reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: §7 a §9 zákona o dani z příjmů  (Přečteno 19374 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Pronájmy + živnosti

  • Host
§7 a §9 zákona o dani z příjmů
« kdy: 11. 12. 2013, 08:59:27 »
Podnikám podle §7 s několika živnostmi a můj zisk z podnikání klesá. Naopak čím dál víc zisku mám z pronajímání bytů podle §9.  Jsem důchodce s měsíčním důchodem 13000 Kč. Prosím o radu, zda je vhodné, abych výdaje uplatňoval paušály. Stále totiž musím hlídat, abych moc nevydělal kvůli důchodu a neplatil zdravotní a sociální pojištění, takže mě účetnictví zatěžuje. Jsem plátce DPH - čtvrtletní. Děkuji za odpověď.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0

reklama



Offline Jan Molín

  • Moderator
  • *****
  • Příspěvků: 831
    • Zobrazit profil
    • MIVO s.r.o.
Re:§7 a §9 zákona o dani z příjmů
« Odpověď #1 kdy: 16. 12. 2013, 10:30:29 »
Dobrý den,

zda je pro Vás výhodnější uplatňovat paušální výdaje, bude záležet zejména, v jaké výši se pohybují Vaše výdaje skutečné. Připomínáme, že u příjmů z neřemeslných živností podle § 7 zákona o daních z příjmů lze uplatnit výdaje v paušální výši 60 % z příjmů. U příjmů z pronájmu dle § 9 zákona o daních z příjmů můžete uplatnit výdaje v paušální výši 30 % z příjmů, nejvýše však do částky 600.000,- Kč. Doporučujeme Vám na konci roku si udělat přehled skutečných výdajů a ty pak porovnat s paušálními výdaji a zjistit tak, které budou pro Vás výhodnější. S uplatňováním paušálních výdajů však souvisí i jistá omezení - viz dále.

Pokud se rozhodnete přejit z daňové evidence (ze skutečných výdajů) na paušální, pak je nutné brát v úvahu tyto tři skutečnosti:
1) poplatník, jenž bude chtít využít výdajový paušál, si nemůže od roku 2013 uplatnit slevy na dani, resp. daňové zvýhodnění na vyživované dítě a na manžela či manželku bez vlastních příjmů,
2) v případě přechodu z daňové evidence na paušál musíte postupovat dle ustanovení § 23 odst. 8 písm..b) bod 2 zákona  o daních z příjmů a dle tohoto ustanovení musíte upravit rozdíl mezi příjmy a výdaji předešlého roku.
3) Plátce DPH může pro daň z příjmů také uplatnit výdaje paušálem, ale zároveň musí vést evidenci pro účely DPH a archivovat daňové doklady.

Jen pro úplnost si dovolujeme na závěr doplnit, že od ledna 2013 není možné dle ustanovení § 35ba odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů u starobního důchodce uplatňovat tzv. slevu na poplatníka, která činí 2.070 Kč měsíčně, pokud k 1.1 zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem
Jan Molín
daňový poradce
MIVO s.r.o.
http://www.mivo.cz/



 

Platby GoPay

reklama