reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Jednatel zaměstnancem  (Přečteno 43000 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline vasekcekal1

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
Jednatel zaměstnancem
« kdy: 21. 04. 2014, 17:07:29 »
Zdravím,
obracím se na Vás s dotazem, na který mi mé znalosti a vzdělání nedávají dostatečnou odpověď. Jsem nyní ve fázi začátku podnikání (k mému pracovnímu poměru) a snažím se mít co nejnižší náklady ve firmě, ale řeším následující problém - Musí mít firma (s.r.o.) zaměstnance? Resp. takto - Já, jakožte jediný vlastník a jednatel s.r.o., odvádím ze své mzdy SP a ZP ze své mzdy v pracovním poměru. Jakožto majitel firmy bych pobíral jen příjem, ze kterého bych také řádně odváděl daň z příjmů PO, ale ve škole (ekonomka) kde jsem studoval jsem na toto téma nenarazil, zda musí mít firma zaměstnance?

Jakožto já jako jednatel za firmu vykonávám práci, kterou náležitě vyúčtovávám, ale dotaz - zda musím být zde zaměstnán? Nechcou se mi podruhé platit odvody z mzdy, když už je odvádím jinde, kde mám prac. poměr.

Děkuji

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
Re:Jednatel zaměstnancem
« Odpověď #1 kdy: 21. 04. 2014, 17:56:36 »
Pro s.r.o., kde jsi jednatel, děláš co? Odvádíš běžnou práci? Jak ji vyúčtováváš?

Offline vasekcekal1

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 21. 04. 2014, 18:15:59 »
Žádný švarc nebo tak. Nabízím a prodávám služby, které firma klasicky fakturuje zákazníkům.

Jde mi o to, zda musím být zde zaměstnán a odvádět SP a ZP, když to už udvádím jinde...

Redakční tip

• Stálý člen

Offline vasekcekal1

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 22. 04. 2014, 10:32:34 »
V kostce
Nechce se mi odvádět SP a ZP když už je odvádím tam kde jsem zaměstnán.

Ve své firmě jsem jednatelem a chci ze své firmy mít jen podíl ze zisku, nikoliv mzdu. Jakožto jednatel mám smlouvu o výkonu funkce jednatele, ale chci i za firmu vykonávat práci za kterou ale nechci mzdu, jen ten podíl ze zisku.

Petr

• Host
« Odpověď #4 kdy: 22. 04. 2014, 11:40:06 »
Máš ekonomku?
Tak si za googluj!!!

Jako Jednatel vykonáváš funkci jednatele - pokud si vyplácíš mzdu, platíš soc. a zdrav. + daň (tuto smlouvu mít nemusíš pokud funkci vykonáváš bezplatně).
Jako jednatel nemůžeš vykonávat práci zaměstnance. K tomu musíš mít zaměstnanecký poměr - třeba dohodu o provedení práce ( do 300 hod ročně a 10 000 Kč hrubého měsíčně platíš jen daň). Co zaměstnat i někoho z rodiny?

Účetní by ti měla poradit. To jsou základní věci v s.r.o.

Reklama

• Stálý člen

Offline vasekcekal1

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 22. 04. 2014, 11:43:27 »
účto si vedu sám, jde o pár desítek pohybů v deníku měsíčně...

Nechci si vyplácet mzdu, zde které se odvádí SP a ZP, to samozřejmně vím, chci si jako jednatel a majitel firmy nárokovat pouze zisk firmy

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 22. 04. 2014, 14:03:46 »
To je zase odpověď.

Funkci jednatele skutečně můžeš dělat bez úplaty (ono taky je to de facto několik podpisů za rok).

Ovšem to, že děláš výnosy společnosti, tak ty musíš dělat jako zaměstnanec. Kdo je jednatel může být zaměstnanec (i když má to svá úskalí). Pokud by přišla inspekce práce a našla tě jak "pracuješ" pro svou společnost (tzn. vykonáváš běžné činnost, které by mohl vykonávat jakýkoliv zaměstnanec, který není jednatel), tak se jedná o nelegální práci s pokutou minimálně 250 000 Kč pro společnost.

Takže musíš mít zaručenou mzdu (nikoliv minimální, ale zaručenou) a z té odvědět zdravotní a sociální. Jak nám to sociální demokracie kdysi do zákoníku práce napsala, tak to tam je pořád :-D

Mimochodem Petr: Jak jste přišel na to, že jednatel nesmí být zaměstnancem? Prosím ustanovení zákona o obchodních korporacích nebo nového občanského zákoníku.

Offline vasekcekal1

• Nováček
  • *
    • Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 22. 04. 2014, 20:01:57 »
Tak to nemám radost...  :-[

Jde o vedlejší přivýdělek, několik h týdně a zisk z toho zase není tak vysoký na to ještě z "něj"=mzdy odváděl SP a ZP... To se na nějaký podnikání můžu vykašlat... Čechistán prdel.... SP a ZP odvádím řádně již jinde...

