reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: OSVČ uplatnění výdajů za energie v RD  (Přečteno 3665 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Schifauerová

  • Host
OSVČ uplatnění výdajů za energie v RD
« kdy: 08. 01. 2015, 13:43:50 »
Jsem OSVČ a podnikám v části svého rodinného domu. Mohu si nějakým způsobem uplatnit část výdajů za plyn a vodu,pokud nemám oddělené měřiče? Děkuji

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:OSVČ uplatnění výdajů za energie v RD
« Odpověď #1 kdy: 13. 01. 2015, 12:57:24 »
Dobrý den paní Schifauerová,

v případě, že poplatník vykonává podnikatelskou činnost ve svém rodinném domě nebo v bytě, může uplatnit v souladu s ustanovením § 24 odst. 1 zákona o daních z příjmů v základu daně výdaje (náklady) související s kanceláří, ateliérem, pracovnou či provozní dílnou.

Pro správné stanovení základu daně z příjmů je nutné rozdělit výdaje související s provozem, udržováním a správou rodinného domu nebo bytu na dvě části, a to na výdaje spojené s částí bytu či rodinného domu, která je užívána pro podnikatelské účely, a na výdaje spojené s bydlením živnostníka a jeho rodiny.

Základním předpokladem správného řešení tohoto poměrně složitého problému je přesné určení poměru využití plochy nemovitosti pro podnikání a bydlení. Pro zjištění spotřeby elektřiny, plynu, tepla, vody je ideální instalovat samostatné měřiče pro podnikatelské prostory. Pokud to nebude možné, lze uplatnit z celkových částek došlých faktur do daňových výdajů poměrnou část připadající na podnikání. Poměrnou část stanovíte podílem plochy užívané pro podnikání na celkové podlahové ploše nemovitosti.

Např. v rodinném domě o celkové ploše 160 m2 je 80 m2 používáno jako řemeslnická dílna včetně kanceláře. To znamená, že v tomto případě je 50 % výdajů za spotřebu elektřiny, plynu, tepla, vody daňově uznatelným nákladem.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama