reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Volné fórum / pokladní software
« Poslední příspěvek od Zdeněk kdy Dnes v 13:14:13 »
Dobrý den,
od koho, prosím, máte pokladní software? Našel jsem firmu Lupa NET https://www.lupanet.cz/produkty/pokladni-system-pro-obchody-a-restaurace[size=78%], [/size][/size]kde mi přizpůsobí pokladny na míru, tak se chci zeptat, zda s nimi máte někdo zkušenost? [size=78%]
3
Daně a účetnictví / Re:Tuzemská faktura v EUR
« Poslední příspěvek od M.M. kdy Včera v 13:55:17 »
no jistě, jaká jiná ?

pokud jí zadáváte do vašeho SW do řady FD v eur , systém vám to vždy přepočte na Kč, a všechny hodnoty vykáže v Kč do sestav DPH i KH. Musíte si jen zadat kurz tak, aby se po přepočtu nelišil ZD a daň od ZD a daně uvedené na FD.  ( hodnoty v DPH a KH musí mít stejné jak dodavatel tak odběratel - ten systém je postaven tak, že detekuje rozdíly  ) Následný kurz. rozdíl může nastat teprve samotnou úhradou FD přes BÚ, to vyvedete výsledkově, kurzovým ziskem či ztrátou, podle toho zda vlivem časového posunu kurzu, vznikne na FD přeplatek či nedoplatek, vyvedete tedy pouze onen rozdíl tak, aby závazek z účtu 321 byl zcela vyrovnaný ve vašem účetnictví.
4
Daně a účetnictví / Re:Tuzemská faktura v EUR
« Poslední příspěvek od m kdy Včera v 13:23:09 »
Takže to bude v podstatě klasická FA, jen při úhradě zaúčtuji kurzový rozdíl.
Tak paráda, děkuji moc :):)
5
Daně a účetnictví / Re:Tuzemská faktura v EUR
« Poslední příspěvek od M.M. kdy Včera v 10:47:48 »
Dobrý den,

pravděpodobně myslíte pouze fakturaci dvou plátců z ČR, pouze si účtují v cizí měně ( EUR ) tedy nikoli FD od plátce z EU.

Platí, 

) Pro přepočet cizí měny na českou měnu se použije kurz platný pro osobu provádějící přepočet ke dni vzniku povinnosti přiznat daň, nebo přiznat uskutečnění plnění, a to
a) kurz devizového trhu vyhlášený Českou národní bankou, nebo
b) poslední směnný kurz zveřejněný Evropskou centrální bankou; přepočet mezi měnami jinými než euro se provede za použití směnného kurzu každé z těchto měn vůči euru.

( * Výjimku tvoří kurz pro přepočet cizí měny pro účely stanovení základu daně při dovozu zboží. Zde je nutno použít kurz stanovený podle celních předpisů. )

Uskutečnění zdanitelného plnění a povinnost přiznat daň při dodání zboží a poskytnutí služby :

(1) Daň je plátce povinen přiznat ke dni uskutečnění zdanitelného plnění nebo ke dni přijetí úplaty, a to k tomu dni, který nastane dříve, pokud zákon nestanoví jinak. Plátce daň uvádí v daňovém přiznání za zdaňovací období, ve kterém mu vznikla povinnost přiznat daň.

Tedy měl by dodavatel z ČR,  když už fakturuje v EUR  v tuzemsku namísto v Kč, zadat kurz, kterým přepočítává ZD a daň, aby se to nerozcházelo u vás protože používáte li denní kurzy, pak tam bude posun.  Jednat také proto že fakturovat si může v měně jaké chce,  ale hodnoty pro účely základu daně, daně dle příslušné sazby a částky celkem musí vykazovat v české měně. To že si potom přepočte na EUR a požaduje platit v EUR je pouze věcí vaší dohody.

protože jinak to bude docela obtížné, platí že do přiznání DPH by měla vstupovat hodnota přepočtená kurzem, který je na přijaté faktuře od dodavatele a do účetnictví hodnota přepočtená kurzem, který používá Vaše účetní jednotka. A to je docela obtížné narovnat interními doklady. Lépe se nerozcházet. 

