reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Rodičovská dovolená vs. návrat do práce  (Přečteno 18869 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

tanika

 • Host
Rodičovská dovolená vs. návrat do práce
« kdy: 26. 06. 2014, 16:51:22 »
 
Dobry den, chtela bych pozadat o pomoc pri probleme, na kt. jsem nenasla v Zak.prace jasnou odpoved. Predem dekuji za pomoc.
 
V soucasne dobe jsem na MD.Po domluve s mym vedoucim se chci po 1/2roce meho ditete vratit do zamestnani, ovsem jenom na castecni uvazek.
 • Je mozne si mezi MD a RD vybrat celou dovolenou ve forme proplaceni? Tzn. do práce bych chtela nastoupit cca po ½ roce ditete (na 3 hod. denne). Proto když skoncim MD si chci vybrat dovolenou (40 dni) a pak bych nastoupila do práce na castecny uvazek.Dle meho mineni, pokud byh si nevybrala celou dovolenou a nastoupila bych na castecny uvazek tak by dovolena byla sice presunuta dále, ovšem při cerpani dovolene na castecny uvazek bych 5/8 stratila (puv. Dovolena z uvazku 8/8, castecny uvazek 3/8).
 • Ovšem predpokladam, ze nastava prekryti, tzn. po skonceni MD bych vybirala dovolenou a pak nastoupila na cca 2 tyzdni na RD a pak nastoupila do práce. Ted je otrne zda na puvodni pozici nebo na novou – viz bod 3.
 • Dle dostupnych informaci pokud nastoupim na stejnou pozici, moje rodicovska dovolena vztahnuta k původnímu pracovnimu mistu konci. Co kdybych nastoupila na jinou pozici? Muzu na puvodni místo cerpat RD a na novou pozici mit na dobu urcitou – po dobu RD? Jedna se o to, ze za 3 roky (planovany rodicovsky prispevek) se muze mnoho veci zmenit a vzhledem k pozici (vedouci pracovnik, tzn. jmenovana pozice kt. muze byt odvolanim ukoncena) bych potrebovala vedet, jak jsem chranena.
 • Dle meho vykladu bych v pripade, ze bych byla na RD u 1.pozice a zjistila jsem, ze dite bude potrebovat celodenni starostlivost, tak bych se mohla v pripade nutnosti vratit na RD. Nebo zaměstnavatel muze v době RD zrusit pozici tak ci tak. Protože predpokladam, ze při propadnem navratu na RD by stat platit za moji osobu zdrav./socialni pojisteni, ovšem kdybych nebyla na RD tak bych se musela hlasit na urad práce. Je moje mineni spravne?

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Dagmar Kučerová

 • redaktorka a odborný poradce
 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 1 554
  • Zobrazit profil
  • Podnikatel.cz
Re:Rodičovská dovolená vs. návrat do práce
« Odpověď #1 kdy: 09. 07. 2014, 18:06:59 »
Dobrý den,

odpovím postupně v textu.


Je mozne si mezi MD a RD vybrat celou dovolenou ve formě proplaceni? Tzn. do práce bych chtela nastoupit cca po ½ roce ditete (na 3 hod. denne). Proto když skoncim MD si chci vybrat dovolenou (40 dni) a pak bych nastoupila do práce na castecny uvazek.Dle meho mineni, pokud byh si nevybrala celou dovolenou a nastoupila bych na castecny uvazek tak by dovolena byla sice presunuta dále, ovšem při cerpani dovolene na castecny uvazek bych 5/8 stratila (puv. Dovolena z uvazku 8/8, castecny uvazek 3/8).

Dovolená se samozřejmě s výjimkou skončení pracovního poměru neproplácí, dovolená se čerpá. V souladu se zákoníkem práce se dovolená čerpaná bezprostředně po skončení mateřské dovolené nekrátí o následnou čerpanou rodičovskou dovolenou.  Vy však čerpání rodičovské dovolené neplánujete. Důležitá je ale skutečnost, že nastoupíte na kratší pracovní úvazek. Proto by den čerpání dovolené nečinil 8 hodin, ale jen 3 hodiny dle aktuálního úvazku. Doporučuji tedy nárok na dovolenou před nástupem na kratší pracovní úvazek vyčerpat.   

Ovšem predpokladam, ze nastava prekryti, tzn. po skonceni MD bych vybirala dovolenou a pak nastoupila na cca 2 tyzdni na RD a pak nastoupila do práce. Ted je otrne zda na puvodni pozici nebo na novou – viz bod 3.
Dle dostupnych informaci pokud nastoupim na stejnou pozici, moje rodicovska dovolena vztahnuta k původnímu pracovnimu mistu konci. Co kdybych nastoupila na jinou pozici? Muzu na puvodni místo cerpat RD a na novou pozici mit na dobu urcitou – po dobu RD? Jedna se o to, ze za 3 roky (planovany rodicovsky prispevek) se muze mnoho veci zmenit a vzhledem k pozici (vedouci pracovnik, tzn. jmenovana pozice kt. muze byt odvolanim ukoncena) bych potrebovala vedet, jak jsem chranena.

Ano, je to tak. V případě, kdy nastoupíte na původní místo, rodičovskou dovolenou nečerpáte (návrat do práce nemá žádný vliv na čerpání rodičovského příspěvku jako sociální dávky). Můžete ale uzavřít jiný pracovněprávní vztah na jiný druh práce, např. dohoda či pracovní poměr na dobu určitou. Každý pracovní poměr se přitom posuzuje samostatně. Pracovní poměr, ve kterém čerpáte překážku v práci (rodičovskou dovolenou), trvá. Vztahuje se na vás ochranná doba dle § 53 zákoníku práce (výjimkou je výpověď při zrušení zaměstnavatele nebo porušení pracovních povinností).

Dle meho vykladu bych v pripade, ze bych byla na RD u 1.pozice a zjistila jsem, ze dite bude potrebovat celodenni starostlivost, tak bych se mohla v pripade nutnosti vratit na RD. Nebo zaměstnavatel muze v době RD zrusit pozici tak ci tak. Protože predpokladam, ze při propadnem navratu na RD by stat platit za moji osobu zdrav./socialni pojisteni, ovšem kdybych nebyla na RD tak bych se musela hlasit na urad práce. Je moje mineni spravne?

Čerpat rodičovskou dovolenou je vaše právo nikoli povinnost. V souladu s § 196 zákoníku práce  je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni na její žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené v rozsahu, o jaký požádá, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let. Až do tří let věku dítěte se tedy můžete vracet na rodičovskou dovolenou dle potřeby opakovaně. Samozřejmě jste v ochranné době pouze v okamžiku čerpání této překážky v práci dle zákoníku práce.   

Stát platí zdravotní pojištění za osoby na rodičovské dovolené. Pokud by byl váš pracovní poměr ukončen, zdravotní pojištění platit nemusíte (sociální pojištění stát neplatí, ale pro pojištěnce  bez příjmů
pečující o děti není povinné). Rozhodně však máte jako pojištěnec povinnost změnu nahlásit na příslušnou zdravotní pojišťovnu, abyste byla evidována v příslušné kategorii, a to jako osoba řádně a celodenně pečující o jedno dítě do 7 let věku nebo o dvě děti do 15 let věku.


Hezký den   Dagmar Kučerová  ;)
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz 

Platby GoPay

reklama