reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Daně z pronájmu bytu  (Přečteno 4556 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Petra

  • Host
Daně z pronájmu bytu
« kdy: 30. 06. 2014, 20:48:08 »
Dobrý den,od letošního června pronajimam byt 3+1,bydlime jinde.Trvaly pobyt s manzelem mame ale na bytě stale.Najemne dela
 7 200+poplatky (eletrika 1200,- mesicne,plyn 500,- mesicne,odpady+vytapeni 1375,- mesicne,vodne,stočné za ty tri osoby v byte 1050,-) tudiz mesicne dostavam 11.325kč + 300kč na internet.Ale byt mame na hypoteku,splatka je 7 144kč + celkove SIPO na byt mi dela 6.091kč takze celkem se mesicne na byt plati 13.235kč,tudiz na byt jeste 1900kč doplacim,nemam z toho zadny prijem,mám to tedy uvadet do priznani dani pristi rok? nebo jak mam postupovat? Děkuji P.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:Daně z pronájmu bytu
« Odpověď #1 kdy: 09. 07. 2014, 16:43:16 »
Dobrý den,

příjmy z nájmu, tedy čisté nájemné 7 200 Kč, musíte určitě uvést do daňového přiznání. Pokud jde o poplatky spojené s bytem, které Vám plně hradí nájemce (energie, plyn, odpady, topení, voda), jsou možné 2 postupy:

- buď je nebudete uvádět ani do příjmů ani do výdajů, tak jako tak zřejmě po skončení roku provedete vyrovnání s nájemcem, a to na základě faktur od příslušných dodavatelů, ze kterých zjistíte skutečnou spotřebu,
- nebo platby těmto dodavatelům budete evidovat jako daňové výdaje a příjmy inkasované od nájemce budete evidovat jako zdaňované příjmy.
Osobně se přikláním k první možnosti.

Splátky hypotéky NELZE UZNAT jako daňový výdaj. Pouze ÚROK obsažený ve splátkách je daňovým výdajem.

Dalším významným daňovým výdajem v souvislosti s nájmem by mohl být odpis bytu (předpokládám, že byt je ve vašem vlastnictví). Odpisy se počítají ze vstupní ceny, která musí být určena při zahájení pronájmu. Vstupní cenou (částkou, ze které budete odpisovat) je nejčastěji pořizovací cena nebo, pokud byl byt pořízen více než 5 let před zahájením pronájmu, cena určená znalcem. Jde o poměrně složitou problematiku, kde vstupuje do hry mnoho faktorů.

Doporučuji, alespoň pro rok zahájení pronájmu, konzultaci s daňovým poradcem. Je zde totiž více variant, jak postupovat.

Další možností například je, že se Vám nevyplatí uplatňovat veškeré výše zmíněné skutečné výdaje, ale výdaje paušální. Paušální výdaje jsou určeny pevně ve výši 30 % z příjmů z pronájmu dosažených v daném roce.

Související otázkou je, kdo bude příjmy z nájmu zdaňovat. Předpokládám, že byt je ve společném jmění manželů. Dle § 9 odst. 2 zákona o daních z příjmů jsou příjmy z nájmu plynoucí manželům ze společného jmění ZDAŇOVÁNY JEN U JEDNOHO Z NICH. Nepřipadá tedy v úvahu, že byste si mezi sebe příjmy a výdaje jakkoliv dělili.

Dále upozorňuji, že pokud jste si dosud v daňovém přiznání odečítali úroky z hypotéky od základu daně, toto již nadále nebude možné, protože byt neužíváte k vlastnímu bydlení. Fakt, že na adrese bytu máte stále trvalý pobyt, na tom nic nemění.

S pozdravem

Jan Molín


Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama