reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 72 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Dovolená po mateřské dovolené  (Přečteno 12834 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Eva Daniela Habartová

 • Host
Dovolená po mateřské dovolené
« kdy: 19. 05. 2014, 11:59:43 »
Dobrý den paní Kučerová,

Měla bych prosím dotaz:

Zaměstnankyně vedená v evidenci úřadu práce dostala 2.8.2010 HPP na dobu neurčitou, plat 10 tis.hrubého (výroba pizzy). Odpracovala 22dní za srpen + 7,5 dne v září + 6,5 dne čerpala dovolenou a od 21.9.2010 šla na nemocenskou – „zjistila“, že je těhotná. 26. Března 2011 nastoupila na mateřskou dovolenou. Pak byla celou dobu na rodičáku a dne 8.11.2013 opět nástup na další mateřskou dovolenou.

Nyní nám přišel doporučený dopis, že si žádá o čerpání (proplacení) řádné dovolené navazující na skončení současné mateřské dovolené, a to aby jí to bezprostředně navazovalo – od 23.5.2014 a dále chce proplatit starou dovolenou za období 2010/2011 ve výši 6/12 nevyčerpané dovolené.

Vůbec nevím, co s tím.
Odpracovala celkem 29,5 dne (samozřejmě při nástupu do zaměstnání už věděla,že je těhotná), odčerpala 6,5 dne a pak už jen nemoc. Kolik tedy má nárok na dovolenou za to staré období a jak se bude proplácet, počítat? (firma dává zákonných 20 dní)
+ my jí musíme proplácet i dovolenou za tuto další mateřskou, aniž u nás cokoliv odpracovala?

Ona si může sama určit termín, kdy si řádnou dovolenou bude „čerpat“? Nemusí ten termín (tudíž termín proplacení) schválit zaměstnavatel?
Není z toho nějaké jiné východisko?

Děkuji za odpověď.

Reklama

 • Stálý člen
 • *****
 • Příspěvků: 0

reklamaOffline Dagmar Kučerová

 • redaktorka a odborný poradce
 • Profík
 • *****
 • Příspěvků: 1 554
  • Zobrazit profil
  • Podnikatel.cz
Dovolená po mateřské dovolené
« Odpověď #1 kdy: 20. 05. 2014, 15:10:22 »
Dobrý den,

je třeba to brát postupně a počítat dny, které se pro účely nároku na dovolenou považují za výkon práce. Výkonem práce je rovněž čerpání řádné dovolené a čerpání mateřské dovolené. Naopak výkonem práce není pracovní neschopnost a rodičovská dovolená.

Pokud jsem správně pochopila zadání a paní pracuje v klasickém týdenním rozvrhu směn, tak:

Rok 2010 - dny výkonu práce (29,5 + 6,5 dne) = vzniká nárok na dovolenou za odpracované dny, tj. 1/12 (tento nárok se již dále pro nemoc nekrátí).
Rok 2011 - dny výkonu práce jsou dny čerpané mateřské dovolené, protože zaměstnankyně nečerpala řádnou dovolenou bezprostředně po mateřské, bude se jí roční nárok (ten jí vznikl, protože odpracovala alespoň 60 dní, tj. dní čerpané mateřské) krátit o předchozí i následnou překážku, tj. o dny čerpané rodičovské dovolené (jako u nemoci - za prvních 100 zameškaných pracovních dnů o 1/12 a za každých dalších 21 zameškaných dnů o další dvanáctinu celkového ročního nároku).
Rok 2012 - nejsou dny výkonu práce, jen rodičovská dovolená, nárok na řádnou dovolenou nevzniká.
Rok 2013 - vzniká dovolená za odpracované dny (za čerpanou mateřskou), tj. 1/12 (neodpracovala alespoň 60 dnů).
Rok 2014 - čerpání veškeré staré dovolené + dny výkonu práce (mateřská) dají určitě více než 60 dnů - vznikne nárok na dovolenou za celý kalendářní rok. Protože zaměstnankyně žádá o čerpání dovolené bezprostředně po mateřské, zaměstnavatel nebude o následnou rodičovskou dovolenou krátit. 


Právní úprava (zákoník práce):

§ 217  Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět.


§ 223 Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle§ 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

Další informace v článku: Čerpání řádné dovolené po mateřské


Asi jsem Vás nepotěšila, ale na dovolenou má skutečně nárok. Nemůžete ji dovolenou neposkytnout, šlo by o porušení ustanovení zákoníku práce.  Jen se obávám, že napočítáte více dvanáctin dovolené, než zaměstnankyně žádá. Musíte jí poskytnout skutečný nárok. Jen upřesňuji, řádná dovolená se s výjimkou skončení pracovního poměru neproplácí, řádná dovolená se čerpá.

Hezký den  Dagmar Kučerová ;) 
Dagmar Kučerová
redaktorka a odborný poradce serveru Podnikatel.cz
www.dagmarkucerova.cz 

Platby GoPay

reklama