reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Volné fórum / Re:Přednost částky uvedené slovy před číselným údajem
« Poslední příspěvek od M.M. kdy Dnes v 12:52:44 »
Dobrý den,

bohužel, nevím ani jsem nebyl schopen dohledat, pokud jde o smlouvy. Částka slovy je udávána zejména v obchodních a kupních smlouvách, a má mít utvrzovací charakter co do správnosti, případně se vypisuje slovně do jednoho celku, aby nedošlo k falzifikace numerické hodnoty, přidáním například nuly za číslo.

Ale není možné více dohledat, a ani já více nevím. Směnečný a šekový zákon sice jasně stanovuje, že na směnce či šeku je částka slovy nadřazena částce vyjádřené numerickou hodnotou, ale tento výklad úzce souvisí s vystavením směnky či šeku.

1) Je-li směnečná suma udána jak slovy, tak čísly a neshodují-li se tyto údaje, platí suma vyjádřená slovy.

(2) Je-li směnečná suma udána několikrát slovy nebo několikrát čísly a neshodují-li se tyto údaje, platí suma nejmenší.

(1) Je-li šeková suma udána jak slovy, tak čísly a neshodují-li se tyto údaje, platí suma vyjádřená slovy.

(2) Je-li šeková suma udána několikrát slovy nebo několikrát čísly a neshodují-li se tyto údaje, platí suma nejmenší.

Ale v kupní smlouvě ? bohužel, neumím odpovědět

2
Volné fórum / Re:OSVČ a DPPxDPČ
« Poslední příspěvek od Lada kdy Dnes v 12:21:35 »
Hm, tak vy jste "bohužel" dostala pracovní nabídku. Co by za to jiní dali…

No, každopádně pokud na DPČ budete mít odměnu minimálně 2.500 Kč měsíčně, bude tato odměna podléhat odvodu sociálního a  zdravotního pojištění. Tím pádem v případě pracovní nechopnosti budete mít nárok na nemocenskou. Ale pokud odměna za DPČ nebude příliš vysoká, tak výše těch nemocenských dávek taky nebude žádný zázrak.
Pokud budete za DPČ dostávat méně než 2.500 Kč hrubého měsíčně, tak se z odměny pojistné odvádět nebude, ale v takovém případě nebudete mít nárok na nemocenské.

Pozor na to, že z DPČ neodvádíte SP, ZP ani daň z příjmu vy, ale váš zaměstnavatel. Vy pouze obdržíte odměnu již poníženou o tyto částky.

Pokud by odměna za DPČ byla alespoň ve výši minimální mzdy, mohla byste být OSVČ vedlejší, ale to nejspíš nehrozí. Takže se pro vás coby OSVČ nic nemění. Akorát až budete podávat přiznání k dani z příjmu, musíte do něj uvést kromě příjmu z podnikání i ten příjem z DPČ.
3
Založení firmy / Re:Založení dílny ve strojírenství
« Poslední příspěvek od Petr Čížek kdy Dnes v 09:26:48 »
Dobrý den,

z hlediska živnostenských předpisů je nutné mít k uvedené činnosti živnostenská oprávnění v oboru "Obráběčství". Jedná se o živnost řemeslnou, kdy je nutné splňovat určitou kvalifikaci, případně jmenovat odpovědnou osobu, která tyto podmínky splňuje. Požadovanou kvalifikací je:
a) střední vzdělání s výučním listem v oboru nebo střední vzdělání s výučním listem v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo
 b) střední vzdělání s maturitou v oboru nebo střední vzdělání s maturitou v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo
 c) vyšší odborné vzdělání v oboru nebo vyšší odborné vzdělání v příbuzném oboru a 1 rok praxe, nebo
 d) vysokoškolské vzdělání v příslušném nebo příbuzném oboru, nebo
 e) uznání odborné kvalifikace podle zákona 18/2004 Sb. nebo ověření/uznání úplné kvalifikace podle zákona 179/2006 Sb., nebo
 f) osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci v oboru vydaný akreditovaným zařízením a 1 rok praxe v oboru, nebo
 g) vykonání šestileté praxe v oboru, nebo
 h) v případě kvalifikace získané činností v jiném státě EU doklady podle § 7 živnostenského zákona

Pokud požadovanou praxi nesplňujete, je možné činnost zabezpečit prostřednictvím tzv. odpovědného zástupce (garanta). Výkon funkce odpovědného zástupce je prováděn ve smluvním vztahu, přičemž není předepsáno, jakou formu má tento smluvní vztah mít. Může tak být např. v pracovním poměru nebo na základě jiné smlouvy, která může být i ústní. Dle živnostenského zákona ustanovený odpovědný zástupce odpovídá za řádný provoz živnosti a za dodržování živnostenskoprávních předpisů.

Živnostenské oprávnění vám zřídí na kterémkoliv živnostenském úřadě nebo online zde.

Z hlediska stavebního povolení k prostorám, v případě, že prostory, ve kterých budete činnost provozovat, nejsou pro daný účel stavebně schváleny (zkolaudovány), bude nutné provést na stavebním úřadě změnu užívání prostor (rekolaudaci). Pro tuto se vyžaduje mimo jiné stanovisko hygienické stanice pro provoz potravinářské provozovny. Informace k žádosti naleznete např. zde.

