reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Náhrada dovolené po mateřské dovolené  (Přečteno 4273 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Adéla Tittlbachová

  • Host
Náhrada dovolené po mateřské dovolené
« kdy: 25. 07. 2014, 17:19:20 »
Dobrý den,


měla bych dotaz na náhradu nevyčerpané dovolené zaměstnankyně, která v říjnu 2013 odešla na mateřskou dovolenou a skončila v květnu 2014. Na konci května 2014  (před nástupem na rodičovskou) si zažádala o čerpání dovolené 20 dnů, na které má nárok za rok 2014, i když pro zaměstnavatele po celou dobu mateřské dovolené nepracovala.


Chtěla jsem se zeptat, jestli je správné, že i když zaměstnankyně není fyzicky v práci, nepracuje pro zaměstnavatele, má nárok na celých, nekrácených 20 dnů pro rok 2014?
Potřebovala bych vysvětlit, proč se bere mateřská dovolená jako za odpracovaná doba, i když při této dovolené zaměstnankyně pro zaměstnavatele nepracuje a má  i  přesto nárok na celou roční dovolenou?


Mockrát Vám děkuji a omlouvám se za jistě už několikrát se opakující dotaz.

Tittlbachová

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Dagmar Kučerová

  • redaktorka a odborný poradce
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 554
    • Zobrazit profil
    • Podnikatel.cz
Re:Náhrada dovolené po mateřské dovolené
« Odpověď #1 kdy: 30. 07. 2014, 11:10:53 »
Dobrý den,

vaše zaměstnankyně má skutečně nárok na celou (nekrácenou) dovolenou za rok 2014. Podmínkou je, že vznikl nárok na dovolenou za kalendářní rok a zaměstnankyně o čerpání dovolené požádala bezprostředně po skončení mateřské dovolené.  Odpověď na vaše otázky dává zákoník práce.
 
§ 216 odst. 2 -  Pro účely dovolené se za výkon práce nepovažuje doba zameškaná pro důležité osobní překážky v práci, pokud nejsou uvedeny v prováděcím právním předpisu (§ 199 odst. 2). Doba čerpání mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, a doba pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání vzniklého při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce. 

§ 217 odst. 5 - Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět.

§ 212 odst. 1 - Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. (Pozn. - máte více než 60 dnů výkonu práce, pracovní poměr bude jistě trvat po celý kalendářní rok). 

§ 223 odst. 1 -  Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

Za výkon práce se považuje mateřská dovolená, rodičovská dovolená ne. Zaměstnankyně požádala bezprostředně po skončení mateřské dovolené o čerpání řádné dovolené, nárok dovolené se z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené nekrátí. V případě, že bude v roce 2015 čerpat rodičovskou dovolenou, nárok na dovolenou za rok 2015 již samozřejmě nemá.

Krásný den  přeje   Dagmar Kučerová  ;)
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz



 

Platby GoPay

reklama