reklama

reklama

Nový dotaz do odborné poradny

Potřebujete poradit od odborníka?

Odpověď je zajištěna do 48 hodin, vyjma víkendů a svátků. Lhůta pro zaslání odpovědi se však může v případě složitosti dotazu prodloužit. Uváděná cena je včetně DPH. Další podrobnosti o službě v Podmínkách užívání.

Nový dotaz do volného fóra

Chcete se zeptat ostatních uživatelů diskuzního fóra? Využijte zdarma obsahových rubrik.

Odpověď zajištěna není. Odpovídají nahodile pouze uživatelé diskuzního fóra. V případě potřeby rychlé a odborné rady doporučujeme využít placené poradny.

Autor Téma: Odstoupení od smlouvy za služby  (Přečteno 8936 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline drenata

• Stálý člen
    • Zobrazit profil
Odstoupení od smlouvy za služby
« kdy: 04. 11. 2013, 09:13:45 »
Dobrý den, potřebuji poradit, jak mám postupovat. Manžel uzavřel po telefonu smlouvu na jeden info portál na reklamu pro jeho firmu, jenže pak jsme zjistili, že se reklama asi mine účinkem, tak jsem dodavateli této služby napsala, že smlouvu rušíme z výše uvedeného důvodu a také z ekonomických. Napsal mě dost nevybíravým způsobem, že jsme neplatiči a že jsme lhůtu pro ukončení smlouvy už prošvihli, máme od nich jen zálohovou fakturu, kterou stále urgují. Službu spustili, aniž dostali zaplaceno, tak se chci zeptat, jak mám postupovat. Domnívám se, že neměli službu spouštět,když nebyla zál. fa uhrazena. Zástupce portálu, mě napsal, že dle OZ je prodloužení prezentace závazné. Měli jsme ji prý zrušit dle smluvních podmínek min. 15 dní před ukončení smlouvy z předchozího roku(uzavřenou také telefonicky), chtěla jsem po nich záznam hovoru s manželem, což mě neposlali, ale napsali, že ho mají. Vím, že smlouva uzavřená po tel. může být platná, ale to nemohu odstoupit kdykoliv, od jakékoli smlouvy? 11.2. 2013 byla smlouva tel. uzavřena a 24.4. jsem ji chtěla zrušit. Máme nějakou možnost, jak se jich zbavit, a nemuset jim platit? Pkud ano, dle jakého § OZ? Děkuji Dostálová

Reklama

• Stálý člen

reklama

Offline FABIAN & PARTNERS

• Moderator
    • Zobrazit profil
    • FABIAN & PARTNERS
Re:Odstoupení od smlouvy za služby
« Odpověď #1 kdy: 08. 11. 2013, 12:15:09 »
 Dobrý den,

z Vašich informací nejsou patrné všechny důležité niance, proto Vám nastíníme obě možnosti.
Smlouvu, kterou jste uzavřeli mohla být uzavřena buď ve vztahu Vy-jako spotřebitel (fyzická osoba) nebo jako podnikatel (za společnost). V prvním případě, tedy pokud smlouva byla uzavřena ve vztahu spotřebitel X podnikatel máte právo odstoupit od smlouvy uzavřené na dálku do 14 dnů od převzetí plnění (ve vašem případě zveřejnění reklamy) dle §53 odst.7 občanského zákoníku. Pokud Vás protistrana neupozornila na možnosti odstoupení od smlouvy a další informace uvedené v § 53 odst. 6 občanského zákoníku, máte právo odstoupit od smlouvy do tří měsíců od převzetí plnění (toto ustanovení se týká pouze vztahu spotřebitel X podnikatel - protistrana).
Pokud se jedná o smlouvu, kterou si prodloužili víceméně sami jak vyplývá z Vašich informací jsme toho názoru, že opět pokud byl vztah spotřebitel X podnikatel tak dle § 55 odst. 1 občanského zákoníku věta druhá se spotřebitel nemůže vzdát práv, které mu zákon poskytuje, což by bylo opět právo na odstoupení od smlouvy  ve lhůtě 14 dní pokud by smlouva byla uzavírána na dálku. V případě vztahu spotřebitel X podnikatel jsou smluvní podmínky závazné, ale ochrana spotřebitele stanovena zákonem je uplatnitelná vždy a má přednost před obchodními podmínkami. Na druhou stranu pokud smlouva byla uzavřena za Vaši společnost nebo jste ji uzavřeli jako OSVČ došlo ke vztahu mezi podnikateli, čímž by celá věc spadala do režimu obchodního zákoníku a zde by pak již smluvní podmínky v této věci byly závazné bez možnosti využití ochrany spotřebitele. To znamená, pokud nebyla sjednána možnost odstoupení, od smlouvy jednostranně odstoupit nelze. Pokud již bylo započato plnění, musíte jej zaplatit, jelikož jste uzavřeli smouvu a protistrana plnila její povinnosti smlouvou stanovené, oproti tomu Vy jste porušili svoji povinnost jim za to zaplatit.

Je tedy důležité identifikovat neprve subjekty smluvního vztahu, zda se Vy nacházíte v pozici spotřebitele nebo jste uzavřeli smlouvu jako podnikatel a dále je nutné se podívat na možnosti zrušení smlouvy dle obchodních podmínek a tyto dodržet.
FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář
Brno, Marešova 304/12, PSČ 602 00
Praha 1, Revoluční 8, budova B1, 2. patro, PSČ 110 00
ID datové schránky: 4s7unxn

www.fabianpartners.cz
www.pohledavkyonline.cz
www.spravaspolecnosti.cz

Platby GoPay

reklama