Dále tu fakturu vykazujete na ř. 40 DP a v B2 KH

účtování :

5 něco nákladem  / 321 závazek
343 / 321 rozklad DPH  zde nárok na vstupu

321/ 221 úhrada FD z vašeho BÚ (zde  zase bude jiný kurz, zde ale jde o kurzové rozdíly, ty vyvedete výsledkově, tak aby byl závazek účtu 321 vyrovnán )

tedy : 563/321 kurz. ztráta nebo  /  321/ 663 zisk

221/343 stát vrací DPH

hlavně nepanikařit ......ať se daří6
Daně a účetnictví / Tuzemská faktura v EUR
« Poslední příspěvek od Monika kdy Včera v 09:53:22 »

Dobrý den,
jak postupovat při účtování tuzemské faktury v EUR mezi plátci DPH?

DUZP, datum vystavení FP – pondělí 10.7 (kurz ČNB použit z pátku 26,08)
30 000 EUR (782 400 Kč) + DPH 6300 EUR (164 304 Kč) = 36 300 EUR (946 704 Kč)
 
Došlo dne 13.7 (kurz ČNB 26,12)
Do účetnictví a do přiznání DPH – řádek č. 40
1)      782 400 Kč + 164 304 Kč = 946 704 Kč
2)      783 852 Kč + 164 304 Kč = 948 156 Kč
 
Úhrada z korunového účtu 13.7 - nákup EUR od banky - kurz naší banky 26,40
Z našeho účtu odešlo 958 320 Kč
 
Účtování ????Děkuji za rady
7
Zaměstnanci a HR / Re:Školení řidičů
« Poslední příspěvek od M.M. kdy Včera v 08:43:32 »
Dobrý den,

bohužel více nevím, to bych si to musel individuálně nastudovat, každopádně, pokud to předložíte u nového zaměstnavatele, buď to akceptuje, nebo vás pošle na novou zkoušku, kterou stejně zaplatí - pokud má referenční zkoušky pro své lidi povinné.

8
Daně a účetnictví / Re:Doklad nad 10 tis.
« Poslední příspěvek od M.M. kdy Včera v 08:35:55 »
Dobrý den,

pokud jde o hodnotu ( tedy hranici ) 10 tis. pro řádný daňový doklad, tak to u zahraničních dokladů nevím, pravděpodobně se to řídí daňovými pravidly daného státu.

Jste li současně plátci DPH a je li plátce i zahraniční dodavatel ( EU podnikající osoba, plátce, neusazený v tuzemsku ) , a jedná li se o dodání služby s místem plnění v ČR, nebo zboží které je z EU dodáno plátcem, českému plátci do ČR, pak je nutné nahlásit dodavateli do EU vaše české DIČ, on dodá bez daně systémem reverse charge, a zde si dodaníte a ihned nárokujete českou sazbou daně. Budete to tedy ve finále, právě o tu daň levnější.

Pak ale musí být na dokladu úplná daňová identifikace dodavatele z EU vć jeho VAT ID, vaše jako odběratele vč. DIČ, označení zboží či služby, a info že byl použit režim přenosu ( vat revere )
9
Zaměstnanci a HR / Re:Školení řidičů
« Poslední příspěvek od JanV kdy Včera v 08:29:17 »
Díky za odpověď.
Jednalo se o e learningový kurz, zaměstnavatel má placený přístup k testům, po zaměstnancích žádnou platbu nepožaduje. Originál jsem odevzdal na personální, druhý - totožný dokument s mým podpisem mám u sebe. Ve fóru pro profesionální řidiče jsem našel text (viz níže), ale nejsem si jistý, zda se nevztahuje opravdu jen na řidiče, pro které je to hlavní a jediná náplň práce.

" Školení řidičů, tkz. referenční zkoušky platí totiž jen k tomuto zaměstnavateli a pro jiného ne. Oproti profesnímu průkazu řidiče, který je váš tak jako řidičský průkaz. U toho profesáku však může být dohoda k pracovní smlouvě, že jste povinen odpracovat nějakou dobu nebo uhradit náklady.
Takže školení řidičů vám nevydá."
10
Daně a účetnictví / Doklad nad 10 tis.
« Poslední příspěvek od Petra kdy Včera v 08:23:20 »
Dobrý den,
prosím vás doklad nad 10 tis. ze zahraničí - musí být vystavena faktura (daň. doklad) s adr., ičo, dič odběratele i dodavatele... nebo to u zahraničního dodavatele není nutné?
Petra
Stran: [1] 2 3 ... 10
Platby GoPay

reklama