reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Konkurenční doložka  (Přečteno 10360 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Lenka Ž.

• Host
Konkurenční doložka
« kdy: 04. 04. 2014, 02:29:49 »
Dobrý den,
začátkem roku jsem začala pracovat jako lektor angličtiny pro soukromou jazykovou školu. Zpočátku na DPP, ale před měsícem jsem si vyřídila živnostenské oprávnění. Jakmile jsem podepsala novou smlouvu coby osvč, objevil se ve smlouvě odstavec Zákaz konkurence v tomto znění:
Dodavatel (já) se zavazuje, že nebude vstupovat do obchodních vztahů s klienty objednavatele (jazykové školy), se kterými přišel do styku v souvislosti s plněním této smlouvy, a to jak v průběhu doby, během níž má uzavřenou smlouvu s objednavatele, tak i 12 měsíců poté. Je tam smluvní pokuta 100 000 Kč za každé porušení. A nyní, oč mi jde.
Jako lektor učím v mnoha firmách, s nimiž má naše škola smlouvu o poskytnutí výuky, na níž chodí řekněme 6 konkrétních studentů, kteří jsou uvedeni na docházkovém listě. Stalo se mi to, že mě zcela jiný zaměstnanec této firmy (recepční), tedy nikoli můj oficiální student, požádal, zdali bych mu nedávala soukromé lekce. Prostě využil shody okolností, že mě tam viděl chodit, a zeptal se, jestli bych mu nemohla pomoci s konverzací. Já bych se chtěla zeptat, zda-li by to bylo v rozporu s touto doložkou, nebo se ona konkurenční doložka týká pouze vztahů s danou firmou. Připadá mi totiž trochu zvláštní, že bych nesměla učit konkrétmí jedince, s nimiž naše škola vlastně žádnou smlouvu nemá, přičemž oni v té firmě pouze pracují. Takových lidí může být v jedné firmě třeba 300 a čistě teoreticky by mě mohli požádat o výuku na základě mých webových stránek, aniž bychom ani jeden věděli, že ten člověk pracuje ve firmě, v níž já učím pod hlavičkou naší jazykové školy. Nechci nikomu přebírat smlouvy s velkými firmami, spíš mi jde o menší přivýdělek, který mi aspoň zaplatí náklady na cestu a oběd, když už tam stejně jedu kvůli té "oficiální" výuce. Ale přirozeně také nechci mít žádné zbytečné problémy a platit vysoké pokuty, proto by mě zajímalo, jestli mohu učit fyzické osoby, aniž by to bylo v rozporu s mou pracovní smlouvou, nebo je lepší se do těchto věcí pro klid duše vůbec nepouštět.

Děkuji,
s pozdravem
Lenka Ž.

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline FABIAN & PARTNERS

• Moderator
    • Zobrazit profil
    • FABIAN & PARTNERS
Re:Konkurenční doložka
« Odpověď #1 kdy: 14. 04. 2014, 14:36:30 »
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník ve znění pozdějších předpisů, výslovně umožňuje sjednat si konkurenční doložku, a to v § 2518 u smlouvy o obchodním zastoupení. Není však vyloučeno, aby se na ní strany dohodly také u jiných smluvních typů. Účastníci smlouvy se mohou s veškerou smluvní svobodou dohodnout na konkurenční doložce v jakékoli obchodní smlouvě, kde to uznají za vhodné s použitím obecných postulátů o konkurenčních doložkách jako takových (rozsudek Nejvyššího soud ČR,  sp. zn. 32 Odo 407/2005 ze dne 13. 6. 2007).

Vaše konkurenční doložka, kterou máte sjednanou ve Vaší mandátní smlouvě, je však neplatná.  Nejvyšší soud ve své ustálené judikatuře ( rozsudek Nejvyššího soudu ČR sp.zn. 21 Cdo 1276/2001 )  došel k závěru, že konkurenční doložka je závazek synalagmatický, tzn. že oběma stranám plynou z konkurenční doložky práva i povinnosti. Konkurenční doložka musí být sjednána spravedlivě přiměřeně a vzájemně vyváženě pro obě strany. Konkurenční doložku tedy nelze platně sjednat platně bez současného závazku poskytnout Vám, jakožto mandatáři přiměřené peněžité vyrovnání. Jelikož ve Vaší konkurenční doložce nebylo sjednáno žádné přiměřené peněžité vyrovnání, je taková konkurenční doložka neplatná, a tudíž z ní nevyplývají pro Vás žádné práva a povinnosti.
FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář
Brno, Marešova 304/12, PSČ 602 00
Praha 1, Revoluční 8, budova B1, 2. patro, PSČ 110 00
ID datové schránky: 4s7unxn

www.fabianpartners.cz
www.pohledavkyonline.cz
www.spravaspolecnosti.cz

Platby GoPay

reklama