reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Příležitostné zaměstnání  (Přečteno 6171 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Mikovcová

  • Host
Příležitostné zaměstnání
« kdy: 13. 12. 2013, 19:20:21 »
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Podnikám- zpracovávám externě mzdy pro firmy. Podávám tedy každý rok daňové přiznánía jsem plátce DPH.. Mým koníčkem je různé šítí polštářků, panenek, záclon ....ráda bych tyto mé výrobky nabídla i někomu jinému. Server fler tyto aktivity pomáhá prodávat a ráda bych si u nich zřídila příležitostný prodej těchto výrobků.  Když bych něco ušila mohu to vystavit a prodat. Bylo by možné posuzovat toto jako příležitostné zaměstnání a kdybych si nevydělala více ja 20 000 ročně, tak toto neuvádět v přiznání, pouze uvádět příjmy z mezd?  Pokud by přesáhlo 20 000,- musela bych platit i DPH nebo jak by to bylo? 
Jěště prosím jednu odpověď, ráda bych se odhlásila z platcovství DPH, nemám takové příjmy, ale v 5/2011 jsem si uplatnila DPH z vozidla nemusela bych něco vracet, popřípadě do kdy bych tedy musela být platce, abych nic nevracela?

Děkuji moc za odpověď. RAdka Mikovcová

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 842
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re: Příjmy z příležitostné činnosti
« Odpověď #1 kdy: 18. 12. 2013, 10:25:16 »
Dobrý den paní Mikovcová,

v prvé řadě je třeba říci, že "příležitostnost" není českým právním řádem nikde definována. Na druhou stranu platí, že příjmy z příležitostných činností a příležitostného nájmu movitých věcí jsou osvobozeny dle § 10 zákona o daních z příjmů (patří mezi tzv. "ostatní příjmy").
Podmínkou je, že suma takových příjmů nepřesáhla 20 000 Kč - za rok 2013, resp. 30 000 Kč za rok 2014 (novelou zákona o daních z příjmů je limit od roku 2014 zvýšen).

Vzhledem k výše řečenému nelze ve Vašem případě dopředu určit, zda půjde o příjmy z podnikání (§ 7 zákona o daních z příjmů) nebo o příjmy "ostatní" (§ 10 ZDPř). Dle mého názoru "šití polštářků, panenek, záclon,..." patří dle živnostenského zákona do živností volných, a to pod živnost "Výroba textilií, textilních výrobků, oděvů a oděvních doplňků". Živnostenské oprávnění ovšem bude na místě, pokud půjde o činnost "soustavnou" za účelem dosažení zisku. Ani toto nelze dopředu určit.

Živnostenský zákon definuje živnostenské podnikání  jako soustavnou činnost, provozovanou samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených tímto zákonem. Domnívám se, že v prvním roce, bude-li se jednat o jednorázový prodej, ať už Vaše příjmy z této činnost přesáhnou nebo nepřesáhnou hranici danou § 10 zákona o daních z příjmů, by bylo možné prodávat výrobky na Fleru mimo režim podnikání. Po prvním roce bude nutné se rozhodnout, zda jde o "příležitostné" příjmy, resp. "soustavnou" činnost a podle toho buď pokračovat v režimu § 10 ZDPř či si zřídit živnostenské oprávnění. Pozor jen na fakt, že i když nebudete mít na uvedenou činnost živnostenské oprávnění, nicméně tato činnost bude naplňovat znaky podnikání (tedy zejména naplníte znak soustavnosti), musí být příjmy z této činnosti zdaňovány a nelze je považovat za příjmy z příležitostných činností, resp. je považovat za osvobozené příjmy z prodeje movitých věcí (dle povahy).

Jakmile si ovšem zřídíte živnostenské oprávnění na šití Vašich výrobků, tuto činnost potom už nelze dále zcela jistě považovat za příležitostnou činnost, byť by byla vykonávána nepravidelně, nahodile či dokonce jen jednou za rok. V tomto případě neexistuje žádná hranice pro osvobození příjmů a do základu daně dle ustanovení § 7 zákona o daních z příjmů Vám budou vstupovat veškeré příjmy ze všech Vašich živností (příjmy za zpracování mezd plus příjmy za prodej výrobků). Samozřejmě, i z příjmů dosažených z prodeje na Fleru byste platila rovněž pojistné.

Protože jste plátcem daně z přidané hodnoty, prodej výrobků uskutečňovaný v rámci živnosti bude podléhat DPH. Prodej výrobků mimo podnikání není předmětem DPH. Zdanění výrobků prodávaných na Fleru tedy není závislé na částce, kterou za rok utržíte (zda přesáhne či nepřesáhne 20 000 Kč...), ale na skutečnosti, zda je prodej uskutečňován v rámci podnikání či nikoliv (přesně řečeno v rámci "ekonomické činnosti" - viz § 5 odst. 2 zákona o dani z přidané hodnoty).

Ke zrušení registrace k DPH: Plátce může požádat o zrušení registrace za splnění následujících podmínek:

1. Ode dne, kdy se stal plátcem, již uplynul jeden rok a:
a) nedosáhl obratu za 12 přecházejících měsíců většího než 1 mil. Kč nebo
b) uskutečňuje pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně.

2.Přestal uskutečňovat ekonomické činnosti.

V květnu 2011 jste si pořídila automobil, u kterého jste si uplatnila nárok na odpočet daně z přidané hodnoty. Dle ustanovení § 79a odst. 1 zákona o dani z přidané hodnoty při zrušení registrace je plátce povinen snížit uplatněný nárok na odpočet daně u majetku, který je ke dni  zrušení registrace jeho obchodním majetkem a u kterého uplatnil nárok na odpočet daně. Pro výpočet částky snížení nároku na odpočet daně u dlouhodobého majetku se přiměřeně použije ustanovení § 78d odst. 2 zákona o dani z přidané hodnoty v návaznosti na ustanovení § 78a odst. 1. Lhůta pro úpravu odpočtu daně činí 5 let a počíná běžet kalendářním rokem, v němž byl dlouhodobý majetek pořízen.

Pokud jste automobil pořídila v roce 2011 a uplatnila jste nárok na odpočet daně, budete jej při zrušení registrace k DPH dodaňovat pouze tehdy, pokud ke zrušení registrace k DPH dojde v letech 2013 až 2015. Pokud automobil vyřadíte dříve, resp. ukončíte registraci dříve, budete si vracet dříve nárokovanou daň, ale nikoliv v celé původně nárokované výši - pouze část, jak vyplývá z citovaných ustanovení zákona o DPH:

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama