reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Prodej ve stánku  (Přečteno 27294 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Petr Šrámek

  • Host
Prodej ve stánku
« kdy: 13. 08. 2014, 12:41:51 »
Dobrý den,

vzhledem k tomu, že bych svou podnikatelskou činnost rozšířil o další odvětví, tak bych se Vás rád zeptal co vše k tomu potřebuji.

Podnikám již rok a to ve svéře nákup/prodej a fotografická činnost. V prodeji pak jde hlavně o prodej knih a tiskovin.

Mám tudíž vyřízené veškeré registrace na ŽL úřadě, fin. úřadě a sociální správě. I když co se týče odvodů na sociálním, tak ty si platím pouze dočasně, protože od října bych měl opět nastoupit do zaměstnání na hlavní pracovní poměr a tudíž by bylo podnikání vedeno jako živnost vedlejší. Zde je tedy první otázka, bude potřeba odvádět sociální a zdravotní pojištění, když budu podnikat ve třech oborech ale budu zaměstnán na hlavní pracovní poměr?

A nyní k hlavnímu důvodu mé zprávy.

Rád bych si otevřel stánkový prodej na festivalech a všemožných městských akcích, jarmarcích atd. Jednalo by se o prodej jídla (bramboráky, hranolky, steaky, klobásy atd. zkrátka klasických věcí jaké na podobných akcích vídáme.)

Vzhledem k mé fotografické činnosti mám zajištěná místa na některých akcích, tudíž proč to nezkusit?

Ptám se tedy jestli je potřeba nějak rozšířit živnost, nebo stačí nákup/prodej?

A za další by mě zajímali kompletně všechny souvislosti s daným druhem podnikání. Je mi jasné, že budu potřebovat zřejmě potravinářský průkaz. Ale co dále? Je potřeba se hlásit někam na hygienu a nebo získávat další podobná a jiná povolení, a jaká?

Děkuji Vám velice a věřím, že mi zodpovíte veškeré mé dotazy a zasvětíte mě kompletně do dané problematiky.

S pozdravem Petr Šrámek

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



petr.cizek2

  • Host
Re:Prodej ve stánku
« Odpověď #1 kdy: 21. 08. 2014, 17:19:29 »
Dobrý den,

pro prodej jídel a nápojů musíte mít z hlediska živnostenských předpisů živnostenské oprávnění k činnosti "Hostinská činnost". Jedná se o živnost řemeslnou, kdy je nutné splňovat určitou kvalifikaci, případně jmenovat odpovědnou osobu, která tyto podmínky splňuje. Požadovanou kvalifikací pro vydání živnosti je:
a) střední vzdělání s výučním listem v oboru nebo střední vzdělání s výučním listem v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo
b) střední vzdělání s maturitou v oboru nebo střední vzdělání s maturitou v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo
c) vyšší odborné vzdělání v oboru nebo vyšší odborné vzdělání v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo
d) vysokoškolské vzdělání v příslušném nebo příbuzném oboru, nebo
e) uznání odborné kvalifikace podle zákona 18/2004 Sb. nebo ověření/uznání úplné kvalifikace podle zákona 179/2006 Sb., nebo
f) osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci v oboru vydaný akreditovaným zařízením a 1 rok praxe v oboru, nebo
g) vykonání šestileté praxe v oboru, nebo
h) v případě kvalifikace získané činností v jiném státě EU doklady podle § 7 živnostenského zákona

Pokud by součástí prodeje byla také nabídka lihovin, ať již přímo nebo v nabídce míchaných nápojů (např. grog apod.), je třeba rovněž získat koncesi na obor činnosti "Prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin". K vydání koncese se nevyžaduje doložení žádné zvláštní kvalifikace, má pouze evidenční charakter.

Živnost Vám vyřídí na kterémkoliv živnostenském úřadu nebo bezplatně zde www.ZalozFirmu.cz.

Před zahájením prodeje ve stánku je třeba toto ohlásit na hygienické stanici (formulář Vám poskytne hygienická stanice příslušná podle místa umístění stánku), Státní zemědělské a potravinářské inspekci (www.szpi.gov.cz/download.aspx?nid=11308) a na živnostenském úřadě.

Stánek musí být při provozu označen názvem firmy podnikatele, IČem a údajem o místě nebo sídle podnikání.

Umístění a provoz stánku také může podléhat tržním řádům pro jednotlivá místa. Např. v Praze je nejprve nutné požádat o zařazení do tzv. tržního řádu Hlavního města Prahy (žádost www.praha1.cz/cps/psv-odbory-zarazeni-lokality-do-narizeni-prahy-trzni-rad.html. V případě jeho povolení  je pak nutné získat souhlas příslušné městské části pro zábor komunikace pro daný účel (žádost www.praha1.cz/cps/psv-odbory-zvlastni-uzivani-komunikace-zabory.html). Doporučuji kontaktovat obecní úřad města, ve kterém budete působit, nebo provozovatele konkrétní akce pro zjištění podrobnějších podmínek.

Z dalších povinností lze zmínit např. nutnost nahlášení a odvodu koncesionářských poplatků za umístění televizního nebo rozhlasového přijímače ve stánku a povinnost plateb poplatků organizacím na ochranu autorských práv (např. OSA) v případech, kdy při provozu budete pouštět hudební kulisu, rádio apod.

Při výkonu činnosti jako vedlejší se v prvním roce neplatí žádné zálohy na sociální pojištění. O skutečnosti, že podnikáte jako vedlejší činnost je třeba správu sociálního zabezpečení informovat. V dalších letech se pak platí zálohy dle příjmů dosažených v předchozím roce, pokud váš zisk přesáhl určitou minimální hranici (aktuálně ca 62.000 Kč).

S pozdravem

Petr Čížek
www.ZalozFirmu.cz


 

Platby GoPay

reklama