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 23. 04. 2014, 12:38:03 »
Tak si založ živnost. s.r.o. opravdu není na "vedlejší příjem"

Vladimír

• Host
« Odpověď #9 kdy: 06. 05. 2014, 08:52:46 »
Myslím, že předchozí odpovědi jsou poněkud vzdáleny realitě. Jako společník eseróčka nemusíte být zaměstnancem. Je to dokonce nevýhodné. Pro společnost můžete odvádět práci, za kterou můžete pobírat odměnu, která se nicméně daní jako mzda klasického zaměstnance včetně odvodů SP a ZP. Pokud máte ve smlouvě o výkonu funkce jednatele, že tato funkce je placená, pak se opět daní jako mzda zaměstnance. Funkci jednatele můžete ovšem vykonávat bezplatně.

Offline Pavel Říha (Rop)

• Profík
    • Zobrazit profil
« Odpověď #10 kdy: 06. 05. 2014, 13:23:08 »
Tak ještě jednou ...

Pokud jednatel nevykonává žádnou jinou činnost, než to, že je jednatel, pak skutečně nemusí být zaměstnancem.

Pokud však vykonává pro společnost běžnou práci (a to v případě, že je ve společnosti jedinou osobou a společnost je třeba programátorská firma, tak vykonává - protože programuje), pak musí být zaměstnancem. Basta, tečka. Pokuta od inspekce práce je minimálně 250 000 Kč.

Realita je mnohem blíž než si myslíte, kontroly inspekce práce jsou dotěrnější a dotěrnější, ale samozřejmě pokud máte čtvrt milionu navíc, tak prosím.

robin

• Host
« Odpověď #11 kdy: 06. 05. 2014, 22:22:12 »
nejlepší rada tady byla rozhodně založte si živnost. v s.r.o. stejně od začátku roku ručí jednatel svým majetkem.

firma, která sice něco fakturuje, ale nemá zaměstnance (ani si prokazatelně za lidskou práci neplatí brigádníky, živnostníky či jiné firmy- př. majitel si "zadarmo"všechno dělá sám), je při kontrole z FÚ velký průšvih- firma přece nemůže fakturovat za práci, kterou nikdo neudělal (rozuměj nezdanil). jakýkoli zaměstnanec, i když to budete vy sám, s sebou nese plno dodatečných nákladů jako třeba mzdovou účetní... ve vašem případě bych do toho nešel ani náhodou.

z hlediska daňové optimalizace se jednatel menších firem v posledních letech většinou vyplácí jako DPP za 10 000/měsíc (neplatí SP a ZP) s roční smlouvou (před pár lety to takhle možné nebylo).

Host

• Host
« Odpověď #12 kdy: 07. 05. 2014, 08:04:30 »
z hlediska daňové optimalizace se jednatel menších firem v posledních letech většinou vyplácí jako DPP za 10 000/měsíc (neplatí SP a ZP) s roční smlouvou (před pár lety to takhle možné nebylo).
+ odměna jednatelovi do 2500 (2.499 Kč/měsíčně), z této odměny se neodvádí SP.

PGD

• Host
« Odpověď #13 kdy: 10. 05. 2014, 00:23:17 »
Pokud však vykonává pro společnost běžnou práci (a to v případě, že je ve společnosti jedinou osobou a společnost je třeba programátorská firma, tak vykonává - protože programuje), pak musí být zaměstnancem. Basta, tečka. Pokuta od inspekce práce je minimálně 250 000 Kč.

Jak jste přišel na to, že jednatel nesmí vykonávat běžnou práci? Prosím ustanovení zákona o obchodních korporacích nebo nového občanského zákoníku.

PGD

• Host
« Odpověď #14 kdy: 10. 05. 2014, 01:00:24 »
Jen tedy pro upřesnění:

Pokuta hrozí za nelegální práci. Když budu předpokládat, že tazatel není cizinec bez pracovního povolení, je jedinou definicí nelegální práce práce závislá, vykonávaná mimo pracovní či podobný poměr.
Závislou prací je práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně.

Docela bych chtěl vidět úředníka, který bude tvrdit, že jednatel je nadřízen sám sobě a sám sobě vydává pokyny, nebo že mu je vydává společnost. Trochu schizofrenie, ne? Myslím, že Pavel Říha je papežštější než papež a ustanovení proti švarcsystému si vykládá nějak moc přísně. Mimochodem ta pokuta hrozí za nelegální práci, ale tu vám musejí prokázat. Když vám někdo vypomůže zadarmo, tak o tom jednak nikdo neví a jednak se žádný daňový únik neděje.
Jednatel prostě odpovídá za obchodní vedení společnosti a co se do tohoto pojmu vejde, nikde definováno zákonem není, leč judikatura říká, že se toho tam vejde opravdu hodně. Včetně odpovědnosti za účetnictví, zásobování, odbyt, marketing, atd.
Ale pozor na tu smlouvu o výkonu funkce, z té se musí platit všechny odvody.

Platby GoPay

reklama