reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Živnost a zároveň studium na vysoké škole  (Přečteno 9789 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Nicolas

 • Host
Živnost a zároveň studium na vysoké škole
« kdy: 21. 09. 2014, 14:12:39 »
Dobrý den,


v červenci jsem si založil živnost, přičemž v květnu jsem dokončil SŠ. Kontinuálně pokračuji na VŠ, bylo mi tedy řečeno, že za období prázdnin platí stejné podmínky u pojištění jako pro studenty - tj. do ročního limitu kolem 60tis Kč se neplatí zálohy.


Mám ovšem problém - následující měsíc (tj. říjen) roční limit 60tis ve výdělku překročím. Má otázka tedy zní, co se tím pro mě mění? Vím s jistotou jen to, že tuto událost budu muset ohlásit, že?


Má otázka má pak ještě druhou část - předpokládám, že studium na této VŠ ukončím v únoru (tzn. předběžně). Ztratím tedy studentské výhody a, pokud to správně chápu, budu muset od února (nebo prostě od chvíle, kdy přestanu být studentem VŠ) začít platit pojištění jako v běžném případě. Za období, kdy jsem byl studentem, se ovšem stále uplatňují studentské výhody, přestože bylo studium ukončeno předběžně, že? Nebudu muset platit vyšší pojištění i zpětně?


Díky moc za odpověď na obě části otázky.


Hezký den

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Jan Molín

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 920
  • Zobrazit profil
  • MIVO s.r.o.
Re:Živnost a zároveň studium na vysoké škole
« Odpověď #1 kdy: 26. 09. 2014, 23:16:22 »
Dobrý den,

jste-li student do 26 let a zároveň OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná), potom jste pro účely zdravotního pojištění „státním pojištěncem“ a pro účely pojistného na sociální zabezpečení vykonáváte podnikatelskou činnost v režimu „OSVČ vedlejší“. Tuto skutečnost musíte na začátku podnikání oznámit a doložit, a to jak u Vaší zdravotní pojišťovny, tak Vaší místně příslušné správě sociálního zabezpečení.

Rok 2014:

V případě zdravotního pojištění platí, že v prvním roce podnikání nemusíte platit zálohy, v dalších letech platíte zálohy jen tehdy, pokud jste měl v předchozím roce "zisk". Není pro Vás, coby pro studenta, stanovena minimální záloha. Po skončení roku podáte kromě daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob také Přehled o příjmech a výdajích OSVČ a z něj zjistíte, kolik máte doplatit na pojistném na zdravotním pojištění za uplynulý rok a také výši záloh, které začnete platit po podání Přehledu.

Pokud zůstanete pro účely zdravotního pojištění „státním pojištěncem“ (studentem do 26 let), potom budete platit zálohy tak, jak Vám vyjdou v Přehledu, byť by byly nižší, než je minimální záloha (letos 1 752 Kč/měsíc), neplatí totiž pro Vás tzv. minimální vyměřovací základ (letos 12 971 Kč). Pokud přestanete být studentem, musíte od následujícího měsíce začít platit zálohy alespoň v minimální výši. Jestliže Vám vyjdou v Přehledu zálohy vyšší než minimální, potom platíte tyto vyšší zálohy. Bez konkrétních čísel nelze přesně posoudit Vaši situaci.

V případě sociálního pojištění (jde de facto o důchodové pojištění, nemocenské pojištění je dobrovolné a předpokládám, že jste se k němu nepřihlásil) rovněž v prvním roce podnikání nemusíte platit zálohy. Důvodem je, že jste v důsledku studia považován za „OSVČ vedlejší“. Po skončení roku podáte Přehled o příjmech a výdajích a z něj zjistíte, jak dále postupovat:

Byl-li rozdíl mezi příjmy a výdaji:

a) nižší než 62 261 Kč, nejste ze zákona povinně účasten důchodového pojištění, pokud se tedy k němu dobrovolně (skrze Přehled) nepřihlásíte, nic nedoplácíte a rovněž neplatíte ani zálohy, a to do podání dalšího Přehledu nebo do měsíce, kdy přestanete být studentem,

b) vyšší než 62 261 Kč, potom doplatíte pojištění podle toho, co Vám vyšlo v Přehledu, a začnete platit zálohy vypočítané pro vedlejší činnost; pokud přestane být Vaše činnost „vedlejší“, protože přestanete být studentem, musíte začít platit zálohy alespoň v minimální výši, resp. zálohy, které jsou spočteny pro „OSVČ hlavní“.

Viz též http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/media/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy-2013/dulezite-udaje-platne-pro-socialni-zabezpeceni-v-roce-2014.htm

Jak bylo výše řečeno, k účasti na důchodovém pojištění se můžete přihlásit i dobrovolně. Obecně to může být výhodné kvůli výši budoucího starobního důchodu či kvůli započítávání povinné minimální doby pojištění.

Pro úplnost uvádím, že student - podnikatel může kromě výhod ve vztahu k sociálnímu a zdravotnímu pojištění nárokovat také slevu na dani na studenta. Od daně z příjmů si tak můžete odečíst kromě slevy na poplatníka (tj. v daňovém přiznání za rok 2014, které se podává v roce 2015) ve výši 24 840 Kč ještě i slevu na studenta, která činí 4 020 Kč (pokud jste byl studentem po celý rok 2014).

Rok 2015:

V případě, že v roce 2015 přestanete být studentem (tuto skutečnost máte povinnost nahlásit do 8 dnů Vaší zdravotní pojišťovně i Vaší místně příslušné správě sociálního zabezpečení), pak ztratíte status studenta. V terminologii zdravotního pojištění to znamená, že přestáváte být státním pojištěncem a v terminologii pojistného na sociální zabezpečení přestáváte být „OSVČ vedlejší“ stáváte se „OSVČ hlavní“.

Výše povinných záloh do obou pojistných systémů bude záviset na Vašich příjmech a výdajích za rok 2014. Každopádně po ztrátě statutu studenta budete mít povinnost platit zálohy alespoň v minimální výši.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/ 

Platby GoPay

reklama