reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Fakturace služby do EU jako neplátce DPH  (Přečteno 16670 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline petrj

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Fakturace služby do EU jako neplátce DPH
« kdy: 11. 11. 2014, 22:40:47 »
Dobrý den, reaguji na tento dotaz:
http://poradna.podnikatel.cz/index.php/topic,10586.msg20699.html#msg20699 (zde, protože v původním vlákně nemám práva odpovědět)

Trochu mi tam nesedí to b) - předem upozorňuji, nejsem daňový poradce, jen se v tom snažím vyznat:

Citace
b) pokud fakturuju sluzby v ramci EU Fyzickym osobam - podnikatelum/zivnostnikum neplatcum DPH - tak se ze me stava identifikovana osoba, musim se do 15ti dnu od poskytnuti sluzby nahlasit/registrovat a podavat souhrne hlaseni. Za poskytnutou sluzbu ale neplatim DPH, protoze povinnost platit DPH prechazi na odberatele, tj. zahranicniho podnikatele.

Podle mě se stává identifikovanou osobou, pouze pokud poskytne službu osobě povinné k dani (tedy plátcovi DPH) ?

Tedy jestli tomu rozumím dobře, pak ani v a), ani v b) se nestává identifikovanou osobou.

Teď jsem ještě více zmaten odpovědí:
"S největší pravděpodobností vznikne slovenskému příjemci služby povinnost zaregistrovat se k DPH na Slovensku a pak musí postupovat dle slovenského zákona o DPH."

Ale to my v čase plnění nemůžeme přeci vědět, tedy, jestli není plátce DPH, pak se nestáváme identifikovanou osobou. Ale, co bylo dřív, vejce nebo slepice. Pokud má slovneská firma povinnost stát se plátcem, když od nás příjme službu, a bude plátce od poskytnutí, stáváme se tedy identifikovanou osobou?

Ze zákona mi to příjde, jako že je jedno, jestli se jedná o podnikatele/nepodnikatele, prostě pokud je firma/člověk ze Slovenska neplátce DPH, pak mi nevzniká povinnost být identifikovanou osobou.

Co tedy je dřív. Je to taková smyčka:

- nestáváme se identifikovanou osobou v době poskytnutí služby neplátci DPH na Slovensku
- ale ten se stává plátcem příjmutím naší služby
- ale ty by jsme se zase měli stát identifikovanou osobou, ale jaký je zde rozhodující čas, přeci v době, kdy jsme poskytli službu, slovenská firma ještě plátcem nebyla, nebo je to tak, že tou službou se jím stala a vlastně my už jsme poskytovali plátci?

Děkuji. Doufám, že rozumíte, na co se ptám?

Reklama

• Stálý člen

reklama

Skalická

• Host
Re:Fakturace služby do EU jako neplátce DPH
« Odpověď #1 kdy: 12. 11. 2014, 11:34:23 »
Dobrý den, nejedná se zde o to, zda je příjemce plátcem nebo neplátcem, ale o to, zda jde o podnikající osobu či nikoliv. Tzn. pokud poskytnu službu podnikající osobě do EU (např. Slovensko), stávám se identifikovanou osobou, ať je on plátcem nebo není nebo se jím teprve na základě přijetí naší služby stane.
Pokud poskytnu službu nepodnikateli (běžnému občanovi) do EU, pak se pro mě ani pro něj nic nemění.

Offline petrj

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 12. 11. 2014, 15:40:59 »
To je právě to, čemu nerozumím, nemůžu nikde v zákoně o DPH najít zmínku o podnikateli/nepodnikateli.

Tedy §6i:
Citace
Osoba povinná k dani se sídlem nebo provozovnou v tuzemsku, která není plátcem, je identifikovanou osobou ode dne poskytnutí služby s místem plnění v jiném členském státě podle §9 odst. 1, s výjimkou poskytnutí služby, které je v jiném členském státě osvobozeno od daně.

Odsud se dostávám na §9, kde:
Citace
(1) Místem plnění při poskytnutí služby osobě povinné k dani je místo, kde má tato osoba sídlo. Pokud je však tato služba poskytnuta provozovně osoby povinné k dani, nacházející se v jiném místě, než kde je její sídlo, je místem plnění místo, kde je tato provozovna umístěna. Za tuto provozovnu se považuje organizační složka této osoby povinné k dani, která může přijímat a využívat služby, které jsou poskytovány pro potřebu této provozovny, neboť je dostatečně stálá a má vhodné personální a technické zdroje.(2) Místem plnění při poskytnutí služby osobě nepovinné k dani je místo, kde má osoba poskytující službu sídlo. Pokud je však tato služba poskytnuta prostřednictvím provozovny osoby povinné k dani, nacházející se v jiném místě, než kde je její sídlo, je místem plnění místo, kde je tato provozovna umístěna.[/font]

Tedy (1) podle mě mluví o někom, kdo je povinný k dani.

a (2) mluví o někom, kdo není povinný k dani

Já to chápu tak, že slovenský podnikatel není povinnen k dani, tak se na něj nemůže vztahovat §9 (1), ale (2), tedy nám nevzniká povinnost stát se identifikovanou osobou ???

Redakční tip

• Stálý člen

Offline petrj

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 12. 11. 2014, 15:49:40 »
Aha, tedy pokud je osoba povinná k dani definovaná v §5, pak nechápu, jak v praxi takovou osobu identifikovat, např. pokud poskytujete služby do Číny?

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 12. 11. 2014, 16:09:17 »
Ufff ....

