohovou daní a sleva na dani se uplatní ze součtu obou odměn ? (Dosud měl zastupitel dohodu zdaněnu srážkovou daní). A co v případě, pokud tento zastupitel má ještě dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti jinde, i když to bude jen několik měsíců v roce ? Bude si muset v tomto případě vždy podat sám daňové přiznání a nepožadovat nikde roční zúčtování ?
4. Pokud důchodce, který není zastupitelem, pracuje pro obec na  dohodu o pracovní činnosti, a současně si přivydělává v sezóně v zemědělství na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti, musí si vždy podat daňové přiznání ? Nebo v tomto případě může u jednoho ze zaměstnavatelů podepsat prohlášení a požadovat zúčtování daně ? Pokud ano, musí mu zúčtování provést poslední zaměstnavatel – tj. obec, neboť v prosinci bude mít příjmy jen u obce ? Může tento důchodce uplatnit slevu u zemědělského družstva a u obce poté předložit potvrzení o příjmech z družstva a požadovat u obce roční zúčtování daně? Jeho dohody ale nejdou postupně za sebou, pro obec pracuje každý měsíc, a pro zemědělské družstvo současně několik měsíců v sezóně.
Moc děkuji za odpověď.
 

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Slevy na daních neuvolnění zastupitelé a důchodci
« Odpověď #1 kdy: 14. 01. 2015, 19:43:25 »
Dobrý den,

odpovídám  postupně.

1. Ano, pokud jsou zaměstnaní, musí podat daňové přiznání. Jedná se o povinnost podání daňového přiznání podle § 38g zákona o daních z příjmů - souběžné příjmy zdaněné zálohovou daní. Odměnu zastupitelstva nelze od roku 2014 zdanit srážkovou daní.

2. Prohlášení k dani lze podepsat u každého plátce, včetně neuvolněných zastupitelů u obce. Poplatník však musí mít v jednom období (v jednom kalendářním měsíci) podepsáno Prohlášení pouze u jednoho plátce. Potom může uplatnit slevy, na které má nárok. Základní sleva na dani se týká všech poplatníků.

3. Obdobně jako u předchozí odpovědi. Prohlášení ve stejném měsíci pouze u jednoho plátce. Jestliže je prohlášení podepsáno, vždy se zdaňuje zálohovou daní (dohromady) s možností uplatnění slev. Pokud dojde k souběhu příjmů zdaněných zálohovou daní, nelze žádat o roční zúčtování (více plátců v jednom měsíci). Tato povinnost není pouze při souběhu zálohové daně a srážkové daně u jiného plátce (DPP v úhrnu do 10 000 Kč měsíčně).

4. V případě, že poplatník nemá povinnost podat daňové přiznání a požádá posledního zaměstnavatele o roční zúčtování, má tento povinnost roční zúčtování provést.

Na druhou stranu si od roku 2014 může poplatník i příjmy zdaněné srážkovou daní zahrnout do daňového přiznání. Jedná se o možnost, nikoli povinnost. V řadě případů je ale tento postup pro poplatníka výhodnější. 

S přáním hezkého dne Dagmar Kučerová

Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama