reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Volné fórum / sleva na manželku - přelom roku
« Poslední příspěvek od Zuzka kdy Dnes v 12:22:49 »
Dobrý den,
zajímalo by mě, jak se tedy posuzuje příjem manželky (konkrétně nemocenská) na uplatnění daní na přelomu roku.
nemocenská za 11 a 12 měsíc roku 2016 byla vyplacena 6.1. a 1.2. 2017 - má se tedy započítat do příjmů za rok 2016 nebo ne?
Děkuji
2
Volné fórum / Nákup ze třetích zemí
« Poslední příspěvek od Pavla kdy Včera v 21:54:41 »
Dobrý den,
mám vedlejší činnost, jsem neplátce DPH.
Když budu nakupovat zboží ze třetích zemí za účelem dalšího prodeje, musím vždy každou zásilku (třeba i v hodnotě 100,- Kč) proclít? Pokud ano, jak se to dělá? (momentální zkušenost je ta, že zboží takto malé hodnoty celní úřad propustí bez vyměření cla). Musím někde hlásit, že každé zboží, které mi přijde ze třetích zemí, potřebuji zadržet a proclít?


Děkuji za odpověď.


3
1) Identifikovaná osoba vs. plátce

Jestliže obrat ve smyslu § 4a zákona o DPH (dále jen „ZDPH“) nepřesáhne 1 mil. Kč za dvanáct měsíců po sobě jdoucích (nikoliv jen za kalendářní rok), potom nevzniká povinnost zaregistrovat se jako plátce, ale jste identifikovaná osoba, což je takový „neúplný plátce“. Máte pravdu, že ve vztahu k tuzemským odběratelům vystupujete jako neplátce, ovšem ve vztahu k zahraničí (EU) se na Vás povinnosti ohledně DPH vztahují.

2) Obrat

Nadále jste povinen sledovat svůj obrat. Do obratu pro povinnou registraci plátce se nezapočítávají úplaty za prodej dlouhodobého majetku, a rovněž tak se nezapočítávají služby s místem plnění mimo tuzemsko (viz další bod).

3) Místo plnění

Pro správné uplatnění DPH je klíčový pojem „místo plnění“. U každé služby, kterou poskytujete, si musíte být jist tím, KDE se plnění uskutečnilo. Plnění, která NEJSOU uskutečněna v tuzemsku, nepodléhají české DPH. Místo plnění je určeno buď standardně, nebo jde o plnění, pro které platí nějaká výjimka.

a) Standardní určení místa plnění, tj. dle § 9 zákona o DPH: je-li Váš odběratel „osoba povinná k dani“ = podnikatelský subjekt (nemusí být přitom ve své zemi registrovaným plátcem!), místo plnění je tam, kde má své sídlo. Fakturujete bez DPH. Pokud je osoba registrovaným plátcem ve své zemi, máte povinnost vykázat plnění v souhrnném hlášení, pokud je podnikatelem neplátcem, nic nevykazujete.
Je-li odběratel osoba nepovinná k dani se sídlem v EU (občan nepodnikatel), potom místo plnění je v ČR (jde-li o službu s místem plnění určeným dle základního pravidla!) a DPH neodvádíte, protože nejste plátce.

b) Nestandardní určení místa plnění – viz §§ 10 až 10i ZDPH. V tomto případě musíme postupovat dle jednotlivých ustanovení, do kterých daná služba spadá. Pokud jde o Váš typ činnosti, tady připadá v úvahu zejména § 10i, který definuje, že místo plnění při poskytování „elektronicky poskytovaných služeb“ osobám nepovinným k dani (= občanům nepodnikatelům) je v zemi bydliště odběratele. Nefunguje zde ovšem reverse charge jako mezi podnikateli z různých zemí EU. Při poskytnutí takové služby občanu nepodnikateli byste musel zaplatit DPH v daném státě (a registrovat se tam) nebo využít systém MOSS, tj. registrace na FÚ v Brně, který distribuci DPH do ostatních států EU administruje (byl-li by odběratel z EU).

Je zřejmé, že nemáme-li detailní popis Vámi poskytovaných služeb a spektrum Vašich odběratelů, nelze poskytnout perfektní odpověď na Váš dotaz. Každopádně, musíte rozlišovat nejen, zda příjemce je či není plátce (ve své zemi), ale také, zda je nebo není osoba povinná k dani (tj. podnikatelský subjekt), a jaký typ služby je poskytován.

4) Vykazování v daňovém přiznání a souhrnném hlášení

Identifikovaná osoba podává daňová přiznání pouze za období, za která jí vznikla povinnost přiznat daň (viz § 101 odst. 5 ZDPH). Pokud tedy například poskytujete výhradně služby se standardním určením místa plnění, a to osobám se sídlem v EU, které jsou podnikatelskými subjekty – potom místo plnění je v EU, v ČR se žádná DPH neodvádí, a daňové přiznání nepodáváte (to neplatí pro souhrnné hlášení).