Provozovna, kde bude činnost vykonávána, dále vyžaduje schválení ze strany hasičského záchranného sboru příslušného kraje. Tomu se odesílá schválený provozní řád spolu s plánkem prostor, HZS následně provede kontrolu prostor za účelem jejich schválení z hlediska požární bezpečnosti.

Po získání živnostenského oprávnění se musíte přihlásit jako plátce daně z příjmu na finančním úřadě a k odvodům sociálního a zdravotního pojištění na správě sociálního zabezpečení, resp. zdravotní pojišťovně.

S pozdravem


Petr Čížek
www.ZalozFirmu.cz
4
Volné fórum / OSVČ a DPPxDPČ
« Poslední příspěvek od Helena Š. kdy Včera v 21:02:53 »
Dobrý večer.
Jsem OSVČ, platím minimální zálohy na ZP a SP. Náklady 60%.
Nyní zároveň pracuji na DPP s příjmem do 10.000,- měsíčně.
"Bohužel" jsem dostala nabídku na práci, ale pouze na DPČ. Když se mi odečte ZP a SP (povinné) - tak se mi to ani nevyplatí.
Pokud jsem OSVČ jako hlavní činnost, co se pro mě při podpisu DPČ změní? Krom toho, že budu platit státu z dohody ZP a SP.
Jak je to u DPČ s případnou pracovní neschopností atd.?
Děkuji.
5
Volné fórum / Přednost částky uvedené slovy před číselným údajem
« Poslední příspěvek od Kašík Emil kdy Včera v 15:17:29 »
Při sepisování smlouvy byl uveden číselný údaj vyjadřující finanční částku. Dále finanční částka v téže předmětné věci prodeje nemovitosti je uvedena i ve  slovním vyjádření a liší se tím, že je o 13 tisíc nižší. Vím, že dle §6 zákona  č. 191/1950 (zákon směnečný a šekový) platí, že fin. částka uvedená slovy má přednost před číselným údajem. Číselný údaj má pouze zajišťovací význam. Existuje v rámci obchodního a občanského práva předpis který uvádí rovněž stejnou formulaci? Nechci při argumentaci používat zák. č. 191/1950, neboť tento řeší směnečné a šekové věci. Děkuji za reakci na můj dotaz.
6
Zaměstnanci a HR / Re:Začátek pracovního poměru o víkendu
« Poslední příspěvek od Lada kdy Včera v 11:18:06 »
Jediný problém je v tom, že když nebude zaměstnaný od 1.10., tak za říjen nebude mít nárok na 1/12 roční dovolené. Ale jinak to na nic nevadí, ani na sociální pojištění, ani na zdravotní pojištění, ani na daně.

Pracovní smlouvu je možné napsat od 1.10., ale měl by v ten den také skutečně začít pracovat. Jsou povolání, kde se pracuje i o víkendu. Pokud to vaše mezi ně nepatří, napište smlouvu až od 2.10.

Nebo ať mu tu pracovní smlouvu napíšou už od pátku 29.9. To, že by se podnikatelská činnost o pár dnů překrývala s pracovním poměrem, ničemu nevadí.
7
Zaměstnanci a HR / Re:Nárok na stravenky ve výpovědní lhůtě
« Poslední příspěvek od Hanča kdy Včera v 10:28:16 »
Tak to je potom dané ve směrnici a tou se řídí, ale za tu dobu odpracovanou před výp. dobou nárok máte.
8
Zaměstnanci a HR / Začátek pracovního poměru o víkendu
« Poslední příspěvek od Radka kdy Včera v 10:11:25 »
Dobrý den,
měla bych dotaz. OSVČ přeruší k 30.9.2017 podnikatelskou činnost a od 2.10.2017 začne pracovat na HPP. Je možno napsat pracovní smlouvu od 1.10.217, když tento den spadá na neděli? Jde o to, že živnost bude přerušena ke 30.9. a skutečně začne pracovat až 2.10. Co v případě s tím jedním dnem (1.10.), který připadá na víkend?
Děkuji za jakoukoliv odpověď.
9
Zaměstnanci a HR / Re:Nárok na stravenky ve výpovědní lhůtě
« Poslední příspěvek od Tonic kdy Včera v 09:24:07 »
Dobrý den,
můj dotaz zní: "Jak kontrovat v případě odmítnutí, jelikož v druhé směrnici zmíněné výše" Zaměstnanec nemá nárok na stravenky v případě výpovědní lhůty podané zaměstnancem.
10
Zaměstnanci a HR / Re:Nárok na stravenky ve výpovědní lhůtě
« Poslední příspěvek od Hanča kdy 20. 09. 2017, 07:11:08 »
Stravenky jsou NEnárokovým benefitem od zaměstnavatele. Pokud má v interní směrnici uvedeno, že zaměstnanec má nárok na stravenku za odpracovanou směnu, máte na ni nárok i během výpovědní doby.
Stran: [1] 2 3 ... 10
Platby GoPay

reklama