Osoba povinná k dani - jakýkoliv podnikatel kdekoliv na světě

Povinnost se stát identifikovanou osobou - poskytnutí služby podnikateli do státu EU

Čili do Číny si poskytuj služby jak chceš, tam se identifikovanou osobou nestaneš. Ale ve chvíli kdy poskytneš službu slovenskému podnikateli tak jste oba namočeni v DPH jako identifikované osoby (na Slovensku je to trochu složitější, páč ten zákon tam trochu nedotáhli).

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline petrj

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 12. 11. 2014, 16:55:46 »
Ano, u Číny je to jedno, tam bych maximálně rozlišoval §9(1) a §10.

Tedy v EU, mám tomu rozumět tak, že pokud by si u mě měl podnikatel z EU (neplátce DPH) objednat nějakou službu, např. za pár EUR, stal by se z něj plátce DPH?

Teď opravdu otázka od člověka, který se v tomto nepohybuje: Podle nějakého rejstříku zjistím, jestli je daný subjekt plátcem DPH nebo ne (v Evropě). Je zjistitelné např., že není plátcem DPH, ale jak zjistím, že je podnikatel nebo nepodnikatel?

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 12. 11. 2014, 22:28:33 »
Plátcem se nestane, stane se identifikovanou osobou. Ovšem musí se jednat o nákup pro ekonomickou činnost (čili pokud půjdete v Německu na záchod za peníze, tak se ani vy ani hajzbába nestanete identifikovanou osobou).

To zda je či není plátcem DPH je nevýznamné. Důležité je zda je osobou povinnou k dani a u prodeje zda službu pořizuje pro své podnikání. Obecně to bývá tak, že uvede své identifikační číslo (to mají snad všude po Evropě)

Jinak registr plátců DPH se jmenuje VIES: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=cs
Akorát v něm lze ověřit jenom DIČ - zda je platné nebo ne.

A pokud si taková osoba dá doklad do podnikání a místní finančák na to přijde, tak v rámci mezinárodní spolupráce dojde i na vás.

Offline petrj

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 12. 11. 2014, 23:19:46 »
Citace
Ovšem musí se jednat o nákup pro ekonomickou činnost

Takže je to ještě zamotanější než jsem si myslel.

Poskytuji službu, kterou lze použít pro ekonomickou činnost ale také nemusí. Vše automatizované.
Jak mám tedy nastavit systém, aby rozpoznal, jestli daná osoba použije takový doklad do účetnictví nebo ne. I kdyby mi člověk napsal, že to má pro osobní potřebu, jsme stále jen lidé, on si to rozmyslí a dá si doklad do účetnictví. Tedy původně bych pracoval s §9(2), ale aniž bych dostal nějakou informaci, podle správnosti by měl patřit do §9(1).

Tedy správnost zařazení/účtování/podání souhrnného hlášení závisí na věštění z křišťálové koule.

Otázka je pořád stejná, jak tedy jednoznačně identifikovat, jestli byla služba skutečně použita pro ekonomickou činnost nebo ne?

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 13. 11. 2014, 09:41:08 »
Napsat to do smlouvy.

Offline petrj

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #9 kdy: 13. 11. 2014, 12:57:58 »
Ahoj Pavle (doufám, že nevadí, že Ti tykám),

pokud s někým uzavíráš smlouvu, pak je vše jasné a není co řešit.

Já mám spíš na mysli poskytování služeb, které je dnes velmi běžné, jde o velmi malé částky za poskytování služeb uživatelům do celého světa - příklad z reálného světa: softwarové aplikace, focení, služby v oblasti tvorby webdesignu, copywriting, poradenství, poskytování reklamního prostoru, atd. atd.

Ano, jsou jednoduchá řešení, jako že např. přenecháš reklamní prostor Google Adsense a tam je účtování jasné, ale já se bavím o ostatních věcech, kdy si u tebe např. někdo koupí aplikaci za 3EUR a jediné, co znáš, je jméno a adresa. A nikdo netuší, zda dotyčný člověk je podnikatel a zda použije tuto službu pro ekonomickou činnost.

Petr

• Host
« Odpověď #10 kdy: 26. 02. 2015, 19:27:13 »
Jsou tyto odpovědi ještě aktuální pro celý rok 2015 ? Nezměnilo se to zase s tím MOSS ? Zákon o DPH se teď mění pomalu každé tři měsíce. Jde mi o situaci, kdy neplátce DPH dodává službu nepodnikateli (alespoň to o sobě tvrdí) v EU. Děkuji.

Ivy

• Host
« Odpověď #11 kdy: 18. 04. 2015, 15:53:25 »
Ahoj, řeším stejný problém a vážně si nejsem jistá že znám odpověď.
Jsem OSVČ, neplátce DPH (a hodlám jím dost urputně zůstat). Pořádám kurz, dálkový, po mailu. Jedná se službu, o výuku znalostí, které se podle mého názoru nedají použít komerčně, jsou tedy pro soukromou potřebu i v případě, že frekventant kurzu má vlastní firmu. Myslím si , že místem plnění služby je moje sídlo (i když si nejsem úplně jistá).
Co se stane, když se na tento kurz přihlásí osoba ze sousedního státu a já ji přijmu jako účastníka kurzu? Neplátce DPH poskytuje službu s místem plnění v ČR osobě nepovinné k dani se sídlem v jiném státě EU. Musím se přihlásit jako osoba identifikovaná k dani nebo ne?

Platby GoPay

reklama