Souhrnné hlášení (SH) podává identifikovaná osoba tehdy, jestliže uskutečnila službu s místem plnění v jiném členském státě se standardním určením místa plnění (tedy dle § 9 odst. 1), a to pouze v situaci, že odběratel je ve své zemi povinen daň odvést (tedy je tam registrovaným plátcem). Viz § 102 odst. 2 ZDPH). Smyslem SH je právě kontrola odvodu daně v kontextu celé EU. Tedy Vy uvedete plnění a DIČ odběratele v českém SH a tamní daňová správa je schopna zkontrolovat, že odběratel DPH své domovské finanční správě zaplatil.

Identifikované osoby nepodávají kontrolní hlášení.

Pokud máte široké spektrum odběratelů či poskytujete různé typy služeb, doporučujeme konzultaci s daňovým poradcem.

S přátelským pozdravem

Jan Molín
4
Zaměstnanci a HR / Re:Nemocenská zkušební doba planovaná operace
« Poslední příspěvek od Lada kdy Včera v 10:00:13 »
My tady vašemu zaměstnavateli do hlavy nevidíme. Nevíme, co je to za člověka, jestli je to slušný a férový chlap, nebo křivák a svině. Takže pochopitelně nemůžeme tušit, jestli se bude chtít zachovat protizákonně nebo ne. Pokud by to udělal, můžete se s ním soudit.

Pokud vám zaměstnavatel dá Zrušení pracovního poměru ve zkušební době (výpověd se ve vašem případě nedává, to je jiný paragraf zákoníku práce), pak pracovní poměr skončí dnem doručení tohoto dokumentu vaší osobě (pokud v něm není uveden den pozdější). Nestačí jen ten papír antedatovat - musel by také prokázat, že vám to v ten den skutečně předal. Samozřejmě můžete zase namítnout, že by mohl to potvrzení o převzetí zfalšovat nebo podplatit svědky, kteří by mu to u soudu potvrdili, ale to už se pohybujeme v oblasti čiré fabulace.

Když se to tak vezme, tak možné je s větší či menší pravděpodobností úplně všechno. Třeba i to, že vás zítra ráno cestou do práce přejede auto. Ale nemůžete se nás tu pořád dokola ptát, coby kdyby, a vymýšlet si další a další varianty, tím si nijak nepomůžete. Jak vidíte, každý má jiný názor, vy se budete muset rozhodnout sám za sebe bez toho, abyste se pořád s někým radil o sebemenším detailu.
5
Zaměstnanci a HR / Re:Nemocenská zkušební doba planovaná operace
« Poslední příspěvek od Jana kdy Včera v 09:03:32 »
Antedatovana vypoved je samozrejme protizakonna, zamestnavatel by nebyl schopen dokazat, ze vam ukonceni pracovniho pomeru ve zkusebni dobe predal predtim, nez jste mu predal neschopenku. Jakykoli potencialni soud byste vyhral a pro zamestnavatele jsou pripadni pravnici (a k tomu doplaceni mzdy zpetne kvuli neplatnemu ukonceni pracovnepravniho vztahu) drazsi nez vyplatit vam nahradu mzdy za PN. Neumim si predstavit, ze by jakykoli zamestnavatel podobne poruseni zakona riskoval.
6
Zaměstnanci a HR / Re:Nemocenská zkušební doba planovaná operace
« Poslední příspěvek od M.M. kdy Včera v 07:02:30 »
Dobrý den,

možné to není, pokud si uděláte kopii neschopenky a necháte si potvrdit datum převzetí zaměstnavatelem , jinak ptáte se jak žák 5-té třídy ZŠ, buď začněte samostatně uvažovat a nějak konat, nebo nevím, co tu pořád hledáte za návody. Nikdo vás za ručičku vodit nebude. Trochu mě přestáváte bavit.
7
Zaměstnanci a HR / Re:Nemocenská zkušební doba planovaná operace
« Poslední příspěvek od Daniel kdy Včera v 02:38:48 »
Děkuji za reakce, je tedy z čeho vybírat a názory se různí.  Je ale možné, že odevzdám neschopenku zaměstnavateli a on schválně vypíše datum výpovědi zpětně před neschopenkou?
8
Zaměstnanci a HR / Re:Nemocenská zkušební doba planovaná operace
« Poslední příspěvek od M.M. kdy 19. 10. 2017, 11:39:36 »
jenomže zde není v HPP po ukončení zk. lhůty, co pokud bude pán strašně fér ( vaší optikou ) oznámí svou nepřítomnost 14 dní dopředu a na konci šichty obdrží okamžité zrušení ve zk. době samozřejmě bez udání důvodu,  s tím ať si nezapomene vyklidit skříňku a zhasnout ( tz. je okamžitě bez peněz )

Máte trochu zkreslené představy o férovosti zaměstnavatelů, víte, jiná situace je u čerstvě jmenovaného obchodního ředitele, ten si může jít na neschopnost jak chce, tyto pozice se neobsazují přes pracovní portály " práce.cz, aj. " vyšší management se obsazuje přetahováním a přes doporučení a tito lidé mají zcela jiné postavení.

