reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Návštěva lékaře  (Přečteno 11828 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

ing.Košťálová

 • Host
Návštěva lékaře
« kdy: 03. 12. 2014, 08:53:55 »
Máme problém se zaměstnanci - zneužívají návštěvy u lékaře. Na propustce je pouze razítko lékaře bez udání jakéhokoliv času - pracovník má
možnost si doplnit sám.Další problém - zda je nutný doprovod. Lékař nevyplní. Jakou máme možnost požadovat na lékaři doplnění času a
event. dopsání zda byl doprovod nutný ? Příklad - žena na mateřské s jedním dítětem, oba zdraví a manžel veze ženu k lékaři - na propustce
razítko gynekologie,dětský lékař a pod.Víme,že manželka má auto i řidičák. Obdobný případ - syn veze matku na EKG.
Byla by možnost toto řešit vnitřní směrnicí zaměstnavatele?
Děkuji za odpověď.


S pozdravem                   Košťálová

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Dagmar Kučerová

 • redaktorka a odborný poradce
 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 1 554
  • Zobrazit profil
  • Podnikatel.cz
Re:Návštěva lékaře
« Odpověď #1 kdy: 04. 12. 2014, 22:38:38 »
Dobrý den,

je potřeba vyjít z nařízení vlády č. 590/2006 Sb, kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.

Vyšetření nebo ošetření:

a) Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (dále jen „nejbližší zdravotnické zařízení“), pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
b) Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu podle písmene a).

Je tedy třeba nejprve vyhodnotit, zda nebylo možné vyšetření provést mimo pracovní dobu. Poté se volno poskytuje pouze na nezbytně nutnou dobu. Doplnění příchodu a odchodu od lékaře je z tohoto důvodu účelné. Pokud váš tiskopis takový údaj neobsahuje, můžete zakoupit jiný, popřípadě si vytvořit vlastní a uvedení času příchodu a odchodu příslušným zdravotnickým zařízením požadovat.

Doprovod

a) Pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu
1. s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela; má-li zaměstnanec nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění, nepřísluší mu náhrada mzdy nebo platu,
2. bez náhrady mzdy nebo platu, jde-li o ostatní rodinné příslušníky.
b) Pracovní volno k doprovodu zdravotně postiženého dítěte do zařízení sociálních služeb nebo do školy nebo školského zařízení samostatně zřízených pro žáky se zdravotním postižením s internátním provozem a zpět se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků, a to s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 6 pracovních dnů v kalendářním roce.
c) Pracovní volno k doprovodu dítěte do školského poradenského zařízení ke zjištění speciálních vzdělávacích potřeb dítěte se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu bez náhrady mzdy nebo platu.


Je zde zdůrazněno, že se jedná o situaci, kdy je doprovod nezbytný. Obávám se, že toto nedokážete sami posoudit (např. neznáte diagnózu nemocné matky při doprovodu na vyšetření EKG). Proto bych opět volila doplnit do propustky potvrzení lékaře, zda byl nebo nebyl doprovod v konkrétní situaci nezbytný.

Nařízení vlády určuje minimální okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, při kterých přísluší zaměstnanci od zaměstnavatele pracovní volno, nebo pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu. Zaměstnavatel může poskytovat na základě interního předpisu více osobních překážek, stejně tak si může interním předpisem upravit podmínky prokázání nezbytného nároku na tyto překážky.

Lékař je povinen poskytnout součinnost, tedy např. potvrdit, že zdravotní stav doprovázené osoby vyžaduje doprovod.
Viz: § 206 zákoníku práce -  Překážku v práci je zaměstnanec povinen prokázat zaměstnavateli. Ke splnění povinnosti podle věty první jsou právnické a fyzické osoby povinny poskytnout zaměstnanci potřebnou součinnost.

Hezký den přeje  Dagmar Kučerová   

 

Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz 

Platby GoPay

reklama