reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Daně z příjmu pro důchodce  (Přečteno 3779 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Josef Doskočil

 • Host
Daně z příjmu pro důchodce
« kdy: 03. 07. 2014, 20:20:13 »
Koupil jsem novinový stánek a rád bych zaměstnal důchodkyni,jaké bude platit daně při mzdě 5000 Kč měsíčně.
Děkuji za odpověď. S pozdravem Josef Doskočil

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Jan Molín

 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 920
  • Zobrazit profil
  • MIVO s.r.o.
Re:Daně z příjmu pro důchodce
« Odpověď #1 kdy: 16. 07. 2014, 14:48:53 »
Dobrý den pane Doskočile,

na dotaz nelze jednoznačně odpovědět, protože "zaměstnání" může mít různé formy. Nejčastějšími variantami jsou běžný pracovní poměr nebo zaměstnání na základě dohod konaných mimo pracovní poměr - což jsou dohoda o provedení práce či dohoda o pracovní činnosti.

Specifikem dohody o provedení práce je, že z příjmů dosahovaných na jejím základě se neodvádí pojistné (ani zaměstnanec ani zaměstnavatel). Dohodu o provedení práce je však možno uzavřít na max. 300 hodin ročně. Výše odměny není omezena.

Se zaměstnancem, starobním důchodcem, je spojena stejná administrativa jako s ostatními zaměstnanci. To znamená, že zaměstnavatel musí být zaregistrován na finančním úřadě jak plátce daně z příjmů ze závislé činnosti. Odvádí-li ze mzdy pojistné, podléhá registrační povinnosti také u příslušné zdravotní pojišťovny a správy sociálního zabezpečení.

Osoby, které pobíraly k 1. lednu kalendářního roku starobní důchod, nemají při výpočtu čisté mzdy nárok na odpočet základní slevy na dani - to je zásadní rozdíl mezi starobními důchodci a ostatními poplatníky, pokud jde o propočet mzdy. Jako u všech ostatních poplatníků, i v případě starobního důchodce se výpočet mzdy liší podle toho, zda osoba podepsala tzv. prohlášení k dani či nikoliv, podle typu odpočtů a slev, na něž osoba doloží nárok, atd.

V dotazovaném případě nejsou uvedeny mnohé detaily, které jsou nutné pro přesnou odpověď. Modelově lze říci, že pokud budete zaměstnávat poživatele starobního důchodu na základě dohody o provedení práce a tato osoba zároveň NEpodepíše prohlášení k dani, potom jí ze mzdy 5 000 Kč srazíte daň z příjmů ve výši 15 %, tj. 750 Kč. Jde o konečnou srážkovou daň (která ovšem může být po skončení roku na žádost poplatníka překvalifikována na zálohu, když o to poplatník neprojeví zájem, jsou sražením daně jeho povinnosti splněny, daňové přiznání podávat nemusí). Jak bylo řečeno výše, z tohoto příjmu se nebude srážet pojistné. Uvedený příklad je ovšem jen jednou z mnoha variant, které mohou v praxi nastat.

S pozdravem

Jan Molín
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/ 

Platby GoPay

reklama