Mále li představu, že si mladého pána pozve vedoucí management do zasedačky a " férově" vyslechne jeho potřeby, nabídne mu případné  alternativy, náhradu pozice,  atd., je iluzorní, pokud  ( zdůrazňuji pokud ) se ním budou chtít rozloučit dostane papír z personálního ( ten den ) , bez důvodu a končí.

prostě jen vedete do risku, pak mu ale poraďte co má dělat když ho vyhodí, zkušená jste na dost

9
Zaměstnanci a HR / Re:Nemocenská zkušební doba planovaná operace
« Poslední příspěvek od Lada kdy 19. 10. 2017, 11:18:17 »
Jsou pracovní pozice, kde náhlá absence zaměstnance nezpůsobí v podstatě žádný problém. Ale jsou i jiné pracovní pozice, u kterých když zaměstnanec ze dne na den nepřijde do práce, způsobí to zaměstnavateli velký problém, který bude muset rychle a složitě řešit.

V prvním případě to zaměstnavateli patrně nebude moc vadit, zatímco ve druhém případě ho to může dost naštvat. Obzvlášť pokud by se dozvěděl, že zaměstnancova indispozice ve skutečnosti vůbec není náhlá, ba naopak že ji plánoval dlouho dopředu, ale zaměstnavateli schválně nic neřekl. Zaměstnanec se může pokusit skutečný stav věcí před zaměstnavatelem utajit, a pokud se mu to podaří, tak dobře. Ale zaměstnavatel jistě bude zvědavý, co mu vlastně je, a ne každý má žaludek na to, říct svému šéfovi do očí: "Do toho vám nic není." Může si sice něco vymyslet, ale pokud ho pak zaměstnavatel někde potká, jak se belhá s ofačovanou nohou o berlích, těžko mu uvěří, že se léčí s chřipkou.

Až se pak bude zaměstnavatel rozhodovat, jestli si zaměstnance ponechá v pracovním poměru, nebo ho vyhodí, tak pokud bude na zaměstnance naštvaný, jistě to jeho rozhodnutí ovlivní.
10
Volné fórum / Re:Roční firemní kurz
« Poslední příspěvek od M.M. kdy 19. 10. 2017, 11:09:51 »
Dobrý den,

ano myslel Zákon o účetnictví a ČÚS č. 006 Kur. rozdíly , pokud se pokoušíte účtovat, je dobré v tom občas zalistovat. Jsou li pro vás KR významnou rizikovou položkou, existuje komerční pojištění krytí kurz. ztrát.

( ZOÚ :

Zákon o účetnictví

§ 4 odstavec 12
(12) Účetní jednotky jsou povinny vést účetnictví v peněžních jednotkách české měny. V případě pohledávek a závazků, podílů na obchodních společnostech, cenných papírů a derivátů, cenin, pokud jsou vyjádřeny v cizí měně, a cizích měn, jsou účetní jednotky povinny použít současně i cizí měnu; tato povinnost platí i u opravných položek, rezerv a technických rezerv, pokud majetek a závazky, kterých se týkají, jsou vyjádřeny v cizí měně.

§ 24 odstavce 6 a 7
(6) Majetek a závazky vyjádřené v cizí měně přepočítávají účetní jednotky na českou měnu kurzem devizového trhu vyhlášeným Českou národní bankou, a to k okamžiku ocenění
podle odstavce 2 písm. a) (k okamžiku uskutečnění účetního případu), nebo
podle odstavce 2 písm. b) (ke konci rozvahového dne), a to pouze majetek a závazky uvedené v § 4 odst. 12.

V případě nákupu nebo prodeje cizí měny za českou měnu lze k okamžiku ocenění použít kurzu, za který byly tyto hodnoty nakoupeny nebo prodány.

(7) Pro účely ocenění podle odstavce 2 písm. a) může účetní jednotka použít pro přepočet cizí měny na českou měnu pevný kurs, kterým se rozumí kurs stanovený vnitřním předpisem účetní jednotky na základě kursu devizového trhu vyhlášeného Českou národní bankou, používaný účetní jednotkou po předem stanovenou dobu. Stanovená doba nesmí přesáhnout účetní období. Jako kurs devizového trhu, na jehož základě se pevný kurs stanoví, použije účetní jednotka kurs devizového trhu vyhlášený Českou národní bankou k prvnímu dni období, pro které je pevný kurs používán. V případě cizí měny, u které se nevyhlašuje kurs devizového trhu denně, použije účetní jednotka pro její přepočet poslední známý kurs vyhlášený či zveřejněný Českou národní bankou nebo kurs mezibankovního trhu k americkému dolaru nebo euru. Při používání pevného kursu může účetní jednotka tento kurs změnit svým vnitřním předpisem i v průběhu stanovené doby; v případech vyhlášení devalvace i revalvace české koruny musí být pevný kurs změněn vždy.
Stran: [1] 2 3 ... 10
Platby GoPay

reklama