reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Odstoupení od smlouvy  (Přečteno 9428 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Miroslav Skoumal

 • Host
Odstoupení od smlouvy
« kdy: 28. 05. 2014, 13:09:04 »
Dobrý den,

jeden zákazník poptal a následně na základě cenové nabídky mailem objednal zboží a zakázkový vývoj software.
Nebyla sepsána smlouva o dílo (která by ošetřila podmínky převzetí, či licenční ujednání a odstoupení) a zákazník nyní požaduje dodání rovněž zdrojových kódů k software (což je velmi nestandarní věc a do této doby o nich nebyla zmínka), jinak odmítá zboží a SW převzít.

Může zákazník (firma) takovýmto způsobem odstoupit? Máme možnost nárokovat dodržení nějaké kupní smlouvy, ikdyž veškeré ujednání proběhlo pouze formou emailů? O jaký zákon se můžeme v takovém případě opřít?

Děkuji M. Skoumal

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline FABIAN & PARTNERS

 • Moderator
 • *****
 • Příspěvků: 124
  • Zobrazit profil
  • FABIAN & PARTNERS
Re:Odstoupení od smlouvy
« Odpověď #1 kdy: 06. 06. 2014, 15:56:18 »
 Dobrý den,
tento vztah se bude řídit občanským zákoníkem (zákon č. 89/2012 Sb.), podle kterého se dílo s nehmotným výsledkem, tedy i software, považuje za předané, jakmile je dokončeno a zhotovitel umožní objednateli jeho užití, což ve Vašem případě evidentně splněno je. Pokud nebylo mezi Vámi a objednatelem dohodnuto dodání zdrojových kódů k softwaru, nemůže je objednatel spravedlivě požadovat. V případě, že je již software hotový a objednatel má možnost jej užívat, máte právo na zaplacení dohodnuté ceny. Objednatel nemůže z důvodu nedodání zdrojových kódů odstoupit od smlouvy o dílo, jelikož z Vaší strany nedošlo k žádnému porušení této smlouvy, když dodání zdrojových kódu nebylo sjednáno.
Pokud jste uzavřeli s tímto zákazníkem i kupní smlouvu na nějaké zboží, zákazník je povinen toto zboží převzít. Obě smlouvy, tedy jak smlouva kupní, tak smlouva o dílo nemusí být uzavřeny v písemné formě, postačí, pokud byla Vaše nabídka zákazníkem akceptována.
 
FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář
Brno, Marešova 304/12, PSČ 602 00
Praha 1, Revoluční 8, budova B1, 2. patro, PSČ 110 00
ID datové schránky: 4s7unxn

www.fabianpartners.cz
www.pohledavkyonline.cz
www.spravaspolecnosti.cz 

Platby GoPay

reklama